Kun uusitaan pienkerrostalon käyttövesiputket pinta-asennuksena,niin onko uudet putkipiirrustukset pakolliset.. Putkille on vain yksi reitti huoneistoihin ja huoneistot vielä samanlaiset . Tiedossa 30 vuotta alalla ollut putkimies,joka ehdotti moista ja voisi urakan suorittaa tammikuussa kun muutoin on alalla on hiljaista. Valvoja tietysti palkattaisiin talon etua valvomaan.
pienkerrostalon putkiremontti
kysyvä.
7234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jaa, että ilman piirustuksia ja varmaan myös ilman kuittia...
Mitenkäs putkien mitoitus, ettei eroosiokorroosio syö putkia tai lämmin vesi jäähdy liikaa kiertojohdossa? Ihan vaan mutulla/tuurilla ja mittauspöytäkirja täytetään ABC:llä, kun essonbaareja ei enää ole.
Unohtakaa tuollaiset tunarit. Kyllä ajan tasalla olevien piirustusten puute aina jossain vaiheessa lyö näpeille. Esim. joudutaan ne putket kartoittamaan ja piirtämään kun tulee putkiremontin aika.
BTW, käyttövesijohtojen uusiminen putkiremontti.
Samalla periaatteella tehtiin talvella pienen taloyhtiön putkiremontti. Virtaamat kyllä laski teknikko ja putkipiirrustukset tehtiin jälkeen päin. Tammikuussa urakkahinnat laskivat jopa 20 prossaa. N.15000 € säästettiin.
Kerrotko miten valvoja valvoo työtä, kun ei tiedä miten työ kuuluisi tehdä?
Jos ei valvoja tiedä,kuinka putkitöitä tehdään,niin on väärällä alalla. Pitkään alalla ollut putkimies kyllä tietää kuinka putket vedetään.
Oikeasti ammattitaitoinen asentaja/valvoja ei lähde tekemään tuollaista työmaata. Siitä voi sitten miettiä millaista laatua on tulossa.
Ei siinä mitään kuvia tarvita! Valvonnankin voi tehä jälkikäteen paperilla.
Ei kai siinä mitään jos halvalla saa?