ONGELMA!

~pahvi~

Miten saan jäisen sydämen paloiteltua, jotta voin syöttää sen kissalle? Sydän oli siis ostaessa jäässä. Eihän sitä voi sulattaa ja pakastaa uudelleen. Jos sulatan, puolet sydämestä ehtii mennä pilalle ennen kuin sen saan kissalle syötettyä. Help?

3

183

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miau...

      Me ostetaan ne sydämet 3-6 kpl kerrallaan kokonaisena lihahyllystä (ei pakasteena). Paloittelen ne 1-2 cm kuutoiksi ja laitan kerta-annoksina pieneen mingrip-pussiin ja pakkaseen. Aina kun annan pussillisen (n. 1/4 sydämestä) aamulla otan uuden pussin jääkaappiin illaksi jne.

      6 kk Maine Coon kolli syö puolikkaan sydämen päivässä eli 3-4 sydäntä menee viikossa. Sen päälle päivässä 1-3 märkäruokapussia ja hirveä määrä raksuja. Ja tuo sydänhän maksaa 6 egeä kilolta ja on tietysti 100% tavaraa mikä tekee siitä halvimman ruoan sekä menekkiongelmia ei todellakaan ole. Matolääkekin menee niiden mukana aivan huomaamatta. Meidän kolli pysyy tuolla ruokamäärällä laihana. Painoa on aikuisen kotikissan verran eli noin
      5 kg.

      Kun kasvu hidastuu joutuu ruoan määrän ainakin puolittamaan veikkaisin. Mutta siihen menee tässä tapauksessa vuosi-kolme...

      Yritän löytää jostakin teurastamon joka voisi kuutioida lihan valmiiksi. On sen verran työläs ja ällöttävä homma se pilkkominen.

      • aloittaja^^

        Kiitos vastauksesta. Oma kissani syö murto-osan tuosta määrästä, kyseessä on 4 kiloa painava ragdoll. Ihme että pysyy elossa..


    • 7+7

      Vinkki no.1
      Ota jämäkkä puukko, laita se haluamallesi kohtaa sydämeen, iske napakasti (ruista oltava ranteessa) jollain apuvälineellä puukon selkäpuoleen (ei siis terään) ja pala irtoaa.

      Vinkki no. 2
      Laita sydän kovalle alustalle (esim. betonilattia) ja iske sitä vaikkapa lekalla. Tulee kerralla paljon pieniä palasia joista osan voit syöttää kissalle ja osan kiidättää takaisin pakastimeen.

      Kas, ei se niin vaikeaa ole :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      239
      754
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      655
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      610
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      538
    5. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      427
    6. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      424
    7. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      416
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      27
      406
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      37
      387
    10. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      41
      371
    Aihe