Pitääkö mennä lukioon jos haluaa oikeustieteen kandidaatiksi?

We like to do

Ja siitä sitten tuomariksi. Niin, pitääkö lukioon mennä? :P Tarkistan asian kyllä vielä opolta, mutta kiinnostaisi tietää "jo" nyt jos joku tietäis. :)

6

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tai kauppis

      Joko lukioon tai kauppaoppilaitoksen julkishallinnon linjalle (merkonomi). Peruskoulusta ei pääse oikeustieteelliseen tiedekuntaan.

      Kun pääsykokeita ollaan poistamassa ja lisäämässä ylioppilastodistuksen merkitystä yhteishaussa, tuntuu, että lukio olisi varmin. Varmista silti opinto-ohjaajalta, kumpi on parempi.

      • 62432543

        Mikä tahansa amis käy, jos ei mene lukioon. Hakuvaiheessa ei eritellä onko hakija merkonomi vai sähkömies.


    • 5+14

      Ilman muuta kannattaa mennä lukioon. Opit paremmin oikean opiskelu- ja lukutekniikan ja äidinkielen.
      Pääsykokeita tuskin tullaan koskaan kokonaan poistamaan, mutta lukio antaa paremmat perusvalmiudet akateemille opinnoille. Suurin osa yliopistoon päässeistä (n. 97%) on yo-tutkinnon suorittaneita.
      Jos lukio-opiskelu ei kiinnosta, niin ei niistä oikeustieteen opinnoistakaan mitään tule.

      • &&&

        Tässä on kyllä sitte historiallista vinoumaa. Eli se, että amiksesta pääsee ylipäätään yliopistoon ei oo kovin vanha juttu ja hommat muuttuu hitaasti.


    • 2+3

      Teoriassa ei tarvitse käydä lukiota, käytännössä pitää käydä. Jos ei jaksa/halua/pysty lukio-opintoihin, voi yliopisto olla täysin yli voimien ja taitojen menevä. Ellet sitten kehity huimasti vanhetessasi.

    • Suosittelen. Itse valmistun tänä syksynä lukiosta, ja aion pyrkiä ensi keväänä oikeustieteelliseen. En juuri nyt muista noita lukuja notta paljonko sisään otetaan, mutta voin keroa että ne ovat melkoisen pieniä. Kilpailu on kovaa, ja lukiossa opittavien oppimistekniikoiden lisäksi yo-kkirjoitusten hyvistä arvosanoista saa lisäpisteitä.

      En ole nähnyt tilastoja, mutta veikkaan että ei lukion käyneet ovat muutenkin yliopistoissa melkolailla vähemmistö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1376
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1334
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      169
      1309
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      553
      1198
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe