Raivaussahaan kovapalaterä

Kuulin noin 1 vuosi sitten vinkin eräältä metsurilta,on tehnyt alan hommia yli 25v.Eli sirkkelin kovapalaterä ..mieluusti sellainen jossa on tiheässä hampaita,vaatii adapterin eli prikan keskiöön koska akselin reikä on isompi.Epäilin koko juttua mutta päätin kokeilla,ostin 2 kpl kovaterää a/18 e ja painuin metsään.Olihan muuten ihan mahtava leikko ei tarvinnut kuin hipaista niin luokoa tuli ihan urakkavauhtiin.raivasin noin 6 ha noilla kahdella terällä ja leikko pysyi.T: Palstan omistaja
175284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Tämä eräs metsuri on ehkä tehnyt alan hommia yli 25v, sitä en kiistä. Mutta epäilen hieman hänen kokemusta raivaushommista. Varsinkin jos suositteli sirkkelin kovapalaterää raivaussahaan. Ja vielä noilla kuvailemillasi "adapteriviritelmillä".

Jotta ymmärtäisit idean ytimen, niin painu vielä kerran sinne metsään ja hipaise terällä kiveen. Sellaista sattuu jopa alan hommia tehneille silloin tällöin. Kokeile vieläkö syntyy luokoa hipaisemalla ... jos ei synny niin yritä teroittaa se kovapalaterä siellä metsässä.

Äänestä

pelle pelottomia mitäs siitä sanoo työturvallisuuslaki???

Äänestä

Nojaa,miksihän klapikoneisiin myydään ja on käytössä kovapalametalliteriä?

Äänestä
  • Nojaa, siks kun se klapikoneen terä harvemmin osuu kiveen ... ainakaan normikäytössä

    Äänestä

  • No siks kirjoitti:

    Nojaa, siks kun se klapikoneen terä harvemmin osuu kiveen ... ainakaan normikäytössä

    Olen myynyt ja olen teroittanut kovapalateriä jo yli 25 v. Ja toimii tosi hyvin kun muistaa pitää katkottavat puut pelkkojen päällä niin ei tartu multaa ja kiviä puihin. myös tukkisaksia ei kannata säilyttää puunvaihdon aikana kuljetinpöydällä ettei apumies heitä puuta saksien päälle js sakset menee puun alle terään. Terv. Terämies ja huoltaja .

    Äänestä

Klapikoneessa syö ketjua lähinnä hiekkainen ja sekä kuivaset kovat oksaiset puut.Ongelmana lähinnä ketjun jatkuva venyminen uutuuttaan.

Äänestä

täällä kainuussa hyvin monet metsurit on jo vuosia käyttäneet tuollaista kovapalaterää raivuissa

Äänestä

hivuta ettei vähän kuluta.

Äänestä

Raivaussahan terässä on leima max 11000 rpm. Mikä on vastaava sirkkelin terässä?

Äänestä

Ei aavistustakaan..mutta mulla ei ole paloja lähtenyt irti koskaan,ja kiveen voi kyllä sipasta eikä leikko kärsi,sahataanhan noilla betonisia lautojakin.Ei se vaan kaikke mene järkeen että tekniikka kehittyy ja uusille ajatuksille ei ole tilaa,,,pokasahalla vaan kun vaarikin sitä käytti:))

Äänestä

Tuollaiset adapteri-viritykset ovat vaarallisia. terän reiän pitää vain olla oikean kokoinen ja sillä siisti.
Sirkkelin terä varmaan kierroksia kestää, siinä missä raivurinkin terä.

Äänestä
  • Sirkkelien terien keskiöissä oli adaptereita jo kuuskytluvulla, mitä minä muistan, eikä ikinä ollut mitään ongelmia sen suhteen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sirkkelien terien keskiöissä oli adaptereita jo kuuskytluvulla, mitä minä muistan, eikä ikinä ollut mitään ongelmia sen suhteen.

    Adapterit (useita eri kokoisia) tulee jopa usein sirkkelinterän pakkausessa mukana, keskiöitä kun on erikokoisia sirkkeleissäkin.

    Mutta kyllä se kovapalaterä tylsyy kun kiveen sipaisee, myös vanhoja piikkilankoja löytyy yhä metsästä ja pusikoissa joskus jotain vanhaa rautaromuakin. Tavallisen terän viilaa muutamassa minuutissa kuntoon, kovapalaterää ei kotikonstein teroita toimivaksi.

    Äänestä

Jo on yhä raivaus taksoissa ilmaa, jos ammatti metsurit ehtii kova pala terillä jukertaa raippoja poikki

Äänestä

rukalla sahattiin lankkulattiansaumoja sirkkelillä 220 neliötä ja naulankanta 60 sentin välein ja liimalla puuta uraan hyvin kesti kovapalaterä

Äänestä
  • Tylsyy yhdestä sipaisusta kiveen, sen jälkeen et sitä pysty itse teroittamaan.

    Äänestä

Kovapalateriä saa ihan raivaussahaan. Ei tarvitse sirkkeln teriä asennella, esim. Kärkkäiseltä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rupu-ukko 55 kirjoitti:

Kuulin noin 1 vuosi sitten vinkin eräältä metsurilta,on tehnyt alan hommia yli 25v.Eli sirkkelin kovapalaterä ..mieluusti sellainen jossa on tiheässä hampaita,vaatii adapterin eli prikan keskiöön koska akselin reikä on isompi.Epäilin koko juttua mutta päätin kokeilla,ostin 2 kpl kovaterää a/18 e ja painuin metsään.Olihan muuten ihan mahtava leikko ei tarvinnut kuin hipaista niin luokoa tuli ihan urakkavauhtiin.raivasin noin 6 ha noilla kahdella terällä ja leikko pysyi.T: Palstan omistaja

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu