Koska uusi layout valmistui ennen nukkumaanmenoani, päätin mainostaa sivujani täällä. Tokkopa se täällä suurta häiriötä aiheuttaa, onhan suuri moderaattori-ystäväni nakki asian varmistamassa.
Sivujeni osoite on http://www.villekroger.tk/
Yksityinen sivu. Ette saa sieltä logoja tai soittoääniä, eikä se auta mainostamaan omia sivujanne paremmin. Kaikki on vain englanniksi, koska kahdella kielellä en jaksanut tehdä.
Sivujeni osoite on http://www.villekroger.tk/
Yksityinen sivu. Ette saa sieltä logoja tai soittoääniä, eikä se auta mainostamaan omia sivujanne paremmin. Kaikki on vain englanniksi, koska kahdella kielellä en jaksanut tehdä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vaikkakin asiaa oli aika vähän mut tykkäsin ulkonäöstä.
Minäpä en tykännyt ulkoasusta. En ole koskaan tykännyt sellaisten sivujen ulkoasusta jotka eivät mahdu näytölleni (1024x768) ilman vaakavieritystä, varsinkaan kun sivuilla ei todellakaan ole sitä vertaa tavaraa että tekisi vähääkään tiukkaa tiivistää yhteen ruutuun mahtuvaksi.
En ole myöskään ikinä ymmärtänyt miksi tekstin pitää muuttua suuremmaksi (tai no ok. tässä tapauksessa leveämmäksi) kun hiiri laitetaan sen kohdalle.
Sen sijaan se että sivut olivat värimaailmaltaan synkähköt ja nuhruiset ei minua haitannut. Makuasioitahan nuo kuitenkin ovat ja koska kaikesta sai hyvin selvän niin se puoli on mielestäni ok.
Mut hei, vähän skarppaat tuon skaalautuvuuden kanssa jooko.
Koska suuremmilla resoluutioilla pieni koko näyttää jokseenkin tyhmältä, tein pienikokoisen version, jonne pääsee yhdellä painalluksella etusivulta ja muualtakin. Hieman epätavallinen ratkaisu, mutta pian näemme miten toimiva.
Lisäksi linkkien rollover-efektin muutin sellaiseksi, että väri muuttuu astetta tummemmaksi. Näyttää paremmalta.
..mutta en ymmärrä myöskään miksi sivua pitäisi vierittää pystysuunnassa kun vaakasuunnassa lääniä riittäisi. Ja nuo alasivut ne vasta törkeitä ovatkin "Low-Resolution mode":ssa kun pitää vierittää sivua oikein kahdesta vierityspalkista vaikkei sisältöä ole nimeksikään.
Mikset tee sopivasti leveyteen skaalautuvia sivuja?
Ei saa olla liian laiska!
Kun tehdään sivut niin tehdään ne sitten kunnolla.
Tulin karsineeksi leveyttä pois liikaa ja korkeutta liian vähän. Korjailen sen tässä piakkoin.
Englanninkielentaitosi ontuu:
"IRC-galleria" galleria=gallery
HUOM!!!
Minulla ei ole yhtään kuvaa missään "IRC-galleryssä", vaan IRC-Galleriassa.
Kyseessä on erisnimi ja täten en sitä galleryksi kääntänyt.