lyhytkarvaista collieta hankkimassa

kamu74

Hei

Perheemme olisi hankkimassa lyhytkarvaista collieta ensi kesäksi.
Olisin kysynyt että miten pitäisi edetä asiassa vai ollaanko vielä liian aikaisin liikkeellä vai voiko kasvattajiin ottaa jo yhteyttä?

Ja tietääkö joku jotain hyvää kasvattajaa tai kenneliä pääkaupunkiseudulta tai n.100km säteellä.?

Olisin neuvoista hyvin kiitollinen.

Sähköposti os. [email protected]

2

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • grer

      Ilman muuta voit ottaa yhetyttä jo, tosiaan pennut ovat jo myytyjä, kun astutus vasta suunnitteilla. mieti tarkkaan mitä voitte perheenä tarjota koiralle, sitä kasvattajat kysyvät. Eivät halua kuulla listaa, mitä ostaja vaatii koiralta.

    • polynomifunkkis

      Katsot googlettamalla kasvattajia tai Kennelliiton listoilta, tutkailet. Ei ne pentueet nyt niin mene, että myytyjä ennen astutusta, aika mahdottomuuskin.

      Kannattaa joka tapauksessa olla yhteydessä varhain. Kerrot riittävästi itsestäsi, perheestäsi, kokemuksista koirista, arjestanne jne., niin kasvattaja saa lypsämättä tietoa, minkälainen elämä odottaisi kasvattia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      134
      11965
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      79
      3580
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      91
      2855
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      70
      1484
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      316
      1355
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1339
    7. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      259
      1296
    8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      143
      1255
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1216
    10. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      49
      1160
    Aihe