Miten tehokkaasti kahden lääkkeen vuorottelu ehkäisee koukuttumista ja toleranssia? Millä tavalla niitä pitäis vuorotella? Joka toinen yö toista, joka toinen toista? Vai käyttää esim. viikko samaa?
Mulla on käytössä Imovane ja Tenox, molemmista on ollu apua mutta muutaman päivän kuluttua jo tuntuu et teho lähtee. Oon ottanu yleensä joka toinen ilta jommankumman ja valvoskellu joka toisen yön.
Mulla on käytössä Imovane ja Tenox, molemmista on ollu apua mutta muutaman päivän kuluttua jo tuntuu et teho lähtee. Oon ottanu yleensä joka toinen ilta jommankumman ja valvoskellu joka toisen yön.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nuo molemmat vaikuttavat aivojen reseptoreihin samalla tavalla, joten niiden vuorottelusta ei ole mitään hyötyä.
Miksi pitäisi olla juuri bentzo/bentzojohdannainen kun muitakin vaihtoehtoja on vaikka kuinka paljon?
Eiväthän nuo ole edes tarkoitettu pitkäaikaiseen käyttöön.
Onko unettomuuden syytä selvitetty? Esim.unettomuustutkimuksella?
En oikein keksi, mitä muuta vois kokeilla. On testattu melatoniini ja mirtatsapiini, ei apua. Unilääkkeiden käyttöä rajoittaa se, että imetän. Tenoxia ja Imovanea voi ottaa imettäessäkin, kunhan pitää 5-6 tunnin tauon seuraavaan imetykseen.
Lapsi onneksi nukkuu jo yöt. Minä vaan en pysty. Unettomuuden syynä ilmeisestikin lapsen syntymä elämänmuutos. Oon ollu muutenki huonouninen ja vauva-arjen alun katkonaiset yöt rikkoivat minun uneni. Kierre jäi päälle ja lopulta en osannut enää ollenkaan nukahtaa.
Yritän pitää taukoja lääkkeissä, esim. viime viikolla meni vain kahtena yönä. Ajattelin, jos käyttäs siis vuoroviikoin noita, auttasko se mitään tehojen säilymisessä... Ei kai auta kun kokeilla. Viime aikoina oon käyttäny pelkästään Tenoxia, tuntuu et se on jotenki "lempeämpi" ja seuraavana päivänä olo on ihan normaali. Imovanesta tulee pökkyrä.
Atarax 100 mg (väsyttävä antihistamiini, ei-bentso) väsyttää itselläni yhtä paljon kuin Tenox. Siihen ei kehity toleranssia samalla tavalla kuin bentsoihin. Sitten kun imetys loppuu voit kysellä muitakin uniaineita. Vahvimmat löytyy psykoosilääkeistä yms.