Oleskelulupa irtoaa melko helposti...

aika helppoa

...mitä nyt migrin viime vuoden tilastoa katselin. Perhesiteen (mm. avioliitto) perusteella 73% kaikista oleskelulupa-anomuksista hyväksyttiin (siis kaikkien maiden) ja vain 27% hylättiin. Joten eikun Suomen poikamiehet vaan vaikkapa Filippiineiltä nainen hakemaan. Lupa irtoaa näköjään aika kovalla prosentilla.

4

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Balicasag

      Terve vaan. Niinpa niin, Filippiinithan on todellakin sellainen tavaratalo, josta nainen "haetaan". Kohta varmaan joku alkaa kyselemaan kotiinkuljetusta tai delivery menua.

      Tuolla asenteella parjaa hienosti AC:ssa tai yleensakin tyttobaareissa ja loma menee mukavasti, kunhan muistaa maksella tyton kulut. Jos kuitenkin ajattelee vahan pidempaa suhdetta, niin suosittelen vakavasti tutustumista kulttuuriin ja "haettavaan" tavaraan.

      Noin Filippinilaisen ihmisen kun vie Filippiinien lammosta ja valosta Suomen talveen ja jos viela odotukset on saada kaveleva kodinkone yhdistettyna lypsykoneeseen, niin saattaa siina Helmikuun pimeimpaan aikaan herata Fiskarssit kiveksilla.

      Ihan tosissaan ja oman viihtyvyyden vuoksi, Filippiinilaiset naiset on ihan samanlaisia ihmisia kuin kaikki muutkin. Tosin filippiino-kulttuuri tekee heista ystavallisia, hymyilevia ja huolehtivia, mutta ei namakaan naiset pitkaan jaksa ilman huomiota ja tunteita parisuhteessa.

      No joo, tulipahan vuodattettua. Ei minulla mitaan sita vastaan ole, etta suomalaiset pariutuu filsutyttojen, mutta sir Vili on kuopattu jo vuosia sitten ja toista ei tarvita.

    • Repa...

      Topicin aloittaja ei kykene eroittamaan "helppoa" versus myönnettyjä lupia toisistaan. Nuo 73% on tehnyt kovan työn, juosten kahden maan virastot läpi ja hakeneet jos jonkinmoista todistusta. Helpoksi en tuota prosessia kutsuisi, kokemusta on.

      >>Joten eikun Suomen poikamiehet vaan vaikkapa Filippiineiltä nainen hakemaan.

      • raha ratkaisee

        Edes englantia ei tarvitse osata. On kokemusta eräästä tuttavasta ja hyvin heillä menee. Vaimo opettelee Suomea. Mutta paljon rahaa ja kärsivällisyyttä byrokratian kanssa pitää olla paljon jotta asia järjestyy.


      • €€€€
        raha ratkaisee kirjoitti:

        Edes englantia ei tarvitse osata. On kokemusta eräästä tuttavasta ja hyvin heillä menee. Vaimo opettelee Suomea. Mutta paljon rahaa ja kärsivällisyyttä byrokratian kanssa pitää olla paljon jotta asia järjestyy.

        Kuulostaa kyllä siltä, että rahaa tarvitaan muuhunkin kun byrokratiaan! Jos ei edes yhteistä kieltä ole, kuinka aidosta parisuhteesta voi olla kysymys?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      74
      4016
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3545
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3368
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      38
      2769
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1673
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1536
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1154
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1134
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1061
    Aihe