ahvenheinä

164113

Tarvirsisin neuvoja ahvenheinän taltuttamiseen.
Ostimme pari vuotta sitten saimaanrannalta mökin, ranta on todella matala. Se on joskus ruopattu, kaislaa siinä ei ole mutta muuta heinää ja kasvillisuutta kylläkin. Alkukesästä poistatimme kaivinkoneella kiviä rannasta ja samalla se oltti kevyesti pintakerroksen rannasta pois. Tuli nätti hiekka esiin. Mutta kesän aikana ahvenheinä on ruvennut valtaamaan rantaa. Olen sitä koittanut kitkeä, mutta se tuntuu toivottomalta.
Onkohan tämä hellekesä ja aurinko tenyt kasvuolosuhteet heinille hyväksi. olisikohan pitänyt putsata se ranta vähän syvemmältä? onko kellään kokemusta moisesta. Koitanko sinnikästä juurimista ja kaiken tuomista kuivalle maalle vai auttaisiko kunnon ruoppaus?
Neuvoista kiitollinen olen minä.

12

7862

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkki-36

      Kunnon viira alle ja sorat päälle. Läpi ei tuu erkkikää.

    • Ruoppari

      Erkillä viiraa..

      • myrkyt.kehii

        joo,o, kepulaiset käyttää raa'astk ROOUDN-UPPIA


    • 2.mökkiläinen

      Hyvä uutinen on se,että ahvenheinä eli järvisätkin kasvaa yleensä vain puhtaissa vesissä mutta kuuluu myrkyllisiin kasveihin.
      Juuristo on yleensä levinnyt jo melkoisen laajalle alueelle jo silloin kun sitä näkee vasta veden pinnalla.
      Ainoat keinot siitä eroon pääsemiseksi on haraaminen,ruoppaus tai kankaalla/matolla peittäminen.

      • tyhmeliiniiii

        millätavoin ahvenheinä on myrkyllinen? Tekeekö esi. ihottumaa jos ui sen seassaniin että se ottaa esim jalkoihon kiinni?


      • aloiiittaja

        kuinka syvä ruoppauksen oitäisi olla. Koska ruoppasimme vain pinna pois uimapaikalta ja ongelma tuli sen jälkeen. Tosin en tiedä millaine on ollut enne koska olemme uusia täällä.


      • Anonyymi
        tyhmeliiniiii kirjoitti:

        millätavoin ahvenheinä on myrkyllinen? Tekeekö esi. ihottumaa jos ui sen seassaniin että se ottaa esim jalkoihon kiinni?

        On ahvenet myrkyllisiä, ei kannata syödä niitä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On ahvenet myrkyllisiä, ei kannata syödä niitä

        Joo, ahvenet paras käyttää aktivointiin...


    • 2.mökkiläinen

      Tuo myrkyllisyys tarkoittaa vain sitä että miksikään ruokalajiksi siitä ei ole.
      Sitä voi kyllä huoletta käsitellä kuitenkin esim. paljain käsin.
      Sätkimien kohdalla käytetään yleensä n. 0.3 metrin ruoppaussyvyyttä,koska niiden juuristo on suunnilleen tuossa syvyydessä.
      Sätkimet kuten monet muutkin kirkkaiden vesien kasvit ovat tänä kesänä villiintyneet ihan riesaksi asti monessa paikassa ja syyhän on ollut yksinomaan aurinkoinen ja huippulämmin juuri kaikonnut kesämme.

      • Cim

        Ahvenvita on ongelmallinen johtuen jo siitä että se tarttuu ihoon mutta myös siksi ettei siitä pääse eroon pitkäksi aikaa vaikka poistaisi kasvin rannasta. Ei kuitenkaan kannata luovuttaa koska myyn ratkaisua joka on erityisesti suunniteltu ahvenvitan mutta myös kaislan kasvun estämiseen. Jos herää kiinnostus niin tavoittaa osoitteesta info(at)cim.fi. Takaan että et näe ahvenvitaa enää.


    • kokenuksta

      Helpoin keino on kokeilla Karkeaa Merisuolaa, jota ripotellaan heti jäiden lähdön jälkeen kasvipaikoille ja uusitaan kesän kuluessa. Helppo ja halpa veneestä levittää.

      • kokematonko

        Aika paljon saat sitä suolaa levittää, katsos kun ahvenheinä kasvaa meressäkin ihan hyvin, joten ei se suolasta piittaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4363
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      2016
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      62
      1687
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1363
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      923
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      899
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe