Miten siis toimin jäähdytysnesteen kanssa? Purkissa käsketään laittamaan 50/50 sekoituksella vettä ja jäähdytysainetta, mutta mopon ohjekirjassa puhutaan pelkän nesteen lisäämisestä ja varoituksena on, että ei saa käyttää vesijohtovettä.
Eli miten siis toimin? Pelkkää nestettä jäähdyttimeen vai sekoituksena? Pitääkö minun hommata jostakin tislattua vettä, jos sekoituksena?
Jäähdytysneste mopoon
11
24721
Vastaukset
- jäähylle
Ite olen ainakin laittanut puolet vettä ja puolet jäähdytysnestettä. Mun mopon ohjekirjassa ei puhuta tislatusta vedestä joten tavan vettä olen käyttänyt. Esim. motonetissa tai jossain tavarataloissa on semmosta kun akkuvesi, niin se kait on sitä tislattua vettä. Tavallinen vesijohto vesi sisältää kai jotain muita aineita kun taas tislattu vesi on puhdasta.
- hölölän pappa
Ihan vesijohtovesi siihen käy, mutta jos haluat hifistellä, niin laita akkuvettä. Se on vaan veden sisältämän kalkin takia.
Oikea sekoitussuhde on se 50:50, seoksen "rikastuttaminen" mm. heikentää talviominaisuuksia. Heippa! Voinko käyttää hätätilanteessa pelkästään vettä!?
- Anonyymi
Voit mutta varoituksen sanana että jos lämpötila laskee nollan alapuolelle niin vesi jäätyy kanaviin ja todenäköisesti halkaisee sylinterin, tämä tosin syksyllä ja talvella.
Anonyymi kirjoitti:
Voit mutta varoituksen sanana että jos lämpötila laskee nollan alapuolelle niin vesi jäätyy kanaviin ja todenäköisesti halkaisee sylinterin, tämä tosin syksyllä ja talvella.
Suomen kesä on lyhyt mutta vähäluminen, eli pakkasta saattaa esiintyä aamuyöstä hyvin herkästi muulloinkin kuin varsinaisena talviaikana.
Eli ainakin pieni naukku prosenttitavaraa olisi hyvä olla aina säiliössä.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voit mutta varoituksen sanana että jos lämpötila laskee nollan alapuolelle niin vesi jäätyy kanaviin ja todenäköisesti halkaisee sylinterin, tämä tosin syksyllä ja talvella.
entäs jos tuli jo unohdettua vedet koneeseen mutta ei ole tehnyt vielä näkyviä vahinkoja, odotanko vaan kevääseen vai yritänkö lämmittää ja valuttaa pois? se vesihän ei varmaankaan laajene enää enempää jos se on nyt lähes koko talven siellä seissyt
- Anonyymi
Ei missään nimessä koska se voi jäätyä.
- Anonyymi
Jos oikein epätietoisuus valtaa, niin on myös mahdollista ostaa valmista jäähdytysnestettä.
Tulee kerralla hyvää ja huoletonta.Varmanpäälle kannattaa ottaa rakkaan ajopelin kanssa, kokemuksen karttuessa sitten laajentaa repertuaaria.
- Anonyymi
Moi mitä poro
- Anonyymi
Mistä tiedän mitä jäähdytysnestettä laitan mopooni, moponi on Gilera rcr 50 2004
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html394178Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2424012Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1353128Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat163011Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis652994Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos732706Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien982453Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1202075- 451975
- 241770