Minne puhumaan?

Olen kaappitapaus ja elän ympäristössä, jossa (liekö omaa paranoiaa vai todellisuutta) perheelle ja ystäville ei kannata avata suutaan mistään seksuaalisuuteen vihjaavastakaan. Silti haluaisin sekä lukea että kirjoittaa muitten LGBT ihmisten kokemuksia ja/tai seksuaalisuudesta yleensä.

Onko kukaan teistä sattumoisin törmännyt tai tarkoiteksellisesti löytänyt ilmaista, suht hyvätasoista foorumia tai vastaava keskustelupalstaa aiheeseen liittyen? Jos olette, mistä moinen löytyisi?
4330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Moi! Tuntuu vähän sille, että ollaan samassa umpikujassa. Minäkin elän ympäristössä, jossa on parempi pysyä kaapisssa. Olen jonkin aikaa etsinyt yhteisöä, jossa voisi avoimesti jakaa ajatuksia samasta sukupuolesta tulematta leimatuksi, mutta ne taitavat olla kiven alla.

Äänestä

Onko paikkakunnallanne Setan bi-tapaamisia? Niissä voinee käydä melko varmana, että paikalla olijat eivät liikoja juoruile.

Itse en ole niissä käynyt, olisi mukava kuulla minkälaisia tapaamisia ne ovat? (mitä ikäluokkaa, minkälaisia kävijöitä, minkälainen ilmapiiri, yms)

Äänestä
Aloittaja

Tervetuloa umpikujaan, petzq. :D

Tedän että seudulleni on perustettu vastikkään jonkin sortin Setan alajärjestö ja olen harrastanut ahkeraa Facebooks stalkkausta. (varmaan käynyt sivulla enemmän kuin varsinaiset jäsenet... ) Hetken ajattelin jo mennäkin sinne, mutta jänistin viime hetkellä.

En tiedä, vaikka kaikessa hiljaisuudessa naisia katsellessani tai päiväunelmoidessani en tunne asiaa mitenkään udoksi tai häpeiltäväksi, niin ajatus siitä että julkisesti, tai edes vähemmän julkisesti, tunnustaisin ihmiselle kasvoista kasvoihin olevani jotain muuta kun hetero on aivan pöyristyttävä ajatus. Ehkä sitten joskus, kun olen päässyt asiasta tarpeeksi jauhamaan ja käsittelemään, eikä se tunnu enää niin isolta asialta...

Äänestä

Kiitos kiitos :D

Olen kouluttautun/koulutautumassa sellaiselle alalle, jossa menestyäkseen ei uskalla poiketa massasta, joten setan kekkerit on suosiolla jätettävä muille.

Olen pitkään tiennyt, että molemmat sukupuolet kiinnostavat, mutta tunne ei ole molempiin yhtä vahva. Tunnustin kerran vastakkaiselle sukupuolelle olevani bi. Järkytyin itse lipsautustani, niin pahasti että tämä kaverisuhde ajautui väärille raiteille monen kimurantin suhdekuvion kautta.

Enempiä en halua aiheesta julkisesti avautua, mutta jos jutustelua voi jossain muualla jatkaa salaisemmin, niin ehdotuksia ilmoille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


se_vinee kirjoitti:

Olen kaappitapaus ja elän ympäristössä, jossa (liekö omaa paranoiaa vai todellisuutta) perheelle ja ystäville ei kannata avata suutaan mistään seksuaalisuuteen vihjaavastakaan. Silti haluaisin sekä lukea että kirjoittaa muitten LGBT ihmisten kokemuksia ja/tai seksuaalisuudesta yleensä.

Onko kukaan teistä sattumoisin törmännyt tai tarkoiteksellisesti löytänyt ilmaista, suht hyvätasoista foorumia tai vastaava keskustelupalstaa aiheeseen liittyen? Jos olette, mistä moinen löytyisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu