Lion ja Safarin vierityspalkki

Mistä sen saa päälle? Joka paikasta on yritetty etsiä mutta kun asetuksissa ei ole omaa kohtaa Safarille niin ei ole. Ilman tätä koko selaimen käyttö on tosi hankalaa ja ikävää kun sivua pitää liikutella tai pitää koko ajan pienessä liikkeessä että palkki näkyy.

Pahempi jopa kun että poistettaisiin samalla tavalla näkyvistä selaimen tabit, kellonaika, akun varaustaso ja oikeastaan kaikki muukin mikä ei ole nettisivulla.

Miten tässä voi olla näin paha bugi? Eikö ne testaa ohjelmia Applella ollenkaan?
7467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ne palkit tulee esiin, kun tarvitaan, eli kun viet hiiren kursorin sinne Safarin ruudun reunaan, ilmestyvät palkitkin.
Tosin, kun sulla on se kursori Safarin ikkunan alueella, rullaat hiirellä tai padissa kahden sormen sweeppauksella, niin ei siihen mitään palkkeja tarvita.

Äänestä

Jos nyt katsoisit Järjestelmäasetukset -> Yleiset
Sivun yläosassa on kohta "Näytä vierintäpalkit" jossa on kolme eri vaihtoehtoa....

Kannattaisi tutustua koneeseen ja sen toimintaan eikä huudella tyhmiä.

Tämän ohjeen olisit löytänyt myös Finderin Ohje kohdasta (siellä yläpalkissa...)

Äänestä

Niin siis bugihan on nyt sun korvien välissä, eikä Applella valitettavasti ole mitään mahdollisuuksia sellaisen testaamiseen.

Äänestä

Ei se ole mikään bugi vaan se on tarkoituksella suunniteltu tälläiseksi. Ja turha nysvätä sitä erilaiseksi kun Apple kehittää jatkossa kaiken tuohon suuntaan joten pitää vaan opetella käyttämään eri tavalla jos Applen tuotteita haluaa käyttää jatkossa.

Jos Applen tuotteet ei jatkossa kiinnosta niin sitten kyllä kannattaa säätää mahdollisimman vastaavaksi mitä tulevassa käyttöjärjestelmässä on.

Äänestä
  • Minä laitoin järjestelmäasetuksista vierityspalkit näkymään kaiken aikaa. Mitä sinä vaahtoat turhasta nysväämisestä? Miten muka en voisi käyttää Applen tuotteita jatkossa, koska palkit ovat näkyvissä?

    Äänestä

Mihin ihmeeseen niitä palkkeja tarvitsee?

Äänestä
  • Vaikka näkemiseen kuinka paljon sivusta on ruudulla näkyvissä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paahto Mac kirjoitti:

Mistä sen saa päälle? Joka paikasta on yritetty etsiä mutta kun asetuksissa ei ole omaa kohtaa Safarille niin ei ole. Ilman tätä koko selaimen käyttö on tosi hankalaa ja ikävää kun sivua pitää liikutella tai pitää koko ajan pienessä liikkeessä että palkki näkyy.

Pahempi jopa kun että poistettaisiin samalla tavalla näkyvistä selaimen tabit, kellonaika, akun varaustaso ja oikeastaan kaikki muukin mikä ei ole nettisivulla.

Miten tässä voi olla näin paha bugi? Eikö ne testaa ohjelmia Applella ollenkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu