Suomussalmen hengellinen elämä

Onko sitä enää missään?
19303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Tartteeko sitä ollakaan. Henkinen elämä kunnassa on aika vireää. On tapahtumia, teatteria, konsertteja, urheilua ja monenmoista harrastusta.

Tiedon suhteen uskonnon ja todellisuuden välinen kuilu on ammottava. Vanhemmat ihmiset kaipaavat tottumuksen voimalla sitä yhteisyyttä, missä ovat ikänsä eläneet.
Nuoret joutuvat valitsemaan kahdesta maailmanselityksestä. He hylkäävät taikauskon turhana ja haluavat tutustua maailman todelliseen luonteeseen.
Hengellisyys (uskonnollisuus) on katoava luonnonvara.

Äänestä

mihin ihminen laittaa turvan ?
maalliseen mammonaan vai Jumalaan?
kyllä pitää opettaa lapsille raamatunoppia.
on julmaa joka kieltää että ei saa lapsille opettaa raamatunsanomaa.
kuultuaan jokainen valitkoon puolensa, ei ole pakkoa mihinkään vaan vastuu on jokaisella itsellään.

Äänestä
  • "mihin ihminen laittaa turvan ?"

    Meillä se on yleensä laitettu lehmän ym. märehtijöiden päähän,
    heti siihen silmien alapuolelle.

    Mutta että mihinkä sitä ihminen turvaa hädän hetkellä,
    niin siihempä sanon yhen hyvän konstin.
    Koska kuolemaa pahempaa ei ole tarjolla, niin sitä ootellessa ja elon alhoa pitkittäessä nysvejää vaikka omalla ryytimaalla.
    Eli oma apu paras apu. Pään pehmetessä pitää olla käsille töitä, vie ajatukset toisaalle ja antaa mielenvirkeyttä, unta ja näläkeä.
    Tässä ajassa elää monemoista viipottajaa, jotka houkuttelevat omia tarkoitusperiään edesauttakseen herkkäuskoisia ja heikkomielisiä mitä ihmeellismpiin virityksiin niin maalisen kuin uskonnollisen huuhaan puitteissa.

    Monella tahtoo näiden uskonjuttujen kanssa pehemetä pää lopulliset.
    Ei sillä että se kovin pahaksi olisi, mutta kun toiset ihmiset( muihin jumaliin uskovat, ateistit, ym) ikuiseen helvetin tuleen siunaavat,
    vaikkei heillä poloisilla ole omastakaan kohtalosta täyttä varmuutta.

    Ihminen voi olla henkinen olematta hengellinen/ jumaliin uskova. Henkinen ihminen seuraa omaatuntoansa ja kuuntelee herkällä korvalla muita.
    Osaa asettua toisen asemaan ja katsoo maailmaa monelta eri kantilta,
    ei tuomitse muita kovin herkästi, mutta ei myöskään suvaitse moraalittomuutta.
    Henkinen ihminen on jo ulkoiselta olemukseltaankin tyyni ja harkitsevainen.
    Hänet tuntee kun vastaan kävelee

    Äänestä

JOS SOAHAAN PORUKKOA KASSAAN. Niin järjestetään kunnon torikokkoukset . Mulla on pelittävät PA laetteet. Pitäsi honkeä riitteä. Antakoa tulla ehotuksie millon teille passovaa niin suunnitellaan tarkemmin.

Äänestä
  • Millä ajatuksellapa ajattelit sitä hönkeä päästellä?
    Paatosta yhdestä näkökulmasta vaiko sana_on_vapaa tyylillä?

    Äänestä

En usko helevettiin enkä taevaaseen. Uskompahan mihin uskon. Vaoan on varmoo että kuolen ja maot syö minukkii niinkun o syönnä esi isänii. Että v i t u t siitä sielun parannuksesta. Kuollessa tulloo pierun parahus, paska ja kusi housuun ja siinä se on moallinen vaellus. ( loppu kahtotaan eri jaksossa)

Äänestä

monet vanhemmat ei salli että puhutaan heidän lapsilleen uskosta.
ajattelutapa on periytyvää jos opetetaan elä sinä satuihin usko .
mahdollisuus o n kaikille annettava sanan kuulemiseen.

Äänestä

kuka se enään Jeesukseen uskoo...eiköhän se ole jo aikansa elänyttä..ihan nii kun lapsena uskottiin Joulupukkiin...ja sitten ottaa päähän noi laput tolpissa..Jeesus tulee,oletko valmis..pilaavat vaan luonnon kauneutta..Ja eiköhän sen Jeesus oo ollu tulossa jo monta vuotta..ainakin kersana luin noita samoja lappuja..eipä oo vielä näkynyt...

Äänestä

Joka sunnuntai on kirkossa satutunti kymmeneltä. Mäne sinne.

Äänestä

"mihin ihminen laittaa turvan ?
maalliseen mammonaan vai Jumalaan?"

-Omituinen kysymyksenasettelu. Mammona ja kristittyjen jumala ovat yksi ja sama asia.
Kirkko ei ole milloinkaan kiistänyt yksien erioikeuksia yhteisen tuotannon tuloksien jakamisessa. Kirkolle kelpaa, se jopa edellyttää kurjien olemassaoloa, jotta voi lyödä rintoihin almujen jaossa.
Kristinusko ja kirkkokunnat siunaavat eriarvoisen yhteiskunnan ja nimenomaan osattomien nurkumatta alistumisen.


