Shimano-kelojen kätisyys & quickfire?

räsänen_

Onkohan kaikkien suht. uusien shimano-kelojen kätisyys vaihdettavissa? Heitän vasemmalla ja kelaan oikealla, mutta kaikkien kelojen kuvissa kampi on aina vasemmalla puolella. Vaikkapa tämä Nexave-klassikko?

Entä nämä quickfire II-sormisangat Solstace, Spirex ja Syncopate malleissa...toimiikohan se sormisanka yhtä hyvin (onko se yhtä ergonominen) jos heittää vasemmalla? Luin jostain että: "Sormiliipasin toimii paremmin kun käytät sitä oikealla kädellä koska kiertyy vasemmalle ja ei tule keskelle." Kellään kokemuksia?

Kiitokset jo etukäteen!

3

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • professori helmi 2

      Kätisyyden voi vaihtaa helposti, mutta opettele heittämään oikealla ja kelaamaan vasemmalla. Sormiliipaisinta ei ole pakko käyttää ollenkaan, mutta se todellakin toimii kunnolla vain oikealla kädellä.

    • Jasuu

      Kyllä se sormisanka toimii myös vasturilla mutta ergonomia on jonkun verran heikompi. Sormisanka ei sijaitse suoraa puolan yläpuolella vaan hieman sivussa.

    • Kuusirinne

      Olen vasuri, mutta heitän silti oikealta ja kelaan vasemmalla kädellä. Sormisanka on toiminut hyvin, vaikka nykyisin suosin keloja, joissa sellaista ei ole.

      Hyrräkelalla olen heittänyt myös "normaaliin" tapaan. En osaa käyttää vasenkätisen saksiakaan, kun olen pienestä pitäen oppinut käyttämään oikeakätisen saksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1319
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      65
      1105
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1098
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      163
      1033
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1019
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      973
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      886
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      801
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      744
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      735
    Aihe