Heips,
Voisiko joku selittää tuon FIND funktion toiminnan excelissä (tyhmälle ei mene kaaliin vaikka helppiä käyttää). Miten se toimii tai paremminkin minkä arvon se palauttaa? Eli tarkoituksena olisi saada etsittyä tietty teksti tietyltä alueelta (nyt ei kelpaa ctrl f), tämä teksti voi esiintyä useammassakin solussa. Miten saisi tehtyä sellaisen kaavan/kaavat, joka kertoisi missä soluissa kyseinen teksti on?
find funktio
5
1607
Vastaukset
- ...oooOOOooo...
Se ei etsi tiettyä tekstiä tietyltä alueelta.
Vaan se etsii tietyn merkkijonon (tekstin) tietystä tekstistä.
Elikkä näin
A1 solussa teksti
aaabbbcccdddeeefff
C1 solussa etsittävä merkkijono
ccc
D1 solussa kaava
=FIND(C1;A1;1)
Antaa tulokseksi 7 elikkä merkkijono löytyy 7. merkistä eteenpäin. - excel-asiantuntija
Kuvauksesi perusteella FIND-funktio ei selvästikään vastaa tarvettasi. Sillä voi hakea tekstiä ainoastaan yhden merkkijonon (esimerkiksi yhden solun) sisältä, kun yllä jo kävi ilmi.
MATCH-funktio sen sijaan saattaa auttaa jossain määrin. MATCH osaa hakea, missä kohtaa listaa haettava arvo on.
Esimerkki. Soluissa A1-A7 on seuraavat nimet:
Vilhelmi
Jari
Mikko
Harri
Ville
Jalmari
Elmeri
Funktio MATCH("Harri";A1:A7;0) antaa tulokseksi 4, koska "Harri" on listan 4. arvo.
MATCH ei osaa hakea osamerkkijonoja, vaan ainoastaan koko merkkijonoa. MATCH ei osaa myöskään hakea monimutkaisemmasta alueesta kuin yhdestä sarakkeesta.
Jos tarvitset monimutkaisempaa hakua, joudut laatimaan VBA-makron.
--
Asiantuntevaa apua Excelin kiemuroihin - LGM Oy
http://www.lgm.fi/moduuliin...
muuta hakusolu=K1 ja hakualue= A1:D10 sopiviksi
Function EtsiiKaikkiAlueelta(Hakuehto As Variant, HakuAlue As Range) As String
Dim solu As Range
Dim EkaOsoite As String
Worksheets("Sheet1").Activate
With HakuAlue
Set solu = .Find( _
what:=Hakuehto, _
LookIn:=xlValues, _
LookAt:=xlWhole, _
SearchOrder:=xlByRows, _
SearchDirection:=xlNext, _
MatchCase:=False, _
SearchFormat:=False)
If Not solu Is Nothing Then
EkaOsoite = solu.Address
Do
EtsiiKaikkiAlueelta = EtsiiKaikkiAlueelta & ", " & solu.Address
Set solu = .FindNext(solu)
Loop While Not solu Is Nothing And solu.Address EkaOsoite
End If
End With
EtsiiKaikkiAlueelta = Right(EtsiiKaikkiAlueelta, Len(EtsiiKaikkiAlueelta) - 1)
End Function
Sub Etsi()
Dim solut As String
On Error GoTo virhe
solut = EtsiiKaikkiAlueelta(Range("K1"), Range("A1:D10"))
MsgBox Range("K1") & " löytyi solu(i)sta" & solut
Exit Sub
virhe:
MsgBox "ei löytynyt!"
End Sub
Keep EXCELing
@Kunde
- ...oooOOOooo...
Vaihtoehtona olisi myös vlookup ja hlookup käskyt.
Ne osaavat käydä hakemassa tietoa useammasta solusta, mutta....
Niilläkin rajoituksena on että sinun pitää tietää tarkalleen se tieto mitä haet.
Ei riitä vain osa tiedosta.
Esim: sinä haluat löytää tiedon "kuusi"
Ja sinulla on jossakin solussa tieto "Joulukuusi"
Se ei löydä sitä.
Sinun haussa pitäisi olla "Joulukuusi" kokonaan että haku löytyy. lisärajoitteita...
ei löydä kuin yhden esiintymän- yleensä ensimmäisen...
toki kikkailemalla asiaa voi parannella
VBA:lla toi oli piece of cake, ja löytää kaikki osittaisellakin vastineella, nyt tossa esim. koodissani tosin ei ole osavastinetta, mutta ei siihen tartte kuin vaihtaa
LookAt:=xlWhole --->LookAt:=xlPart
Keep EXCELing
Kunde
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2637233SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2723797Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti403670"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2782587Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa272016SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1531948Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401917Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1301859Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää111714Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm151344