Osaisiko joku sanoa mihin kannattaa tarjota ylimääräistä vanhaa arvotavaraa, esim. arabia tms, jotta siitä saisi arvon mukaisen hinnan. En hae voittoa vaan haluan vain esineen hinnan arvon mukaan suurinpiirtein.. Antiikkiliikkeet tuskin maksavat?
vanhan tavaran myynti
16
3464
Vastaukset
- 7+5
Perusta oma antiikkiliike tai lähde alan messuille myymään. Saat kunnon hinnan kun tai jos saat myytyä arvotavarasi. Kun vähennät myynnistä aiheutuvat kulut, niin jäljelle jäävä summa onkin sitten eri juttu.
Samoin voit jättää arvotavarasi parempaan huutokauppaan myytäväksi, mutta kannattaa huomioida, että huutokauppahinnat ovat parhaimmillaankin korkeintaan 2/3 siitä summasta, mitä niistä liikkeissä ja messuilla pyydetään, suurimmassa osassa vanhaa tavaraa huutokauppojen myyntihinnatkin jäävät alle puoleen liikkeiden vastaavista hinnoista.
Ja paremmissa huutokaupoissa siitä ostajan ostoprovisioineen ja siitä laskettavine arvonlisäveroineen maksamasta hinnasta myyjälle tilitetään 55-65%. Eli Sinulle jää jäljelle 25-35% siitä summasta, mitä se sama arvotavara maksaa alan liikkeessä. Väitän, että monesta antiikkiliikkestä saat tähän verrattuna varsin kilpailukykyisiä tarjouksia.
Huutonet -tyyppisissä kuluttajalta kuluttajalle kauppapaikoissa et joudu juurikaan myyntiprovisioita maksamaan, mutta sielläkin hinnat tuppaavat yleensä jäämään aika paljon alle liikkeiden vastaavien hintojen. Sinnekkän ei kylmiltään kannata lähteä myymään, kannattaa "harjoitella" halvemmalla tavaralla ja samalla hankkia riittävästi positiivisia palautteita, jotta parantaa myyjän statistaan ko. palvelussa.
Voin yli 20 vuoden kokemuksella alan markkinoista sanoa, että ei edes näillä arvotavaroilla ole mitään "oikeaa" arvoa, on vain erilaisia hintoja, jotka riippuvat siitä, kuka myy, kenelle myy ja missä myy. Hinnatkaan eivät välttämättä vielä kerro, mitä tavararoistasi sinulle jää jäljelle, kun myyntikulut vähennetään saaduista hinnoista.
Mitä enemmän itse perehdyt myymiisi tuotteisiin ja muutenkin näet vaivaa myymisen suhteen sekä otat myös yrittämiseen kuuluvaa kuluriskiä, niin sen paremman hinnan arvotavaroistasi saat ja myyntikulujen jälkeenkin sinulle jää eniten itsellesi.
Ja mistä ihmeen voitosta sinä puhut? Voitolla yleensä tarkoitetaan myynti- ja ostohinnan erotusta. Jos olet saanut arvotavarasi esim. perintönä, niin koko myyntikulujen jälkeen jäävä summahan on "voittoa". Jos taas olet ostanut tavarat myyntiä varten ja myydessäsi et halua voittoa, niin se vasta kummalliselta tuntuu. - TW-keräilijä
Esimerkki todellisesta arvotavarasta: Tapio Wirkkalan Jäävuori-taidelasi, signeerattu ja virheetön yksilö 60-luvulta, arvohuutokaupan vasarahinta yleensä nykyään välillä 800-1000€, ostaja maksaa ostokuluineen esim. Apollossa 980-1220€, myyjälle maksetaan myyntikulujen jalkeen 620-780€, alan liikkeissä se sama Jäävuori maksaa 1800-2200€, messuilla olen nähnyt jopa yli 2400€:n hintapyyntöjä.
Huutonetin suljetuista löytyi yksi hintaan 755€, mutta siinäkin kyseessä tais olla huijarimyyjä, jolla paljon negatiivista palautetta ja jonka tunnus oli suljettu. Mitähän esimerkiksi tässä tapauksessa kannattaisi pitää sellaisena arvona, jota aloittajan kannattaisi suurinpiirtein tavoitella? - nocar
Kiitos edellisille hyvistä vastauksista ja neuvoista! Aloittelija oppii uutta.. Mitä tuohon "voittoon" tulee, tajusin itsekin että sana on väärä, varsinkin olen saanut suuremman osan perintönä. Ja totta varmaan on sekin, että tavaroille on vaikea sanoa mitään "oikeaa" täsmällistä arvoa.. Neuvon perusteella aioin tutustua paremmin myös Huutonetin saloihin, sieltäkin varmasti oppii yhtä sun toista.
- antiikkia antiikkia
kylläpä on hajontaa noissa jäävuoren hinnoissa. mikähän olisi ventselin tai varaventseleitten arvio tuosta lasimaljakosta?
