Mites se nyt menikään?
Vaimoni oleskelulupa tänne Suomen kamarre valmis noin viikon kuluttua, mutta muistaakseni jossain keskustelussa kävi ilmi, että pelkkä oleskelulupa ei riitä maasta poitumiseen, vaan tarvitaan jotain oliko se NSO:ta vai FSO:ta
Helpiä KIITOS
Oleskelulupa +
4
272
Vastaukset
- ¨¨¨¨¨''''''¨¨¨¨
Jos olette menneet naimisiin Filippiineillä, niin vaimosi tarvitsee käydä sen CFO:n päivän kurssin vielä et saa sen litteran passiinsa.
- Sepedemus
Onko siis CFO:n kurssi käytävä, vaikka hakee oleskelulupaa tänne, eikä pelkästään viisumia? Mitä tapahtuu, jos sitä ei ole käynyt ja on saanut vaikka oleskeluluvan? Tämä CFO on ihan uusi juttu mulle.... Ei ole löytynyt mistään suurlähetystön tai maahanmuuttoviraston sivuilta.
- ¨¨¨¨¨`````**********
Siis, jos olette menneet naimisiin Filippiineillä, avioliittonne on rekistöröity Filippiineillä (NSO,DFA), niin FILIPPIINIEN viranomaiset vaativat Filippiiniläisiä käymään CFO kurssin joka kestää päivän (Cebu,Manila), tämän jälkeen Filippiiniläinen puolisosi saa litteran passiinsa, jota sitten näytetään Filippiinien rajavalvojille.
Suomen rajaviranomaisilla, migrillä, ulkoministeriöllä ja sen alaisella Suomen suurlähetystöllä, Suomen kansalla ja sen edustajilla ei ole asian kanssa mitään tekemistä, vaatimuksia tms. Kyseessä on itsenäisen valtion Filippiinien omat lait ja säädökset piste.
http://www.cfo.gov.ph/index.php?option=com_content&view=article&id=1347:for-filipinos-leaving-the-country-with-an-immigrant-visa&catid=139
For Filipinos leaving the country with immigrant VISA
What you need to know...
As a Filipino emigrant, or those who have been granted an immigrant-class visa, you are required by the Philippine Government by virtue of Article 19 of Presidential Decree No. 442, , to register with the Commission on Filipinos Overseas before leaving the country to settle in a foreign land. An emigrant who has properly registered with the commission will have in his passport the CFO sticker which will be inspected by the Bureau of Immigration upon departure.- ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
"Mitä tapahtuu, jos sitä ei ole käynyt ja on saanut vaikka oleskeluluvan? "
No ei pääse maasta pois, katsos Suomen lailla, luvilla tms. on vähän niinkuin paskapaperin arvo Filippiineiltä katsottuna ja sama toisin päin täältä katsottuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?473068Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n412276Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari612180Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa942063Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh601782Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä181704Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr731527Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http461318Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1311256Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian1651037