Amatöörin ongelma on seuraavanlainen:
Olen tehnyt Select Case rakenteen. Tarkoituksenani on muuttaa sarakkeessa T olevat tekstit toisenlaisiksi sarakkeeseen U. Rivejä on useampi tuhat ja niissä olevat tekstit olisi määriteltävä yli 50 eri tavalla. Lähdin yrittämään tämän ratkaisua peräkkäisillä if-lauseilla, mutta kaavasta tuli liian pitkä ja excel alkoi hälyyttelemään.
Nyt olen saanut särvittyä kokoon moduuliin case-rungon, mutta en saa sitä täysin toimimaan. Koodillani ekat tekstit muuttuvat ihan oikein, eli solun T2 sisältämän tekstin perusteella lisätään teksti soluun U2, mutta en saa koodia jatkamaan automaattisesti seuraavaan riviin eli T3 ja U3.
Auttakaa! Miten saan ongelmani ratkaistua?
Onko tekemäni tapa edes toimiva kyseisessä tapauksessa?
Olisiko olemassa parempi/kevyempi tapa?
Ohessa koodini alku, sisältäen muutaman ekan casen (olen poistanut koodista kaikki yritykseni saada se etenemään seuraavaan riviin, koska en ole saanut koodia toimimaan yhtään. Tämä ohessa oleva sentään edes kääntyy ja "muuttaa" ekan solun.)
Sub tekstinmuutto()
Dim vanhaTeksti As String
Dim uusiTeksti As String
vanhaTeksti = Cells(2, 20).Value
Range("T2:U2").Select
With Selection. _
HorizontalAlignment = xlCenter
End With
Select Case vanhaTeksti
Case Is = "vanhaatekstiä1"
uusiTeksti = "uuttatekstiä1"
Cells(2, 21) = uusiTeksti
Case Is = "vanhaatekstiä2"
uusiTeksti = "uuttatekstiä2"
Cells(2, 21) = uusiTeksti
Case Is = "vanhaatekstiä3"
uusiTeksti = "uuttatekstiä3"
Cells(2, 21) = uusiTeksti
Case Is = "vanhaatekstiä4"
uusiTeksti = "uuttatekstiä4"
Cells(2, 21) = uusiTeksti
‘ ….jne loput caset samalla tavalla
’ ja loppuun
Case Else
uusiTeksti = "Virhe!"
Cells(2, 21) = uusiTeksti
End Select
End Sub
Kuinka saada case-toiminto toistumaan
3
93
Vastaukset
Sub koe()
Dim vika As Long
Dim solu As Range
Range("T2:U2").HorizontalAlignment = xlCenter
vika = Range("T65536").End(xlUp).Row
For Each solu In Range("T1:T" & vika)
Select Case solu
Case "vanhaatekstiä1"
solu.Offset(0, 1) = "uuttatekstiä1"
Case "vanhaatekstiä2"
solu.Offset(0, 1) = "uuttatekstiä2"
Case "vanhaatekstiä3"
solu.Offset(0, 1) = "uuttatekstiä3"
Case Else
solu.Offset(0, 1) = "Virhe!"
End Select
Next
End Sub- AhdistunutVBAnoob
Jees, toimii.
Kiitos oikein paljon kunde.
Tämä riittää jo hyvinkin, mutta lisäkysymyksenä voisin esittää, että:
millä komennolla excel vertaa tuosta vanhaatekstiä-solusta vai osaa tekstistä ja sen perusteella tekee saman toimenpiteen?
Eli jos solu sisältää vaikkapa tekstin "remontti reiska" niin millä saan excelin sijoittamaan vastaavaan uuttatekstiä-kenttään tekstin "kova sälli" vain esimerkiksi pelkän "reiska" sanan perusteella? AhdistunutVBAnoob kirjoitti:
Jees, toimii.
Kiitos oikein paljon kunde.
Tämä riittää jo hyvinkin, mutta lisäkysymyksenä voisin esittää, että:
millä komennolla excel vertaa tuosta vanhaatekstiä-solusta vai osaa tekstistä ja sen perusteella tekee saman toimenpiteen?
Eli jos solu sisältää vaikkapa tekstin "remontti reiska" niin millä saan excelin sijoittamaan vastaavaan uuttatekstiä-kenttään tekstin "kova sälli" vain esimerkiksi pelkän "reiska" sanan perusteella?Option Explicit
Sub koe()
Dim vika As Long
Dim solu As Range
Range("T2:U2").HorizontalAlignment = xlCenter
vika = Range("T65536").End(xlUp).Row
For Each solu In Range("T1:T" & vika)
Select Case True
Case solu Like "*reiska*"
solu.Offset(0, 1) = "kova sälli"
Case solu = "vanhaatekstiä2"
solu.Offset(0, 1) = "uuttatekstiä2"
Case solu = "vanhaatekstiä3"
solu.Offset(0, 1) = "uuttatekstiä3"
Case Else
solu.Offset(0, 1) = "Virhe!"
End Select
Next
End Sub
Keep EXCELing
@Kunde
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.15910165- 522750
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan762465- 842298
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1452056Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2351878- 411342
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131275Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1151187Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34863