Mitä öljyä dieseliin?

Fordin huolto laittaa jotain 5W-30 Fordin erikoisöljyä koneeseen. Mitähän tuo "Fordin erikoisöljy" mahtaa käytännössä tarkoittaa? Onko se sama aine ku mitä Mobilin törpössä tarvikeliikkeessä, on vain nimetty "Fordin öljyksi"?

Aika kallista tuntuu olevan tuo 5W-30. Miksi juuri sitä tulisi käyttää. Käytättekö jotain muuta öljyä kenties?
3327
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Käsikirjassa on öljysuositus, tieto on tuoretta, joten kannattaa noudattaa sitä, ellei ole parempaa tietoa kuin autovalmistajalla. Lue öljyistä vaikka www.teboil.fi sivuilta.

>Aika kallista tuntuu olevan tuo 5W-30. Miksi juuri sitä tulisi käyttää.

Kallista verrattuna mihin, kierrätysöljyyn vai pelkkään polyalfaolefiiniin minimaalisilla lisäaineilla ja "5W-50 Turbo" tekstillä tyyliteltyyn kanisteriin? Tyytyisitko itse halvimpaan mahdolliseen ruokaan ja juomaan?

Äänestä

Niin sellaiseksihan se on maailma mennyt, että aika vaikea noista jutuista on maallikon tietää, että mikä öljy sopii millekin.. lopulta. Koko ajan koneet ja öljyt kehittyy, jos haluaa pelata varman päälle lienee syytä käyttää sitä mitä kunkin koneen edustaja suosittelee. Toki ainahan on pelle pelottomia, jotka tietävät asiat itse paremmin kuin mitä tuotteen valmistaja.

Riippunee myöskin paljon siitä autosta ja sen aiotusta käyttötavasta ja -iästä. Jos ostat uuden auton ja tapanasi on vaihtaa se noin 3 vuoden välein esimerkiksi, niin uskoisinpa sen toimivan luotettavasti nuo 3 vuotta aika monenlaisillakin öljyillä, edullisillakin. Riippuu toki ajomääristä mutta ajatellaan nyt vaikka että 100000 km.

Vaihtoautohyvitystä sinulle laskettaessa on aivan sama vaikka halpisöljyillä oletkin ajellut nuo 100000 km ja kone saattaa olla heikommassa kunnossa kuin mitä laadukkaammilla öljyillä ajettuna. Toki halpisöljyissäkin A ja O on vaihtaa öljy riittävän usein ja suodatin kans.

Äänestä

Motonet myy Fordin 5W-30 öljyä, 5L:n kannu 23,90€

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Focus tddi kirjoitti:

Fordin huolto laittaa jotain 5W-30 Fordin erikoisöljyä koneeseen. Mitähän tuo "Fordin erikoisöljy" mahtaa käytännössä tarkoittaa? Onko se sama aine ku mitä Mobilin törpössä tarvikeliikkeessä, on vain nimetty "Fordin öljyksi"?

Aika kallista tuntuu olevan tuo 5W-30. Miksi juuri sitä tulisi käyttää. Käytättekö jotain muuta öljyä kenties?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu