Puhdas nolla

Ruotsalaisen tutkimuksen mukaan Ave vm. 2007 kestää. Tuloksena puhdas nolla. Yhtäkään autoa ei tarvinnut katsastuksessa hylätä.
22282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

tuo nyt on avekuskeille. Eipä taida shitikkapojat, eli simot kirjoitella mistä päästä autolistaa heidän tunnetusti mukava automerkkinsä löytyy...

Äänestä
  • olisiko harakirin paikka, jos 1 ei olisi läpäissyt?

    Jos autossa ilmenee vikaa.Se korjataan. Ei se sen kummempaa ole. Harvat tosin joutuvat näin menettelemään. Ei edes Citikalla.

    Voit tarkistaa vm 2007

    Äänestä

Todellakin Toyota on täysi NOLLA, kuten myös Toyotalla ajava Tero, tuo tuulipukuinen luuseritallaaja.

Äänestä

Viis vuotta vanhoissa Toyota taas ei pärjännyt ruotsalaisen tutkimuksen mukaan focus oli paras, ei toyotaa viiden prhaan joukossa.

Äänestä

Miten katsastuksen läpäiseminen ja auton viat liittyvät toisiinsa? Katsastuksessa tarkastetaan vain tietyt tarkkaan rajatut osa-alueet. Aivan hyvin voi olla lasinnostimet rikki toyotassa ja edelleen menee katsastuksesta läpi puhtain paperein.

Äänestä
  • Kylläpäs petterit nyt taas joutuvat pinnistelemään. Säälittävää.

    Äänestä

  • merkeille, että ovat heikkoja nimenomaan ajoturvallisuutta koskevissa asioissa joita katsastuksessa syynätään. Eipä ihme että tojo on julistettu turvallisimmaksi autoksi Ruotsissa jossa lattialla konttaamisessakin vaaditaan kypärä ja korkkiliivit.

    Äänestä

Kuinka iso katastrofi on, jos esim kolme autoa sadasta ei läpäise katsatusta ja korjaus maksaisi vaikkapa 150 euroa?

Olisiko este moisen auton ostolle?

Äänestä
  • Toyotalla ajaakin se kaikista köyhin kansanosa.

    Äänestä

  • niin mutta kirjoitti:

    Toyotalla ajaakin se kaikista köyhin kansanosa.

    tuota mitenkään todistamaan! Siis tutkimusta tai tilastoa kehiin - petteri!

    Äänestä

Olen ihmetellyt, miksi esim ns "kaupparatsut" ajele 90- luvun alkupuolen Avella?

Kilometrikorvauksia saaville ja paljon ajaville yli 20v Ave sopisi mainiosti. Pääomakuluja ei juurikaan ole. Tiheähkö huoltovälikään ei haitanne, koska huolloissahan vaihdetaan vain öljyt. Se menee hetkessä.
Matkanteko olisi varmaa. Ei lainkaan vikoja. Matka ei siis koskaan katkea kesken.

Tuommoisellaautolla tienaisi vuodessa sievoisen summan..

Äänestä
  • Sen mahdollisen säästön joutuisi kuitenkin laittamaan kiropraktikolle ja nuppitohtorille ja apteekkiin jos sellaisella työkseen ajaisi. Eikä se kauppa käy sairasvuoteelta. Millainen muuten on 90-luvun alkupuolen Ave?

    Äänestä

  • Bisnesmiehen täytyy olla tyylikäs, näyttävä. Se ei mitenkään olisi mahdollista edes millään uudella Toyotalla.
    Sitten tietenkin syynä on jo tuo mainittu henkinen sairastuminen.

    Bisnesmiehet ovat yleensä myös kiireisiä, joten auto ei voi olla mikään papparaisille suunnattu laiska tuhnu-toyota.

    Äänestä

  • järki hoi äly älä jätä.yli 20v vanhoja Aveja?????Avet tulivat markkinoille 1998.

    Äänestä

  • mikkosika mallorcall kirjoitti:

    järki hoi äly älä jätä.yli 20v vanhoja Aveja?????Avet tulivat markkinoille 1998.

    Väärin. Avet tulivat markkinoille syksyllä 1997, ei 1998 kuten väitit.

    Äänestä

  • alkaa Toyotaksi olla jo sisäänajettu! Paljon on matkaa vielä autolla edessä. Ja todella huolettomia kilometrejä.

    Äänestä

Onhan se tuokin tapa perustella itselleen miksi tuli ostettua kuljetin joka on niin hengetön ja kuolettavan tylsä, että tekee mieli ajaa rekan alle, että tapahtuisi edes jotain.

Äänestä

Eikös se piste-ero ollut 0,1 pistettä seuraaviksi tulleisiin. No mitäpä tuolla 0,1 pisteellä sitten saa ? No sillä saa mm. sellaisia ominaisuuksia kuten:

Hyvät ajo-ominaisuudet
Hyvä ergonomia
Hyvä taloudellinen moottori
Hyvä tilojen muunneltavuus
Hyvä muotoilu
Omistamisen iloa

Näitä kun ei saa Toyotaan rahallakaan.

Äänestä

Miks väitellä totuutta vasten, kun Toyota on yleensä kestävin auto markkinoilla.

Äänestä
  • kestävin ehkä, mut, mutta..

    Olikos muita vaatimuksia?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nollaaaaa kirjoitti:

Ruotsalaisen tutkimuksen mukaan Ave vm. 2007 kestää. Tuloksena puhdas nolla. Yhtäkään autoa ei tarvinnut katsastuksessa hylätä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu