Moro! Olisi aamuaikaisin, vähän ennen yhdeksää lähtö Helsingin kentältä. Kentälle menen siis jo aikaisin. Onkohan silloin kaikki palvelut auki, onko kenttä vuorokauden ympäri auki? Anteeksi nyt tällainen tyhmä kysymys. Haluan vain varman päälle pelata. Lentoaika on pitkä, Aasiaan, että saisi jotain ostettua naposteltavaksi sinne. Onko rahanvaihto myös auki tuolloin, vai olisikohan järkevintä vaihtaa rahat jo nyt ennen koko reissua.
Kiitos!
Helsinki-Vantaa
16
3016
Vastaukset
- 8
Kenttä on auki läpi yön, mutta palveluilla on omat aukioloajat. Tyypillisesti aukeavat kyllä aikaisin aamulla, ensimmäiset rahanvaihtopisteet näköjään 5:30. Lisätietoja http://www.helsinki-vantaa.fi
Se, kannattaako rahaa vaihtaa jo Suomessa riippuu kohteesta. Nykyään yleensä ei, mutta mielenrauhan vuoksi voi tietenkin hieman vaihtaa käyttörahaa valmiiksi. - voi teitä
miten niin aikaisin...kello 09.00? Kello 04.00 on aikasin. Ei sinne nyt tarvitse monta tuntia aijemmin mennä ja kun on reittilento niin riittää tuntia ennen lähtöä.
Siis minne naposteltaa...koneeseen vai aasiaan? Et ole varmaan paljoa matkustellut...alkaa siltä tuntua? Kortti mukaan ja käteistä saa myös perillä.- Lehtimiestintti
Joopa joo näitä riittää ei kannata vaihtaa hyi v
- Näin se vain on
Siinä ei ole mitään häpeämistä, jos ei paljoa ole matkustellut. Kokeneille maailmanmatkaajillekin jokin matka on aikanaan ollut se ensimmäinen. Ensimmäisestä matkastahan se matkailijan ura alkaa.
Varsinkin ruuhkaiseen aikaan (kuten aamulla) kentällä kannattaa ehdottomasti olla aiemmin kuin tuntia ennen. Edellinen vastaus herättää kyllä epäilyksen vastaajan omasta kokemattomuudesta...
Kentällä voi joutua jonottamaan lähtöselvitykseen / Baggage drop -tiskille, turvatarkastukseen ja kohteesta riippuen myös passintarkastukseen. Jos vielä haluaa ostoksille ja/tai rahanvaihtoon, niin suosittelen, että VIIMEISTÄÄN kahta tuntia ennen tulet kentälle.- tunti riittää
kokeneelle riittää aivan hyvin tunti kun lennän aasiaan reittilenolla. Mutta jos epäilyttää niin varmaan se 2 tuntia on minimi mutta usein sitä sitten tunti odotellaan portin avaamista.
En ymmärrä miksi ei tunti riitä vaan pitää varata enemmän? Lomalennoilla on suositus tuo 2 tuntia mutta ei sekään pakollinen ole. Minulla on vain lentolaukku yleensä kun matkustan eli en jätä matkatavaroita vaan menen suoraan turvatarkastukseen. - O sancta simplicitas
tunti riittää kirjoitti:
kokeneelle riittää aivan hyvin tunti kun lennän aasiaan reittilenolla. Mutta jos epäilyttää niin varmaan se 2 tuntia on minimi mutta usein sitä sitten tunti odotellaan portin avaamista.
En ymmärrä miksi ei tunti riitä vaan pitää varata enemmän? Lomalennoilla on suositus tuo 2 tuntia mutta ei sekään pakollinen ole. Minulla on vain lentolaukku yleensä kun matkustan eli en jätä matkatavaroita vaan menen suoraan turvatarkastukseen.No ei se jono kokeneen kohdalla etene yhtään sen nopeammin kuin kokemattoman. Business-luokan matkustajille on toki oma lähtöselvitys ja ruuhka-aikoina ns. fast track -linja turvatarkastuksessa, mutta muiden jono etenee sitä vauhtia kuin etenee, vaikka siellä hännillä olisi kuinka kokenut maailmanmatkaaja. Ihan melkein huvittaa tuo edellisen vastauken aloitus... :)
Monelle on myös pienempi paha odottaa kentällä ylimääräinen tunti, jonka voi viettää monin tavoin, kuin vilkuilla kelloa ja miettiä, ehtiikö vai ei.
Niin, ja jos matkan kesto on vähänkään pidempi kuin pari päivää, ja ilmanala vähänkään kuuma, niin harva viitsii niissä samoissa hikisissä, haisevissa, lentolaukkuun mahtuvissa vaatteissa kulkea koko aikaa. Hotellien pesulapalvelussakin vaatteet kuitenkin jonkin aikaa viipyvät. - näillä mennään
O sancta simplicitas kirjoitti:
No ei se jono kokeneen kohdalla etene yhtään sen nopeammin kuin kokemattoman. Business-luokan matkustajille on toki oma lähtöselvitys ja ruuhka-aikoina ns. fast track -linja turvatarkastuksessa, mutta muiden jono etenee sitä vauhtia kuin etenee, vaikka siellä hännillä olisi kuinka kokenut maailmanmatkaaja. Ihan melkein huvittaa tuo edellisen vastauken aloitus... :)
Monelle on myös pienempi paha odottaa kentällä ylimääräinen tunti, jonka voi viettää monin tavoin, kuin vilkuilla kelloa ja miettiä, ehtiikö vai ei.
Niin, ja jos matkan kesto on vähänkään pidempi kuin pari päivää, ja ilmanala vähänkään kuuma, niin harva viitsii niissä samoissa hikisissä, haisevissa, lentolaukkuun mahtuvissa vaatteissa kulkea koko aikaa. Hotellien pesulapalvelussakin vaatteet kuitenkin jonkin aikaa viipyvät.Lentolaukkuun mahtuu varsin hyvin kamaa. Aasian reissuille on aina mahtunut useampi vaihtokerta. Samoin USA:n matkoille. Pari vuotta sitten oli ruumalaukku, mutta se oli hätäinen virhe.
Muuten samoilla linjoilla. Kentälle kaksi tuntia ennen. Sitten kaffet jne jos on aikaa.
Tosta löytyy palvelut ja useimmista aukioloajat:
http://www.helsinki-vantaa.fi/enemman-tietoa/kartat-ja-kuvat/palvelukartta
Long haul -tax free: Ma-la 6 - 23.30, su 5 - 23.30
T2 Duty Free: Ma-ti 5-21, ke-su 4-21
Ja rahat vaihdat muualla kuin kentällä, kurssi kentällä aivan törkeän huono. Joko vaihto siis ennen tai nostat kohteen kentällä automaatista. Jonkun verran käteistä vois olla mukana JOS se oma kortti ei sitten jostain syystä toimikaan juuri ekalla automaatilla. - nimetön.
tunti riittää kirjoitti:
kokeneelle riittää aivan hyvin tunti kun lennän aasiaan reittilenolla. Mutta jos epäilyttää niin varmaan se 2 tuntia on minimi mutta usein sitä sitten tunti odotellaan portin avaamista.
En ymmärrä miksi ei tunti riitä vaan pitää varata enemmän? Lomalennoilla on suositus tuo 2 tuntia mutta ei sekään pakollinen ole. Minulla on vain lentolaukku yleensä kun matkustan eli en jätä matkatavaroita vaan menen suoraan turvatarkastukseen."kokeneelle riittää aivan hyvin tunti kun lennän aasiaan reittilenolla."
Mille ihmeen kokeneelle? Meneekö ne jonot check-inniin ja turvatarkastukseen muka nopeammin kun on "kokenut".
Minulla on pahimmillaan mennyt kotimaan lennoillekin lähtöselvityksessä ja turvatarkastuksessa yli tunti.
"Minulla on vain lentolaukku yleensä kun matkustan eli en jätä matkatavaroita vaan menen suoraan turvatarkastukseen."
Miten ihmeessä selviät paria päivää pidempään pelkillä käsimatkatavaroilla? - Kannattaaollaajoissa
nimetön. kirjoitti:
"kokeneelle riittää aivan hyvin tunti kun lennän aasiaan reittilenolla."
Mille ihmeen kokeneelle? Meneekö ne jonot check-inniin ja turvatarkastukseen muka nopeammin kun on "kokenut".
Minulla on pahimmillaan mennyt kotimaan lennoillekin lähtöselvityksessä ja turvatarkastuksessa yli tunti.
"Minulla on vain lentolaukku yleensä kun matkustan eli en jätä matkatavaroita vaan menen suoraan turvatarkastukseen."
Miten ihmeessä selviät paria päivää pidempään pelkillä käsimatkatavaroilla?Kyse varmasti siitä jos ekaa kertaa lentokentällä niin saattaa esim portti tai lähtöselvitys olla hukassa, joten tuohon kannattaa varata aikaa enemmin. Tosin kun iltapäivän Aasian lennot ruuhka-aikaan lähtevät niin kannattaa olla se 2h ennen, koska jo lähtöselvitys, turvatarkastus ja passintarkastusta jonot viedä tunnin.
- tyhmälle vastaus
Turhaan sä naposteltavaa SINNE ostat; lentokoneessa tarjotaan ateria ja reittilennoilla (pl. Finnair) yleensä välipalojakin. Aasiassa taas on paikassa kuin paikassa halvempaa ostaa naposteltavat kuin kentältä Suomessa.
- ajoissa ja aikaisin
Aasian lennoille kannattaa hyvinkin olla kentalla 2h aiemmin. ihan kuin 13:26 vastannut kertoikin.
Henk.koht en jata syomisiani lentoyhtioiden haltuun, vaan otan aina jotain itse hankkimaani matkalle mukaan. Pieni maara ruokaa ei kasimatkatavaroissa paljoa paina. Lisaksi ostan turvan jalkeen juomista koneeseen otettavaksi.
Tietty koneessakin saa valipalaa ja juomista, mutta enta jos paivan ruokana oleva mysteeriliha ei maistukaan?
Sitapaitsi, se mukaan ottamani, mutta matkalla mahd. syomatta jaanyt pikkupurtava saattaa tulla tarpeeseen hotellihuoneessa ensimaisena iltana/aamuna, kun kaytavan automaatti toimii vain kolikoilla, joita taskussa ei satu olemaan.- on meitä
miten ihmeessä saat sen pienen eväspaketin sinne perille niin että se on vielä mahdollista syödä...liki 20 tuntia nyt yleensä menee kotoa sinne aasian hotelliin....se on pitkä aika siniselle lenkille 20 c lämmössä vähintää ja perillä jopa yli 30C....kyllä juntin tuntee ja vielä itse sen kertoo julkisesti. Aasian lennoilla on kaksi tarjoilua eikä varmasti 2 kertaa samalla lennolla sitä mysteerilihaa...ja sekin voittaa pilaantuneen voileivän jne...
Ja mikä aikainen se on jos pitää Vantaalla 07.00 paikkeill ajo skone lähtee 09.00 kohdilla...pahin ruuhka kuitenkin mutta riippuu myös päivästä sekin. - kaikkea sitä
kyllä jokaisessa hotellissa...jopa aasiassa saa välipalaa oli sitten aika mikä vaan....ja ei niitä nyt siellä automaatissa ole...käy joskus ja neuvo sitten.
Kai se juominen on tärkeämpää kuin ruoka jutut....senkin opit kun kerran käyt.
- tuntisitko juntin?
No siis haloo.
Eihan nyt olekaan kyse matkaan otettavasta sisafileesta vaan pienesta valipalasta koneeseen.
Jarjenkayttao tallakin palstalla sallittua, jopa kahdelle yllakirjoittaneelle.
Ja juomistahan aina riittaa... kuka sita nyt kauas syomaan .. - Panorama360
Virtuaaliesitys 360 http://city360.fi/listing/helsinki-vantaan-airport/
- NapostelijaAasiaan
Päätit sitten vastata muutaman vuoden viiveellä, kiitos, nyt lähden lentokentälle ostamaan naposteltavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2267047Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3434941"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1503720Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1233520Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m763456Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi562965Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2702769Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.842480- 252406
Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1012058