vapaaehtoistyö/ kadonneen etsintä

tulevavapepako???

haluaisin tietää millaista on vapaaehtoistyö ja kadonneiden etsintä? miten se vaikuttaisi esimerkiksi kun minulla on pieni lapsi tarkoitan nyt siis sitä että tuleeko jotain kiireellisiä tehtäviä joskus ja miten pystyy järjestämään lapsen hoidon? päivällä tietenkin helpompi järjestää mutta voiko joutua lähtemään keskellä yötä jonnekkin tehtävälle? enemmänkin infoa saa antaa aiheesta ja kiitos kaikille jo etukäteen :)

3

447

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • spr

      no, kyllähän se niin on, että jos joku (dementikko) vanhus katoaa niin ei siinä jäädä odottelemaan....
      SPR voisi neuvoa olisiko sinulle jotain vapaaehtoistyötä...(ystävätoiminta tms.)

    • vapari2

      Helpointa etsiä netistä omalla paikkakunnalla toimivia itseä kiinnostavia järjestöjä (MLL, SPR ym.) ja ottaa suoraan yhteyttä paikallisyhdistykseen ja kysyä mimmoista apua tarvitaan ja selvittää voitko olla jotenkin avuksi.

      http://www.vapepa.fi/ löydät tietoa ja yhteystietoja vapaehtoisesta pelastuspalvelusta.

    • eräs vapepalainen

      Yöhälytyksistä voit aina kieltäytyä jos hälytysryhmään ilmoittaudut. Hyvä olisi käydä ennen etsintöjä Vapepan peruskurssi sekä etsintäkurssi, joten tiedät taustat ja teoriat tekemisille. Ota yhteyttä paikalliseen osastoon vapepan sivuilta.

      Tarvit tietenkin toisen aikuisen kotiin lapsen kanssa, jos lähdet yöhälytykseen mukaan. Hälytyksen tullessa etsintäreppu pitäisi olla jo pakattuna eteisessä valmiina ja lähtökunnossa - vettä ja välipalaa tietty sitten mukaan. Valmiina lähtöön olen ollut noin 20 minuutin sisällä hälytyssoitosta. Suurin osa soitoista on tullut 20-22 välillä. Useimmiten takaisin kotona klo 04 mennessä.

      Tapauksesta riippuen etsintä voi kestää vähän aikaa tai sitten esim 4-5 tuntia kaikkiaan. Joskus etsitty henkilö löytyykin jo ennenkuin pääset itse maastoon jalkapartioon tai autopartioon tähystämään.

      Seuraavana päivänä saattaa jossakin päälehdessä/lehden nettisivuilla olla pieni maininta "kadonnut löytynyt" "vapepa poliisin apuna". Etsinnät saa yöaikaan tehdä ihan rauhassa yleensä säkkipimeässä metsässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      811
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      726
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe