Hei,
En löytänyt täältä mitään "maalaus"-aiheista keskuste paikkaa, joten laitoin asiani tänne.
Eli onko joku muu maalannut öljyväreillä tauluja, valmiille maalauspohjille. Miten sellaiset maalaukset viimeistellään? Millainen lakka tms. siihen levitetään?
Kiitos jos joku viitsii auttaa.
En löytänyt täältä mitään "maalaus"-aiheista keskuste paikkaa, joten laitoin asiani tänne.
Eli onko joku muu maalannut öljyväreillä tauluja, valmiille maalauspohjille. Miten sellaiset maalaukset viimeistellään? Millainen lakka tms. siihen levitetään?
Kiitos jos joku viitsii auttaa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Anna maalauksen kuivua vaikka puoli vuotta. Sitten päälle vernissaa.
Puolivuotta?? Ei kai kuivumisessa niin kauan kestä? Kiitos kuitenkin.
Ymmärrän, että et usko netistä satuja suosituksia. Kannattaakin mielummin soittaa taideliikkeeseen ja kysyä sieltä.
>Puolivuotta?? Ei kai kuivumisessa niin kauan kestä?>
Kokeilepa maalata öljyväreilla paksuilla värikerroksilla jokin työ, tee esimerkiksi jokin Vincent Van Goghin tyylinen maalaus. Et ehdi omana elinaikanasi nähdä maalaustasi täysin kuivana. Et, vaikka aloittaisit maalaamisen jo lapsena ja eläisit Leonardo da Vincin tai Picasson ikäiseksi..
sitä furnish lakkaa myydään ihan vaikka suomalaisessa kirjakaupassa.
päälle vaan heti kun maali on kuivunut.
joskaan joka tauluun sellainen kiiltävä pinta ei mielestäni sovi.
Onhan sitä lakkaa ainakin joissain kaupoissa mattana. Sellanen kiiltävä pinta ei näytä kovin hyvältä....
Lakkaa vaan päälle siis. Jos ei osta spray pullossa sitä, niin levitetäänkös se sitten siveltimellä??
siveltimellä olen itse levitellyt, ja ihan hyvä on tullut.
..itse olin juuri viikonloppuna öljyväri kurssilla, jonka piti eräs paikallinen taiteilija, ja hän kehotti viimeistelemään maalauksen puolikiiltävällä lakalla noin kuukauden päästä.
Samalla voi vedellä mahdolliset kehykset ja myös maalauksen. Kun lakka on puolikiiltävä, sen kiiltävyys kuluu ajansaatossa pois.
Empä ole ennen kuullut lakasta joka voidaan laittaa öljyvärityön päälle. Millaistahan se mahtaa olla? Ns. tauluvernissaa on mattana ja kiiltävänä.
olen maalaillut useampia teoksia, suuria ja pieniä. vielä en ole yhteenkään laittanut maalin päälle kummempia aineita. luulisin että kannattaa kokeilla soveltuvuutta jonnekin ennenkuin läträilee maalauksen päälle.
voisitteko kertoa mitä hyvää vernissassa on? millainen jälki sillä saadaan aikaiseksi? voisin muutamaan kokeilla, kun tuntuu että tarvisivat jonkinlaista käsittelyä, muutakuin lisää maalia.
kiitän.
Vernissa syventää värejä ja tasoittaa kiiltäviä/kiillottomia kohtia taulussa. Samalla se suojaa taulua valon aiheuttamalta ennenaikaiselta vanhemiselta ja likaantumiselta.
On sitten makuasia käyttääkö kiiltävää- vai mattavernissaa. Työn täytyy kuivua ainakin puoli vuotta ennen kun sivelee vernissan pintaan.
Maalaamisen iloa!!
ok. miten vernissaa kannattaa levittää, kerralla tai monessa istunnossa ohuemmin? saako sitä muissakin muodoissa, kuten spray?
jotkut kehystelijät ilmeisesti laittavat jonkun aineen kehystyksen yhteydessä. muuttaako vernissa paljonkin öljyvärin alkuperäistä kiiltoa? olen käyttänyt värejä joissa aitopigmentti. joskus sekaisin halvempien kanssa.
Vernissaa saa myös pullotavarana. Levitetään ohuina kerroksina muutamaan kertaan. Ei haittaa oletko käyttänyt halpoja tai kalliita värejä.
Kirjastosta löytyy hyviä ja seikkaperäisiä ohjeita
ko. asiasta alan kirjoista. Maalaillaan!!