haluaisin tietää millaista on vapaaehtoistyö ja kadonneiden etsintä? miten se vaikuttaisi esimerkiksi kun minulla on pieni lapsi tarkoitan nyt siis sitä että tuleeko jotain kiireellisiä tehtäviä joskus ja miten pystyy järjestämään lapsen hoidon? päivällä tietenkin helpompi järjestää mutta voiko joutua lähtemään keskellä yötä jonnekkin tehtävälle? enemmänkin infoa saa antaa aiheesta ja kiitos kaikille jo etukäteen :)
vapaaehtoistyö/ kadonneen etsintä
3
446
Vastaukset
- spr
no, kyllähän se niin on, että jos joku (dementikko) vanhus katoaa niin ei siinä jäädä odottelemaan....
SPR voisi neuvoa olisiko sinulle jotain vapaaehtoistyötä...(ystävätoiminta tms.) - vapari2
Helpointa etsiä netistä omalla paikkakunnalla toimivia itseä kiinnostavia järjestöjä (MLL, SPR ym.) ja ottaa suoraan yhteyttä paikallisyhdistykseen ja kysyä mimmoista apua tarvitaan ja selvittää voitko olla jotenkin avuksi.
http://www.vapepa.fi/ löydät tietoa ja yhteystietoja vapaehtoisesta pelastuspalvelusta. - eräs vapepalainen
Yöhälytyksistä voit aina kieltäytyä jos hälytysryhmään ilmoittaudut. Hyvä olisi käydä ennen etsintöjä Vapepan peruskurssi sekä etsintäkurssi, joten tiedät taustat ja teoriat tekemisille. Ota yhteyttä paikalliseen osastoon vapepan sivuilta.
Tarvit tietenkin toisen aikuisen kotiin lapsen kanssa, jos lähdet yöhälytykseen mukaan. Hälytyksen tullessa etsintäreppu pitäisi olla jo pakattuna eteisessä valmiina ja lähtökunnossa - vettä ja välipalaa tietty sitten mukaan. Valmiina lähtöön olen ollut noin 20 minuutin sisällä hälytyssoitosta. Suurin osa soitoista on tullut 20-22 välillä. Useimmiten takaisin kotona klo 04 mennessä.
Tapauksesta riippuen etsintä voi kestää vähän aikaa tai sitten esim 4-5 tuntia kaikkiaan. Joskus etsitty henkilö löytyykin jo ennenkuin pääset itse maastoon jalkapartioon tai autopartioon tähystämään.
Seuraavana päivänä saattaa jossakin päälehdessä/lehden nettisivuilla olla pieni maininta "kadonnut löytynyt" "vapepa poliisin apuna". Etsinnät saa yöaikaan tehdä ihan rauhassa yleensä säkkipimeässä metsässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721147
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37561Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t217503- 50494
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492