Tätä ihmettelen?

]_[

kun Canon Pixma MG5150 http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Multifunctionals/Inkjet/PIXMA_MG5150/ tulostimessa on viisi erillistä värikasettia, eikä kuitenkaan edes canonin omasta myymälstä löydy viittä erilaista väriä.
https://store.canon-europe.com/store?Action=DisplayCategoryProductLineListPage&CategoryName=Tarvikkeet_Värikasetit_PIXMA MG5150&Env=BASE&Locale=fi_FI&SiteID=canoncon&categoryID=52175800&parentCategoryID=1307200&secondaryCategoryID=1454400

Selittäkää tyhmälle !

6

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin tai noin

      katso manuaalista, ehkä siellä selitetään. voisko olla niinkin että kasetit tuohon malliin myydään useamman kasetin paketissa, jossa sitten on ne eriväriset kasetit.

    • ThAqxZ

      Siinä on kaksi erilaista mustaa väriä.

    • "Kaksi erilaista mustaa väriä" ja mitäköhän sekin on?

      Se käyttää Cmyk värejä kuten pääosin kaikki tulostimet.
      Lisäksi on Spot värit mutta se on asia erikseen.

      Siinä on siis kaksi samaa mustaa. Sitä kuluu tekstitiedostoihin ja mustavalko tulostukseen.Halvempi vaihtoehto kuin että tulostin sekottaisi cyan,magentta ja keltaista saadakseen mustaa. Tämän se ilmeisesti tekisi jos musta kasetti olisi loppu.

      • ThAqxZ

        Miksi ne mustat eivät voi olla erilaisia? Mene vaikka maalikauppaan. Sieltä löytyy saman värisiä mutta erilaisia maaleja.


    • Täydellinen musta on mustaa :)
      Tottakai maalikaupassa on useita vaihtoehtoja erisävyisiä mustia, mutta silloin se värisävy syntyy kun kaikkia värejä ei ole samassa suhteessa.

      CMYK on painoväri
      Maalikaupan värit tehdään pääväreillä sininen,keltainen,punainen, kaikkia kun laittaa tasan samanverran syntyy musta. Poikkeaa suiis painoväreistä,joissa on mm. cyaani.

      • ThAqxZ

        Epsonilla on joissain malleissa jopa kahdeksan väriä, joista kaksi mustaa. Heillä nimitykset ovat valokuvamusta ja mattamusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      24
      2385
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      112
      1987
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1637
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1493
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1437
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1045
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      976
    8. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      929
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      927
    10. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      925
    Aihe