Irlannissa asuvat, tulkaahan kertomaan kokemuksianne!

Miitukainen

Täälä yksi, jonka sydän on jäänyt tuonne vihreälle saarelle!
Valmistun muutaman vuoden päästä ammattiini lähihoitaja ja
olemme puolisoni kanssa miettineet ottavamme tästä elämästä kaiken irti ja muuttavamme ulkomaille asumaan.

Olemme taas tulevana keväänä matkaamassa Dubliniin! :)

Sellaista kyselisin, että millainen on teidän tarina jotka olette sinne ajautuneet?
Oletteko vain extemporee päättäneet, muuttaneet toisen työn perässä, perheen kanssa jne? Oletteko tulleet toisiin aatoksiin jossain vaiheessa?
Missä päin Irlantia asutte?
Kertokaa kokemuksianne, miten olette sopeutuneet, opitteko ymmärtämään murretta hyvin, millainen työtilanne siellä, kuinka yleiset asiat toimivat virastoissa ym.?

Minulla tämä unelma on ollut jo vuosia, kunnes tuumin että miksi vain unelmoida, kun elämä on niin lyhyt kuitenkin!
Ja nyt ainenkin päätöksen tasolla jo askeleen lähempänä tätä! :)

1

1229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • staff nurse

      Hei!
      Täällä nyt jo vuosia asuneena voin vähän kertoa kokemuksia, varsinkin kun olen itse hoitoalalla sairaanhoitajana.
      Muutin kahden teini-ikäisen lapsen kanssa suurinpiirtein ex tempore vakituisesta hyvästä sairaalatyöpaikasa Suomessa Dubliniin isoon sairaalaan töihin. Suomessa oli jo kaikki nähty ja koettu joten keski-ikää lähestyessä sitä tulee sellanen kumma tarve kokea vielä vähän enemmän ja olen tosi tyytyväinen että lähdin. Olisi pitänyt jo aikasemmin jos olisi voinut :)

      Muutaman työpaikan läpikäymisen jälkeen työskentelen nyt sairaanhoitajana isossa nursing homessa. Työnsaanti on hoitoalalla tällähetkellä vaikeaa, lähihoitaja työskentelisi täällä Care Assistant nimikkeellä ja sille alalle on tunkua valtavasti. Maassa on tuhansia aasian siirtolaisia jotka nappaavat kyllä nuo paikat yleensä. parhaiten töitä löytyy suomalaisille IT alalta, IBM työllistää vaikka ei oisi kokemustakaan tietotekniikan alalta.
      Aloitimme eteläDublinin puolella kun tulimme mut tällä hetkellä asumme pienessä somassa pikkukaupungissa merren rannalla Dublinin eteläpuolella. Maa on todella kaunis ja täynnä historian havinaa. Ilmasto on suomalaisen näkökulmasta kiva, sateita toki on mutta ei siihen tapaan mikä on yleinen huhu. Muutamana viime talvena on ollut jopa lunta muutaman viikon ajan pari senttiä.

      Virastoissa saa varautua suuriin paperisotiin, tarvitaaan paljon enemmän dokumentteja mihin Suomessa on tottunut. Itsellä ei ole onneksi ollut ongelmaa mutta tunnen monia jotka ovat lähteneet maasta siksi ettei "täällä tunnu mikään toimivan". Ystävällisellä sinnikkäällä asenteella saa kyllä asiansa hoidettua.
      Suomen kouluenglanti on hyvä pohja aloittaa täällä ymmärtäminen, jotkut murteet ovat alkuunsa aivan siansaksaa eikä niistä tajua yhtään mitään mutta ajan kanssa korva tottuu :) Irlantilaiset ihmisinä ovat myös niin mukavia ja ystävällisiä että jos huomaavat ettei toisella oikein ole kieli hallussa, he kyllä hiastavat ja puhuvat selvemmin.
      Ystäviä on helppo saada ja porukkoihin helppo päästä.

      Olet tosi oikeassa, kerran täällä eletään ja elämästä tulee nauttia ja tehdä siitä itsensä näköinen kokemus :) Onnea yritykseen ja tervetuloa Irlantiin kun se hetki koittaa! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      121
      2322
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      426
      2179
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1186
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      13
      985
    5. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      45
      819
    6. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      800
    7. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      16
      787
    8. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      786
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      167
      717
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      33
      705
    Aihe