"kyllä pitää opettaa lapsille raamatunoppia."

-Kukaan ei ole kieltämässä ihmisten uskomuksia ja poppamiespalvontaa. He voivat järjestäytyä ja opettaa oppejaan lapsilleenkin niin halutessaan. Olkoon se uskovaisten oikeus. Edellytys on kunnioittaa yhteiskunnan nykyisiä lakeja.

-Koululaitoksen tehtävä on opettaa lapsille tietoja ja taitoja elämässä selviytymiseksi. Koululaitos ei voi opettaa oikeana ideologiaa, jonka jo lähes neljännes suomalaisista on järjestöllisesti hylännyt.
Opillisesti vain vähemmistö väestöstä uskoo taivaselämään, vääräuskoisten kiduttamiseen kuoleman jälkeen, kuolleen miehen (Jeesuksen) kostoon ja uskovien palkitsemiseen paratiisissa.
Juuri kukaan ei voi kannattaa raamatun rasismioppia, vääräuskoisten tappamisen oikeutusta, omat hyvät, toiset pahat -oppia, naisen alistamista, seksuaalipoikkeavien lynkkausta, pornahtavia kirjoituksia ym. epäsiveellisyyksiä.

Lapsilla on oikeus saada elämänkatsomustietoa ja koululaitoksen on sitä järjestettävä.
Uskontojen olemusta tulee selvittää historian yhteydessä sekä myös nuorille kotona. Todellisen tiedon pohjalla, suhteessa tieteeseen.

Äänestä

"Lapsilla on oikeus saada elämänkatsomustietoa ja koululaitoksen on sitä järjestettävä.
Uskontojen olemusta tulee selvittää historian yhteydessä sekä myös nuorille kotona. Todellisen tiedon pohjalla, suhteessa tieteeseen."

...oliskohan jo nämäkin ajatuksesi, kirjoituksesi "vanhentuneet"?

> elämän ykseys, kaikkeus, olevaisuus, olemme ikuisesti yksi jne.

löydä matkallasi uuttakin ja ihmettele

tule tietoisemmaksi

olevaisuudesta

Äänestä

Ei sitä olutta?

Äänestä

Kaikki uskionnot ja uskomukset ovat ihmisten kehittämiä. Siksi mitään erityistä uskomusjärjestelmää ei tule opettaa lapsille oikeana tietona.
Uskontojen esittelyn yhteydessä tämä olisi tuotava esille.

Uskontojen olemassaolo historian kulussa on tosiasia. Historiallisia tosiasioita ei saa sivuuttaa.

Suomen alkuperäisuskonnot eivät ole pakolla tuotuja. Muinaisihmiset selittivät luonnon ilmiöitä hyvässä tarkoituksessa, kun eivät voineet ymmärtää todellisia syitä.
Uusi, katolisen krisitnuskon selitysmalli tuotiin pakolla n. 1.000 vuotta sitten.
500 vuotta myöhemmin luterilaisuus tuotiin pakolla ja katolisuudesta tehtiin lainsuojaton usko. Kuka ei alistunut, pää poikki.
Luterilaisuus oli aikoinaan ainoa sallittu maailman olemuksen selittävä ideologia.

Luterilaisuus pitää kiinni kynsin hampain erikoideudestaan valhetiedon levittämiseen mahtavan omaisuuden ja sen tuoman vallan vuoksi. Rahan takia se sivuuttaa lapsen oikeuden saada tieteellinen näkemys ilmiöiden olemuksesta.

Kaikki uskonnot ovat katalia ja vieroittavat ihmisiä todellisuuden tajuamisesta. Ne myös pyrkivät tekemään rahvaan ihmistä zombimaisia maallisten valtiaiden alistujia.

Äänestä

Me voijaan uskoa vaekka pyhään pontikkaan joka sikisi ylimaallisesta hiivasta.
Ei tähän Jeesuksia ja muita hörhöjä tarvita.
Jätkä kun jätkä Keksii uskonnon jos sen tarvii tehä niin.
Kyllä jämpti on näin.

Äänestä

täällä tapellaan ja huorataan jaleikitään puukkohippasta niin kun ennenkin

Äänestä

Joo kyllä. Eikä uskovat toimi itsekään raamatun mukaan, ei edes Jeesuksen nimiin laitettujen ohjeiden mukaan. Eivät voi toimia.

Uskovan kuuluisi hajottaa perheet ennenkuin ovat otollisia taivaaseen. He eivät saa haudata omaisiaan, koska se veisi aikaa käännytystyöltä ja johtaisi ajatukset maallisiin. Uskovan kuuluisi myydä omaisuutensa ja lähteä evankeliumia julistamaan.
Heidän tulisi uskoa, että tulva johtuu taivaiden vihasta. Ukkonen ja salamat johtuisivat ihmisten synneistä.

Tässä hyvin pieni katsaus raamatun moraaliarvoista.

Äänestä
  • yksi karismaatti lahkojohtaja anto kahenvälistä uutestisyntymistä toisille lahkomiehille

    Äänestä

Hernekeitto ja visut nahkahousut, hengellisyyden peruspilarit.

Äänestä

uskovaesen tulis kaihtaa maallista tieoa. Raamatun mukaan näet. Maallinen tietous olisi muka hullutusta.
Onneksi piru järjesti koutuksen ja aivoille kyvyn vastaanottaa kaikenlaista ympäröivästä maailmasta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


martti lutteri kirjoitti:

Onko sitä enää missään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu