haluaisin tietää millaista on vapaaehtoistyö ja kadonneiden etsintä? miten se vaikuttaisi esimerkiksi kun minulla on pieni lapsi tarkoitan nyt siis sitä että tuleeko jotain kiireellisiä tehtäviä joskus ja miten pystyy järjestämään lapsen hoidon? päivällä tietenkin helpompi järjestää mutta voiko joutua lähtemään keskellä yötä jonnekkin tehtävälle? enemmänkin infoa saa antaa aiheesta ja kiitos kaikille jo etukäteen :)
vapaaehtoistyö/ kadonneen etsintä
3
409
Vastaukset
- spr
no, kyllähän se niin on, että jos joku (dementikko) vanhus katoaa niin ei siinä jäädä odottelemaan....
SPR voisi neuvoa olisiko sinulle jotain vapaaehtoistyötä...(ystävätoiminta tms.) - vapari2
Helpointa etsiä netistä omalla paikkakunnalla toimivia itseä kiinnostavia järjestöjä (MLL, SPR ym.) ja ottaa suoraan yhteyttä paikallisyhdistykseen ja kysyä mimmoista apua tarvitaan ja selvittää voitko olla jotenkin avuksi.
http://www.vapepa.fi/ löydät tietoa ja yhteystietoja vapaehtoisesta pelastuspalvelusta. - eräs vapepalainen
Yöhälytyksistä voit aina kieltäytyä jos hälytysryhmään ilmoittaudut. Hyvä olisi käydä ennen etsintöjä Vapepan peruskurssi sekä etsintäkurssi, joten tiedät taustat ja teoriat tekemisille. Ota yhteyttä paikalliseen osastoon vapepan sivuilta.
Tarvit tietenkin toisen aikuisen kotiin lapsen kanssa, jos lähdet yöhälytykseen mukaan. Hälytyksen tullessa etsintäreppu pitäisi olla jo pakattuna eteisessä valmiina ja lähtökunnossa - vettä ja välipalaa tietty sitten mukaan. Valmiina lähtöön olen ollut noin 20 minuutin sisällä hälytyssoitosta. Suurin osa soitoista on tullut 20-22 välillä. Useimmiten takaisin kotona klo 04 mennessä.
Tapauksesta riippuen etsintä voi kestää vähän aikaa tai sitten esim 4-5 tuntia kaikkiaan. Joskus etsitty henkilö löytyykin jo ennenkuin pääset itse maastoon jalkapartioon tai autopartioon tähystämään.
Seuraavana päivänä saattaa jossakin päälehdessä/lehden nettisivuilla olla pieni maininta "kadonnut löytynyt" "vapepa poliisin apuna". Etsinnät saa yöaikaan tehdä ihan rauhassa yleensä säkkipimeässä metsässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1245611
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai954841Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404794Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3732279- 1282214
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv11986- 1081847
- 2561597
- 3771347
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601183