- TW-keräilijä
Tarkoitin tuossa esimerkissäni sitä noin 20cm korkeaa maljakkoa, en sitä samanimistä matalaa ja leveää Jäävuorta, jonka hinta/arvo on vähintään 4-5 kertainen esimerkkini maljakkoon verrattuna.
- Arvon mukainen?
Antiikkitavaralla ei ole ovh-hintaa. Kaikki Arabia ei ole arvotavaraa.
Katso netistä vastaavia esineitä.
Antiikkiliikkeet maksavat sinulle oman arvionsa mukaisen hinnan. Jos se ei sinulle käy, niin olet tietysti oikeassa kun et myy.
Perityillä esineillä ei ole tarpeen käydä kauppaa. Jätä lapsillesi.
Antiikkiesineenkin pitää olla ehjä ja se ei saa olla käytössä kulunut eikä kulahtanut.
Kirppiksillä yritetään myydä ikivanhoja keittiökippoja antiikkina ja moni sortuukin ostamaan.
Vanhan tavaran arvo ei ole välttämättä leimassa. - pää pyörällä!
Mikä olisi kohtuullinen hinta asiantuntijan suorittamasta vanhan tavaran arvioinnista? Onko se joku prosenttiosuus sen tavaraerän arvosta vai maksetaanko yleensä arviointiin käytetyn ajan mukaan? Kuka tällaisia arviointeja suorittaa?
Olemme yrittäneet KVG-periaatteella hinnoitella perimiämme esineitä, mutta esimerkiksi kahden aina ensiksi hakutuloksiin tulevan nettikaupan hinnoissa on 50-100% ero. Paikallisessa antiikkiliikkeessä hinnat ovat jopa halvemmat, kuin tuossa edullisemmassakin nettikaupassa.
Huutokaupan toteutuneet hinnat jäävät erissä myyden reilusti alle puoleen noista edullisimmistakin liikkeiden hinnoista ja siitäkin tarvitsisi oikeastaan vähentää myyntikulut. - Rafena
Mistä saan tietää vanhan Saksalaisen putki tv/radion arvon. Olen yrittäny löytää jotain tietoa, mutta Suomessa ei taida paljon tuon merkkinsiä olevan....kiinnostaa kovin.
- Huutonettiin
Laita huutonettiin 0€ lähtöhinnalla, saat markkinahinnan varmasti.
- harri0404
mulla sama ongelma, nurkissa satojen eurojen edestä pölyyntyvää tavaraa, mihin hukata????????
- Vitriinin omistaja
Keskustelin erään antiikkikauppiaan kanssa, joka sanoi, että käteen jää n. 40 % myyntihinnasta.
Antiikkiliikkeellä on omat kulunsa ja Alvi.
Totesin, että perimälläni kristallilasisarjalla ei itse asiassa ole minulle itselleni rahallista arvoa, vaikka vastaavasta pyydettiin ko. liikkeessä n. 500 e.
Mutta parhaimmassa käytössä perintöesineet tietenkin ovat suvun piirissä. Niissä on tunnearvo, jota ei millään rahalla voi korvata. - www.vintagehertta.fi
Moikka!
Minulla on täällä Facebook -putiikki, jossa myynnissä tuontyyppistä tavaraa:
http://www.facebook.com/VintageHertta
Noista ostohinnoista voin sanoa, että tosiaan jos ja kun jokainen tavara tulee käytännössä yksitellen - kohdistuu sille paljon kulua mm. ajallisesti. Monet kulut kohdistuvat jokaiselle tuotteelle eriksensä - kuvan ottaminen jne, versus jos tilaisi vaikka jostain nipun uusia - vain yhdet tuotekuvaukset ja valokuvat ja nettiin ja sitten myydään sata samalla vaivalla! :)
Minullekin voi kyllä tarjota jos vanhaa tavara ylimääräistä on - riippuu paljon tuotteesta, millä hinnalla sitä voi ja kannattaa sitten ostaa. Todennäköisesti pölyyntyminen jokatapauksessa jatkuu antiikkiliikkeen varastossa.. ;)
Terkuin,
Henna - ÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅ
POIS PAKKORUOTSI
- Shamaniac
Osaisko kukaan sanoa meniskö kaupaksi tuollaset vanhat kirjeenvaihdot, joissa fanikortteja kirjekuorineen? Sisältää Rosemary Clooney, Clark Cable ym. sen ajan julkimot Hollywoodista..
Täydellisessä kunnossa on.<
Mitähän hintaa tollaset pitelee..? - Anonyymi
Osaisiko joku kertoa myös että minne kannattaa viedä unikki 93 vuoden lumilauta arvioitavaksi ja myytäväksi? Toria ja huutonettiä olen kokeillut mut hiljasita on siellä ollut... Tämä ei ole ihan mikään perus lumilauta vaan Jim Hendrixin Joyridebandin ensialbumin kuvalla varustettu lumilauta enkä edes löydä toista samanlaista mistään vaikka kuinka koitan etsiä? Pls help
- Anonyymi
Ja mielellään pääkaupunki seudulla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1303026- 2232961
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791896Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va771539Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2381403- 481138
- 991031
- 113950
- 48880
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6863