kokemusta tällaisesta????

sissely

Meillä 4 vuotias cavalier poika ja 10 viikkoinen tyttö pentu, samaa rotua.
Pentu ollut meillä nyt 2 viikkoa, alku meni suhteellisen hyvin, nyt pentu "roikkuu" kiinni vanhemmassa, leikkii, näykkii jne. Vanhemman sietokyky koetuksella, murisee takaisin, toistaiseksi ei ole purrut, mutta luulen ettei tilanne kovin kaukana ole ollut, niin säyseä poitsu on muuttunut pälyileväksi ja ahdistuneeksi, piileksii nurkissa ja pöydän alla, antaa leikkiä omilla leluillaan ja ruokailut sujuvat kuitenkin hyvin, mutta pelkään pennun leikin ahdistavan vanhempaa koiraa ja johtavan ikäviin tilanteisiin, onko muilla cavalierin omistajilla kokemuksia tällaisesta käytöksestä tai jopa cavan agressiivisesta käytöksestä.

Toivon että saisin asiallisia vastauksia, olen ollut paljon cavalier-rodun kanssa tekemisissä ja tiedän ettei agressiivinen käytös kuulu rodun ominaispiirteisiin, enkä uskokaan että luonnevikaa taustalla, kenties uusi tilanne?? kertokaa kokemuksistanne.

2

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaksi koiraa...

      Noh, itse olen antanut joka kerta vanhemman koiran komentaa pentua itsekkin. Jolloin viesti menee perille pennulle kaikkein tehokkaimmin. Iso koira osaa komentaa pentua lähes poikkeuksetta oikealla teholla, mutta jos tilanne kärjistyy, se voi todellakin hermostua, ja käyttää liikaakin voimaa. Eli, itse en ole kieltänyt vanhempaa koskaan siitä, että se pentua komentaa. Pentu kyllä ymmärtää viestin aika nopeasti.

      Ja muistat, että koirathan lenkitetään pääsääntöisesti erikseen. Pennulle paljon "oikeaa" touhua, ja aikuiselle myös riittävästi. Aikuiselle huomattavasti enemmän kuin pennulle.

      Koirallasi ei ole mitään luonnevikaa, pentu on vain saanut kiusata sitä liikaa. Nyt järjestät heti paikan, johon pennulla ei ole asiaa, ja johon toinen pääsee niin halutessaan. Ja todella vahdit pentua, jotta se myös oppii ymmärtämään asian. Meillä on ollut nyt vanhalla koiralla sellainen kevythäkki sitä omaa pyhää aluettaan. Sinne ei mene nuorempi koira, eikä sinne mene lapset. Me aikuisetkaan emme mene sinne muuta kuin siivoamaan. Tämän koira kyllä ymmärtää. Jos koira haluaa olla rauhassa, se menee boksiinsa, jos se haluaa olla seurassa, niin tulee sieltä pois. Koppiinsa se myöskin raahaa löytämänsä "aarteet". Ja sieltä ei niitä kukaan ota siltä pois. Näin sen ei myöskään tarvitse stressata sitäkään asiaa.

    • korjaantuu

      Täyspäinen koira ei pennulle pahaa tee vaikka sen komentaminen pahalta saattaakin näyttää,pentu vain oppii tietämään rajansa,niillä on kyllä yhteinen koirakieli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      181
      5051
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3636
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      40
      2638
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2296
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      99
      2208
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2087
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      73
      2074
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      88
      2023
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      21
      1556
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      115
      1467
    Aihe