Amatöörin ongelma on seuraavanlainen:
Olen tehnyt Select Case rakenteen. Tarkoituksenani on muuttaa sarakkeessa T olevat tekstit toisenlaisiksi sarakkeeseen U. Rivejä on useampi tuhat ja niissä olevat tekstit olisi määriteltävä yli 50 eri tavalla. Lähdin yrittämään tämän ratkaisua peräkkäisillä if-lauseilla, mutta kaavasta tuli liian pitkä ja excel alkoi hälyyttelemään.
Nyt olen saanut särvittyä kokoon moduuliin case-rungon, mutta en saa sitä täysin toimimaan. Koodillani ekat tekstit muuttuvat ihan oikein, eli solun T2 sisältämän tekstin perusteella lisätään teksti soluun U2, mutta en saa koodia jatkamaan automaattisesti seuraavaan riviin eli T3 ja U3.
Auttakaa! Miten saan ongelmani ratkaistua?
Onko tekemäni tapa edes toimiva kyseisessä tapauksessa?
Olisiko olemassa parempi/kevyempi tapa?
Ohessa koodini alku, sisältäen muutaman ekan casen (olen poistanut koodista kaikki yritykseni saada se etenemään seuraavaan riviin, koska en ole saanut koodia toimimaan yhtään. Tämä ohessa oleva sentään edes kääntyy ja "muuttaa" ekan solun.)
Sub tekstinmuutto()
Dim vanhaTeksti As String
Dim uusiTeksti As String
vanhaTeksti = Cells(2, 20).Value
Range("T2:U2").Select
With Selection. _
HorizontalAlignment = xlCenter
End With
Select Case vanhaTeksti
Case Is = "vanhaatekstiä1"
uusiTeksti = "uuttatekstiä1"
Cells(2, 21) = uusiTeksti
Case Is = "vanhaatekstiä2"
uusiTeksti = "uuttatekstiä2"
Cells(2, 21) = uusiTeksti
Case Is = "vanhaatekstiä3"
uusiTeksti = "uuttatekstiä3"
Cells(2, 21) = uusiTeksti
Case Is = "vanhaatekstiä4"
uusiTeksti = "uuttatekstiä4"
Cells(2, 21) = uusiTeksti
‘ ….jne loput caset samalla tavalla
’ ja loppuun
Case Else
uusiTeksti = "Virhe!"
Cells(2, 21) = uusiTeksti
End Select
End Sub
Kuinka saada case-toiminto toistumaan
3
166
Vastaukset
Sub koe()
Dim vika As Long
Dim solu As Range
Range("T2:U2").HorizontalAlignment = xlCenter
vika = Range("T65536").End(xlUp).Row
For Each solu In Range("T1:T" & vika)
Select Case solu
Case "vanhaatekstiä1"
solu.Offset(0, 1) = "uuttatekstiä1"
Case "vanhaatekstiä2"
solu.Offset(0, 1) = "uuttatekstiä2"
Case "vanhaatekstiä3"
solu.Offset(0, 1) = "uuttatekstiä3"
Case Else
solu.Offset(0, 1) = "Virhe!"
End Select
Next
End Sub- AhdistunutVBAnoob
Jees, toimii.
Kiitos oikein paljon kunde.
Tämä riittää jo hyvinkin, mutta lisäkysymyksenä voisin esittää, että:
millä komennolla excel vertaa tuosta vanhaatekstiä-solusta vai osaa tekstistä ja sen perusteella tekee saman toimenpiteen?
Eli jos solu sisältää vaikkapa tekstin "remontti reiska" niin millä saan excelin sijoittamaan vastaavaan uuttatekstiä-kenttään tekstin "kova sälli" vain esimerkiksi pelkän "reiska" sanan perusteella? AhdistunutVBAnoob kirjoitti:
Jees, toimii.
Kiitos oikein paljon kunde.
Tämä riittää jo hyvinkin, mutta lisäkysymyksenä voisin esittää, että:
millä komennolla excel vertaa tuosta vanhaatekstiä-solusta vai osaa tekstistä ja sen perusteella tekee saman toimenpiteen?
Eli jos solu sisältää vaikkapa tekstin "remontti reiska" niin millä saan excelin sijoittamaan vastaavaan uuttatekstiä-kenttään tekstin "kova sälli" vain esimerkiksi pelkän "reiska" sanan perusteella?Option Explicit
Sub koe()
Dim vika As Long
Dim solu As Range
Range("T2:U2").HorizontalAlignment = xlCenter
vika = Range("T65536").End(xlUp).Row
For Each solu In Range("T1:T" & vika)
Select Case True
Case solu Like "*reiska*"
solu.Offset(0, 1) = "kova sälli"
Case solu = "vanhaatekstiä2"
solu.Offset(0, 1) = "uuttatekstiä2"
Case solu = "vanhaatekstiä3"
solu.Offset(0, 1) = "uuttatekstiä3"
Case Else
solu.Offset(0, 1) = "Virhe!"
End Select
Next
End Sub
Keep EXCELing
@Kunde
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?691299Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11910Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol76832Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.89733- 53644
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt48633Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46584Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot122548Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36534Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43523