Hyttyset

Missään niitä ei näe, eikä kuule, mutta isoja kutisevia paukamia tulee joka puolelle kehoa. Joo, on sähköinen torjunta juttu joka huoneessa, eipä näköjään auta. Stilex geeli auttaa kutinaan mutta kuinka torjua nuo ötökät kokonaan pois?
5341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Samoin kuin muuallakin maailmassa - vaatteet myrkky.

Äänestä

Itselläni en kyllä nähnyt mitään hyttysiä saatikaan sitten saanut puremia :)

Äänestä

Eipä ainoaakaan hyttystä kohdannut ja jo vuosia lomaillut Alanyassa. Taitaa olla joen läheisyydessä hyttyset kuten kosteitten paikkojen lähellä Suomessakin.

Äänestä
  • Olen myös lomaillut Alanyassa lähes parikymmentä vuotta ja todellakin olen saanut välillä kärsiä paikallisista hyttysistä. Se kyllä hieman riippuu siitä, mihin aikaan vuodesta siellä lomailee. Jalat on välillä olleet niin paukamilla ja kutina mahtava. Hydrokortisoni auttaa siihen.
    Uskon, että se on vähän ihmisestä kiinni, kenen kimppuun hyttyset hyökkäävät, esim. mieheni on aina saanut olla aivan rauhassa niiltä.
    Saas nähdä mikä on tilanne syyskuun alussa, kun suuntaamme taas Alanyaan.

    Äänestä

Pistorasiaan laitettava laite, jossa tietysti myrkkynestettä auttoi vasta noin 24 tunnin kuluttua.

Sitä ennen sain yöllä kymmeniä paukamia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valkosipulia? kirjoitti:

Missään niitä ei näe, eikä kuule, mutta isoja kutisevia paukamia tulee joka puolelle kehoa. Joo, on sähköinen torjunta juttu joka huoneessa, eipä näköjään auta. Stilex geeli auttaa kutinaan mutta kuinka torjua nuo ötökät kokonaan pois?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu