Bernikasvattajat hoi!

berniberniberniberni

Bernien jalostusohjelman mukaan yritetään bernikantaa parantaa niin että keski-ikä nousisi edes 10 vuoteen. Samoin siellä on selkeät ohjeet siihen, että ei käytettäisi näitä matadoriuroksia. No, sanokaapa minulle minkä ihmeen takia sitten edelleen käytetään jalostukseen bernejä, joiden lonkat on jopa D ja kyynärissä selkeitä muutoksia. Tämä kaikkihan on nähtävissä kennelliiton jalostustietokannasta.

Eikö ole päivänselvää, että D.lonkkasista vanhemmista harvemmin tulee pelkästään A.lonkkasia pentuja.

Ja sitten toinen juttu. Kun jalostetaan bernejä niin kyllä minusta kasvattajan kuuluu käyttää sitä näyttelyssä, luonnetestissä, lonkka - ja kyynäräkuvauksissa ja näiden kaikkien tulokset on keskinkertaisia tai sen alle niin unohtaa jalostus. Se, että koira on omasta mielestä ihana mutta nämä näyttelyt, luonnetestit ja kuvaukset osoittavat jotain muuta, niin minusta kasvattaja ei ajattele kuin omaa parastaan ja mahdollisesti rahaa.

Tiedän varsin hyvin, että näyttelyt ovat ns kauneuskilpailuja ja tuomarien mielipiteet vaihtuvat suurestikin. Mutta jos on kaunismuotoinen berni, niin kyllä se pääosin saa aina hyvät arvostelut. Luonnetesti on taas sen vuoksi tärkeä, että osa berneistä on varauksellisia ja arkojakin. Ja nämä ominaisuudet pitää tietenkin karsia koirista.

Itse omistan useamman bernin. Ihan kotikäyttöön, enkä aiokaan antaa jalostukseen uroksiani, koska niissä on minun mielestä sellaisia ominaisuuksia, joiden en halua periytyvän.

Eli kaiken tämän saarnan takana on herätellä keskustelua vastuusta jalostuksesta.

5

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20

      Hienosti kirjoitettu, yhdyn täysin mielipiteeseesi.

    • asioitapohtinut

      Veikkaisin, että jos käytettäisiin vaan priimalonkkaisia vanhempia, niin jalostuspohja kapenisi, sukusiitosprosentit nousisi ja lonkkavian tilalle tulisi jotain vielä hirveämpiä perinnöllisiä sairauksia.

    • 26

      Bernejä löytyy kyllä, aivan varmasti on varaa tiputtaa pois jalostuksesta d- lonkkaiset ja 2/3 kyynäräiset.

    • BERNIKASVATTAJA

      OLEN TÄYSIN SAMAA MIELTÄ

    • 27

      Kyllä berneissä todellakin olisi varaa käyttää vain hyvä lonkkaisia koiria! Ja suomeen tuodaan muutenkin kokoajan lisää bernejä ulkomailta joten tuskin ainakaan ihan heti tulisi pulaa sopivasta koirasta vaikka käytettäisiin vain hyviä tuloksia saaneita. Minä en myöskään ymmärrä sitä miksi jalostukseen käytettävää koiraa ei voi käyttää paria kertaa näyttelyissä.

      Mutta kasvattajista, kun jalostustietokannassa vähän aikaa selaa saa hyvän käsityksen siitä mitkä ovat kunkin kasvattajan perusteet teettää pentuja. Joidenkin kohdalla sen huomaa olevan pelkästään raha. Kun käyttää aina samaa urosta kaikille nartuilleen ja teettää saman yhdistelmän monta kertaa, ilman että yhtään edellistä pentua on tutkittu.. Tai juuri se että ei välitä yhtään mitkä terveystulokset ovat, vaikka kyseessä olisi kuinka upea, palkittu koira ja lonkat ovat D/C, niin ei se ulkomuoto sitä korjaa että lonkat on huonot. Mutta taas jos lonkat on A niin voi katsoa vähän sormiensa läpi pieniä vikoja ulkomuodossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe