patti mahassa, koira ei liiku

Koira ollut pari päivää outo patti mahassa, takajalkojen alla. Ei ole mikään pieni mutta ei kauhean iso. Ei tunnu irtonaiselta. Koiran raajat ovat jäykät, ei pääse ylös, aika usein joutuu nostamaan sen, ulisee noustessa. Selkä kyyryssä kävelee ja heittelehtii jalkoja. Voiko kyseessä olla kasvain? Eläinlääkäri vasta kahden päivän päästä =(
5508
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Yritä saada aika jo tälle päivälle! Koira ilmeisen tuskissaan joten mahdollisimman pian saatava tutkimuksiin. Onko syönyt/juonut normaalisti, käynyt tarpeillaan?

Äänestä

Toivottavasti olet saanut tälle päivälle ajan. Voimia...

Äänestä

Hieman ohjeita pahimman varalle: mikäli patista otetaan ohutneulanäyte ei siihen kannata liikaa luottaa. Ohutneulanäytteiden perusteella tulee varsin runsaasti vääriä diagnooseja, niin hyviä kuin huonojakin.

Jos patti leikataan pois on se ehdottomasti lähetettävä patologille. Patista saadaan näin lähes 100% varmuudella oikea diagnoosi.

Vaikka diagnoosi olisi pahin mahdollinen (pahanlaatuinen kasvain) ei peli todellakaan ole menetetty, mutta tässävaiheessa on viimeistään siirryttävä alan spesialistin hoidettavaksi. Älä missään tapauksessa jää yleislääkärin potilaaksi!

Kasvaimiin erikoistuneella pieneläinsairauksien erikoislääkärillä on ymmärrys näistä asioista aivan eri ulottovuudella ja suhtautuminen asiaan aivan erilainen. Tietääkseni suomen parhaimpia alan lääkäreitä on Heikki Putro, joka työskentelee Helsinkiläisellä HauMau elänlääkäri asemalla.

Hoidot kasvainsairauksiin ovat nykyään hyvät ja sivuvaikutukset pienet, mutta yleislääkärit eivät sitä tiedä, mikä näkyy myös heidän suhtautumisessaan kyseisiin sairauksiin ja hoitoihin.

Toivottavasti löydös on hyvälaatuinen / tulehdusperäinen, mutta tuossa ohjeistusta kuitenkin pahimman varalle. Paranemisia!

Äänestä

suolitukos?
onko koira kakannut normaalisti vai yrittääkö vain saamatta mitään ulos?

Äänestä

Edes menneellä koirallani oli nisäkasvain, patti oli pieni alkuun ja aika pitkään,mutta muuttui sitten n.1kk isommaksi, kasvoi räjähdysmäisesti. Varasin leikkaukseen ajan, patti leikattiin pois ja ammattitaitoinen lääkäri pystyi jo siinä sanomaan ettei näytä kovin hyvälle. Tervettä kudosta otettiin n.2cm ympäriltä pois ja patologin lausunto oli että:agressiivinen nisäkasvain. Koira eli leikkauksen jälkeen 3v ja voi hyvin siihen asti.

Toivottavasti olette saaneet jo avun..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voi surku kirjoitti:

Koira ollut pari päivää outo patti mahassa, takajalkojen alla. Ei ole mikään pieni mutta ei kauhean iso. Ei tunnu irtonaiselta. Koiran raajat ovat jäykät, ei pääse ylös, aika usein joutuu nostamaan sen, ulisee noustessa. Selkä kyyryssä kävelee ja heittelehtii jalkoja. Voiko kyseessä olla kasvain? Eläinlääkäri vasta kahden päivän päästä =(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu