Nonnan ja Ninnin pikkuveli

äippyli

Mikä nimi sopisi Nonnan ja Ninnin pikkuveljelle? Tyttöjen koko nimet ovat Nonna Jasmin Marleena ja Ninni Juuli Mikaela. Mitä mieltä olette tyttöjen nimistä?

Uudelle pojalle on ajateltu seuraavia nimejä. Toinen ja kolmas nimi on jo päätetty ja ne ovat Veeti Taneli. Mikä pirtsakka nimi sopisi siihen eteen?

Jonni?
Leevi?
Julle?
Mico?
Marcus?
Möpi?
Hannu?
Hannes?

Ehdotelkaa kivoja nimejä!

16

1136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • senja

      Jos Nonna, Ninni ja pikkuveli saavat vielä pikkusiskon tuleeko nimeksi Nanna...? Minusta Nonna ja Ninni on ihan liian samanlaiset nimet siskoille, vähän turhaa söpöilyä...

      MiKo Veeti Taneli voisi olla ihan kiva.

      Et kai ollut tosissasi Möpin kanssa...? Se on vähän pöpi nimi...

      • Anonyymi

        Ninni Nanna
        Ninni Nelli
        Nelli nuuelipää ota eka


    • kylli

      Onni Veeti Taneli natsaa Nonnin ja Ninnin kanssa.
      tai
      Nuutti Joona Mikael

    • jiji

      Hyviä valintoja tytöille.Oma suosikkinikin on päässyt mukaan ;Jasmin
      Pojalle
      Mico Veeti Taneli
      Jonni Veeti Taneli

    • pena3

      nimi pojallenne on Nynny Veeti Taneli!!!! Jos saa pikkusiskon vielä, siitä tulee Nänni Jenika Margareeta.

      • tapani

        Tuo esimerkki näyttää ehkä hieman liioitellenkin, miten kummallisia, jopa naurettavia nimiä lapset voivat joutua kantamaan seurauksena erikoisuutta tavoittelevien vanhempien merkillisistä päähänpistoista.

        Oli muuten osuvasti lohkaistu, ehdottomasti palstan parasta. Kyllä nauratti!


      • Anonyymi
        tapani kirjoitti:

        Tuo esimerkki näyttää ehkä hieman liioitellenkin, miten kummallisia, jopa naurettavia nimiä lapset voivat joutua kantamaan seurauksena erikoisuutta tavoittelevien vanhempien merkillisistä päähänpistoista.

        Oli muuten osuvasti lohkaistu, ehdottomasti palstan parasta. Kyllä nauratti!

        Niin että kaikkien pitäisi niinkun samaa rataa mennä ja laittaa niitä tavallisia nimiä vaan että joku niin tykkää.
        Onpa ainakin etu ettei ole sitten koulun alkaessa kolmea saman nimistä luokassa kun laittaa nimen joka on harvinaisempi.


    • pirpana

      Niklas Veeti Taneli
      Nuutti Veeti Taneli

    • babe

      Jos jatkatte samaa nännännää-linjaa, ehdotan kanssa pojalle nimeä Nynny.

    • Laura

      Nonna on hyvin harvinainen ja omaperäinen nimi, mutta kuitenkin kaunis. Nonna Jasmin Marleena on kokonaisuudessaan säilyttänyt kauneutensa. ninni on myös harvinainen nimi, mutta myös veikeä ja hauska. Juuli nimestä en henk. koht. pidä, mutta se kieltämättä sopii yhteen Ninnin ja Mikaelan kanssa! tyttöjen nimet ovat kieltämättä hieman samankaltaiset...

      Nimiehdotukset pojalle:
      Jonni Veeti Taneli
      Joni Veeti Taneli
      Tuomas Veeti Taneli
      Teemu Veeti Taneli
      Jani Veeti Taneli

      minua jäi vain häiritsemään se kun isosiskojen nimet alkavat molemmilla samoilla kirjaimilla, niin miksi ette jatkaisi samaa linjaa..?

      Onnea uudesta vauvasta!

      • Anonyymi

        Nonna on italiaa, ja tarkoittaa isoäiti. Nonno vastaavasti isoisä.


      • Anonyymi

        Niin. ONNEA VAUVALLE ON VARMAAN MINUAKIN VANHEMPI KOSKA OLEN SYNTYNYT 2016🦝


    • kieltä

      Mitä kumman nimejä sinä lapsellesi annat? Suomen sana "nimi" taipuu "nimiä" monikon partitiivissa.

      • jinnä

        Mikähän näitä vaivaa, kun pitää vanhat hyvät suomalaiset nimet vääntää ihan oudoiksi väenväkisin, jotta saadaan muksulle joukosta erottuva nimi. Sitte on Jinnaa ja Junnaa ja Jännöö ja mikköö ja makeliasta.


      • Anonyymi
        jinnä kirjoitti:

        Mikähän näitä vaivaa, kun pitää vanhat hyvät suomalaiset nimet vääntää ihan oudoiksi väenväkisin, jotta saadaan muksulle joukosta erottuva nimi. Sitte on Jinnaa ja Junnaa ja Jännöö ja mikköö ja makeliasta.

        Mutta miten voit kirjoittaa tuolla lailla ihmiselle . Tottakai jokainen antaa lapselleen nimen mistä pitää. Onko siinä sitten mitään ihmettelemistä ja moittimista. Ja kun nämä lapset ovat saaneet hieman harvinaisemmat nimet niin ei ole pelkoa että monella on sama nimi. Joten mielestäni ei saisi loukata ihmistä siksi että hänellä on uusia ideoita nimien suhteen. Kymmen vuoden päästä tulee varmaan moni saamaan näitä nimiä .
        Meitä on monta joilla on niitä tavallisia nimiä joista minä en edes tykkää enkä omastani liioin, mutta kun vanhemmilla ei ollut mitään mielikuvitusta niin antoivat tavallisen suomalaisen nimen


    • Anonyymi

      Hannu Marcus Micael

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      137
      6289
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      66
      5211
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3675
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3260
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      108
      2396
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2276
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2008
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1608
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1193
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      77
      1131
    Aihe