Ope ei ole...

aina kansan kynttilä,vaan kansan kapula rattaissa(itse kokenut omin silmin eräässä Kajaanilaisessa koulussa) meinaan vain että NARSISTI
ON OVELA ! hän on kuin Python käärme! muuta en sano!
4125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Siinä taas joku joka puuttuu lasten koulunkäyntiin niinkuin itse olisi siellä ala-asteella!
Anna opettajien opettaa ja ole itse hiljaa, sulla ei ole pätevyyttä arvostelemaan sellaista mitä et osaa.

Äänestä
  • Eeeheeeii! vaan oman kokemuksen kautta,(PASKOJA KOKEMUKSIA) että yksikin lantaläjä on kengän alla liikaa!.Tää opettaja oli asenteeltaan semmoinen että" minä tiedän kaikki ja sinä et mitään" tai" sinä hypit minun pillin mukaan"
    kaikki mitä teet on väärin tehnty.That is what I listen to I go out of the whole place!.

    Äänestä

Kyllähän nuo jotkut kansankynttilät, varsinkin vanhat, ovat sellaisia pystyyn kuolleita ihmisiä...sellaisia yli-ihmisiä, narsisteja, muita aliarvioivia. Jos olet jotain muuta kuin heidän ideaali-ihminen, olet huono. Onneksi on sitten näitä oikeasti normaaleja sekä myös niitä oikeasti nuorista kiinnostuneita mutta kuitenkin auktoriteettisiä opettajia. Kaikkia näitä on tullut tavattu kouluelämässä jota on tullut käytyä ja yhäkin aikuisenä käydään.

Ihmetyttää tosiaan joidenkin opettajien "minä vs. oppilaat"-asenne. Ja toisinaan on onneksi tavannut näitä erittäin särmiä opettajia...no sanotaanpa ihan kehut parin ensimmäisenä mieleen tulleen nimien kera: K.Jaatinen ja P.Talvinen joskus kauan sitten Väiskillä.

Äänestä

.kirjoittajalle:......."NARSISTI ON OVELA ! hän on kuin Python käärme! muuta en sano! "

Käyppä tuolla allamainitulla sivustolla, tuntuuko tutulta... narsisti on lähempänä kuin luuletkaan....

http://narsistienuhrientuki.yhdistysavain.fi/tietoa/

otteita:
”Narsistin moraali muuttuu sen mukaan, mikä häntä itseään milloinkin parhaiten palvelee. Narsistin elämän suuntaa määrittelee tahto, ei omatunto. Narsisti tahtoo nähdä kaikki asiat subjektiivisesti, eikä hän vaivaudu miettimään asioita muiden ihmisten näkökulmasta. Narsisti pitää itsestäänselvyytenä sitä, että muut ihmiset tottelevat häntä. Narsisti on hyvin itseriittoinen, eikä hän kykene ymmärtämään sitä, että muilla ihmisillä on identiteetti. Loppujen lopuksi narsisti on tuskin edes kiinnostunut toisten asioista, ellei asia koske narsistia itseään.
Narsisti rakastaa moralisoida kyllä itse kaikkea ja kaikkia, kunhan se ei kohdistu häneen itseensä tai omiin tekoihinsa. Narsistille on tyypillistä toimia moraalin vastaisesti, kun hän siitä hyötyy. Hän perustelee usein toimintaansa sillä, että teko on oikeutettu jos siitä ei jää kiinni. Vaikka narsisti loukkaisi läheistään mutta on omasta mielestään toiminut parhaansa mukaan, hän ei ole mielestään velvollinen kokemaan syyllisyyttä. Hän ei osaa pyytää todellisesti anteeksi, sillä empatiataidon puuttuessa hän ei kykene asettumaan toisen ihmisen asemaan tai näkemään omaa syyllisyyttään.
Narsistin ihmissuhteet ovat riippuvuus- ja palkitsemissuhteita ja kestävät tasan tarkkaan niin pitkään kuin hän niistä hyötyy. Hän saattaa ostaa läheisensä kiitosvelkaan lahjoittelemalla lahjoja ja huomionosoituksia. Tosiasiassa narsistin jokaisen lahjan tavoitteena on saada itse huomiota, arvostusta, kiitosta ja palvontaa.
Narsistilla on jatkuva tarve hallita perhettänsä. Narsistin kanssa antaminen ja saaminen eivät ole tasapainossa vaan narsisti varastaa energiaa mahdollisimman paljon uhriltaan.
Narsisti ei unohda tilanteita, joissa hänen tahtonsa ei toteudu. Tavallista on, että hän kostaa tilanteet, joissa hän kokee tulleensa väärinymmärretyksi tai – kohdelluksi. Narsistin kiukuttelu saattaa muistuttaa uhmaikään juuttuneen pikkulapsen käyttäytymiseltä.
On tavallista, että narsisti saa kumppaninsa luopumaan vaivihkaa ystävistä, sukulaisista ja harrasteista mestarillisen manipuloinnin ja painostuksen avulla. Uhri ei usein itsekään ymmärrä, miksi on luopunut itselleen tärkeistä asioista. Narsisti kostaa uhrin itsenäisyyspyrkimykset. Hän ei välttämättä tee riitaa suoraan aiheesta, vaan jostakin mitättömästä aiheen ulkopuolisesta seikasta. Riidan toistuessa joka kerta uhrin lähtiessä tai palatessa takaisin esimerkiksi ystäviensä luota, uhri vähitellen luopuu oman ajan käytöstä välttääkseen jatkuvaa selkkausta. Jälkeenpäin narsisti voi kuitenkin erinomaisuudessaan väittää, ettei hän koskaan ole kieltänyt uhria oman ajan käyttämisestä. Riidan sijaan narsisti voi myös heittäytyä surkeaksi ja näytellä uhrilleen, ettei millään halua olla ilman tämän seuraa. Kumppani kokee tällöin helposti syyllisyyttä ja sympatiaa, jolloin hänen on entistä vaikeampi perustella ja puolustaa omien menojensa oikeutta. Koska narsistin vaikutuskeinot ovat uhriin epäsuoria, uhrin on niitä vaikea havaita ja ymmärtää.
Suurin osa uhreista reagoi alistumalla narsistin mielivaltaan välttääkseen riidan ja saadakseen kodin ilmapiirin pysymään edes jotenkin siedettävällä tasolla.
Elämä on narsistille peliä, oli kysymys sitten ihmissuhteista tai työelämästä.
Narsisti ei tee mitään mistä hän ei hyödy, sillä toisen hätä ei narsistia kiinnosta. Narsisti osaa kuitenkin teeskennellä empatiaa ja esiintyä vapaaehtoisena hyväntekijänä, aina auttavana ystävänä, jos hän kokee saavansa palveluksia tehdessään hyvityksenä ainutlaatuisuuden ja ihailun tunnetta. Narsisti tekee tai ainakin väittää tekevänsä kaiken itse, koska tekee kaiken mielestään paremmin kuin muut. Narsisti uskoo olevansa korvaamaton ja nero silloinkin, kun hän on todellisuudessa älyllisesti keskiverto.
Empatian puute vaikeuttaa sosiaalista elämää siten, että narsisti ymmärtää toisten ihmisten tunteet ja signaalit väärin ja on siitä syystä altis myös konflikteille.”

Terveisiä nimimerkille dark man, joskus tieto auttaa kestämään....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dark man kirjoitti:

aina kansan kynttilä,vaan kansan kapula rattaissa(itse kokenut omin silmin eräässä Kajaanilaisessa koulussa) meinaan vain että NARSISTI
ON OVELA ! hän on kuin Python käärme! muuta en sano!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu