Minulla on noin 10 kuvaa vanhassa kännykässä.
Kuinka saan siirrettyä vanhat rakkaat muistot tietokoneelle?
Datakaapeli löytyy, mutta mitään ei tapahdu, kun yhdistän piuhalla nuo kännykän pc:n toisiinsa.
Pitääkö minun tuolta kännykän sokkeloista erikseen siirtää nuo kuvat vai kuinka tuo toimii?
Kuvien siirto tietokoneelle
12
1709
Vastaukset
- Rapujen
Asennappa Ovisuiten uusin versio netistä ja kokeile kytkentää, Ovi suite ilmoittaa kun puhelin on kytketty oikein ja sitten voi siirtää monella tapaa ne kuvat, siitä sitten enemmän kun olet kytkenyt ensin onnistuneesti puhelimen koneeseen.
Eli Ovi suiten voit ladata täältä: http://www.nokia.fi/asiakastuki-ja-ohjelmistot/tuotetuki/nokia-ovi-suite
Sen jälkeen asenna se koneelle ja Ovi suite pitäisi neuvoa ettö miten liität kännykän tietokoneeseen.- Nokia 6020
Ilmeisesti tuo kännykkä on jo niin vanha, ettei sillä onnistu kuvien siirtäminen.
Tai ainakaan tuolla ovi suitessa yhteensopivuus ja lataaminen kohdassa nokia 6020 ei ole yhteensopiva sovelluksen kanssa, kun tuota tarkastin.
Minulla on tuo noksun c3 känny, ja koitin tuolta aiemmin luodun ovi suiten kautta lisättä uuden laitteen, mutta mitään ei tapahdu, kun kytken kaapelin?
Mitä hyötyä tuosta kaapelista on, jos sen avulla ei tiedonsiirto onnistu kännykän ja tietokoneen välillä?
Jos jollakin on ratkaisu, kuinka saan nuo kuvat siirrettyä koneelle, niin ehdotuksia tulemaan. Sitä yhteensopivuus jutusta ei kannata välittää.. Puhelin voi yhdistyä Ovi suiteen vaikka sitä mallia ei olisi tuettu. Tämä selviää kokeilemalla.
- 5230,.
ite siirtäsin ne kuvat c3:een bluetootilla jos siinä on tai lähettäisin jos omistat toisen liittymän mikäli bluetuuttia ei ole 6020:ssa,tämä siis vika keino
Ikävä kyllä Nokia 6020 kännykässä ei taida olla bluetooth ominaisuutta. http://fin.afterdawn.com/vertailu/tuote.cfm/1714/nokia_6020
Mutta infapuna olisi, jota taas ei löydy Nokia C3 kännykästä...Nokia 6020 :sta voi ainakin lähettää kuvia yksitellen sähköpostiin, jos mikään muu ei onnistu.
- Nokia 6020
Tuo infrapuna oli uusi juttu, eli kuinka se toimii. Sen verran testailin, että kun kuvaa on lähettämässä, niin voi valita joko infrapunan tai multimedia viestin.
Vanhemmillani on noksun 5230 ja 2370 classic. Wikipedian mukaan tuo infrapuna pitäisi löytyä myös tuosta 2370 classicista, vaikken siitä kyllä mitään mainintaan nokian sivuilta löytänyt.
Mitä tuossa 2370 classicissa pitäisi olla päälle kytkettynä, jotta voin testata tuota. Ilmeisesti kännyköiden pitää olla ainakin vierekkäin???
Koitin myös tuota sähköpostia kirjoitella, mutta en tajunnut, että kuinka liitän viestiin kuvia?
Onhan tuo multimedia viestien mahdollisuus lähettää vaikka mutsin kännyyn, mutta en millään viitsisi alkaa maksamaan useita euroja noista, koska käsittääkseni noi multimediaviestit ovat tavallisia hinnakkaampia. Kuvan lähetys infrapunan avulla onnistuu silleen, että laitat toisesta kännykästä sen päälle. Sen jälkeen sinun pitää laittaa molempien infrapuna portit vastakkain jotta yhteys toimii. Sitten vaan valits ekuva ja paina lähetä->infrapuna. Toisessa kännykässä siis pitää olla kokoajan se päällä.
- saunalrules
multimedia viestit ei maksa paljoa,ainaka saunalahden mms maksaa saman ku txt viesti eli 7c kpl,muilla operaat.kalliimpaa 20-39c välillä,kallein sonera 39c joten jos om sauniks.liittymän 10x7=70c ei mikään jättisumma
- Nokia 6020
Vai olikin ne noin halpoja tuolla Saunalahdella!
Eli eipä mennyt kuin 77 senttiä, kun 11 kuvaa äsken lähetin äidille ja sitten siirsin hänen kännystään ne tuonne ovi suiteen.
Harmittaa vaan kun tuli hommattua tuo 7 euron kaapeli ihan turhaan... pääasia kuitenkin, että kuvat ovat nyt koneella.
Kiitos viesteihini vastanneille :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää372178Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642022Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73905
- 27899