Lapsinerot

äıʇnʇkuǝduǝuolǝu

Windows-ympäristö, joka on huikean virikkeellinen, kasvattaa neroiksi luokiteltavia lapsia, jotka jo lastenvaunuissa pystyvät muotoilemaan selviä lauseita ylpeiden äitiensä iloksi vaiheessa, jolloin muiden kakarat vasta yrittävät jokeltaa. Yleisin heidän oppimansa lause on:

-Linux hajottaa CD-asemia.

Kaksivuotiaina he osaavat jo kirjoittaa kyseisen lauseen tietokoneen näppäimistöllä ja lähettää sen Suomi24-keskustelupalstalle. On havaittu, että nerokkaimmat jo tässä vaiheessa osaavat kirjoittaa täysin oikein sanan Mandrake.

Vanhemmat tietysti innostuvat, ja hommaavat perheen nerolle Windows-tietokoneen. Jostakin selittämättömästä syystä nämä lapsinerot kirjoittavat edelleen sujuvasti vain lauseen:

-Linux hajottaa CD-asemia.

Näin kuluu 9 vuotta ja kehitys pysähtyy muutoin, paitsi edellä mainittuun Suomi24 -keskustelupalstaan nämä jo kehityksessään pysähtyneet edelleen kirjoittavat saman lauseen:

-Linux hajottaa CD-asemia.

Osa ei pysty enää tähänkään, vaan innostuu Sinolista ja sen vaikutteessa suoltavat vielä harhaisempaa...

Kippis!

3

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen pahoillani

      Taidat puhua kokemuksesta. Harmi että sinulle kävi noin :(

    • äıʇnʇkuǝduǝuolǝu

      2-vuotias lapsinero olin vuonna 1954. Myöhemmin surkea taantuminen alkoi joskus vuoden 1994 tienoilla saatuani käsiini Windows 3.1 tietokoneen.
      Apatiaa, selkeää selittämätöntä henkistä taantumista jatkui jonnekin vuoden 1997 tienoille, jolloin kiinnostuin viimeisenä oljenkortena järkevistä tiedostorakenteista, toimivasta komentopäätteestä ja kaatuilemattomasta käyttöjärjestelmästä ilman kernelin kääntöjä.
      Siirryin Linux-perustaiseen käyttöjärjestelmään ja sen myötä lähes kuusikymppisenä muistelen tuota pimeää Windows-kautta, kuten historioitsijat keskiaikaa, jolloin kaikkinainen kehitys pysähtyi joiksikin vuosisadoiksi.

      Elä siis ole pahoillasi...

      Enkä naukkaile Pena-Sinolia.

    • Eli windows kasvattaa kopiokoneita? ;D Kopioi itseään ja muita mutta ei kykene tulostamaan mitään omaa, mustekasetin kapasiteetti ei vain riitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      258
      3791
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      135
      2727
    3. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      16
      2222
    4. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      359
      1982
    5. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      228
      1934
    6. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1508
    7. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      49
      1456
    8. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      76
      1181
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      103
      1177
    10. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      111
      1160
    Aihe