Espanjan vesikoira metsästyksessä

ZARAZEL

Hei!

Ajattelin kysyä olisiko kellään kokemusta Espanjan vesikoirasta noutajana. Meille on tulossa keväällä kyseisen rodun pentu, ja olen kuullut että rotu olisi hyvä nouto koira.

5

3073

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • espanja

      good for you

    • Just joo

      Espanja, jos asia ei liikuta sua mitenkään nii opettele oleen kommentoimatta. Jos toiset oikeesti haluu kysyä neuvoja tai mielipiteitä... Niin niitä antaa sellaset joilla on jotain asiallista sanottavaa. Zarazel, mun tutulla on espanjan vesikoira ja se kyllä toimii metsästyksessä noutavana koirana. Varsinkin vesilinnun pyynnissä se on uimataitonsa ja intonsa puolesta loistava.

    • metsästyskoira :-)

      Sukulaisellani on espanjanvesikoira, joka on usein minun luonani hoidossa. Harmi ettemme tunne ketään varsinaista metsästäjää, jolla ei koiraa metsästyskumppanina olisi, sillä se sukulaiseni koira on oikein luonnollinen metsästäjä. Se lähtee ajamaan haukkuen takaa jäniksiä ja muita eläimiä. Sillä on luonnollinen vietti noutamiseen. Se ei pelkää mitään ääniä, ei edes ilotulitteita tai ukkosta. Siitä saisi niin ajokoiran, noutajan, kanalintujen haukkujan kuin seisojankin. Sillä on tallella esi-isiensä voimakkaat, monipuoliset metsästysvaistot.

      • ZARAZEL

        Kiitos kommenteista. Joo kyselin tuossa kans joiltain tutuilta ja sain saman käsityksen, että perro olisi hyvä koira metsästykseen. Ja juuri tuon rohkeuden ja vedestä pitämisen takia. Ja kuulemma kohtalaisen helppo koulutettava, mielyttämisen halun takia. :)


    • ...

      Meidän perro toimii noutajana ja ylösajavana. Ja hyvin toimiikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7259
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3841
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3440
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2572
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      2453
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2382
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      123
      2276
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2179
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1898
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      41
      1864
    Aihe