Mikä nimi sopisi Nonnan ja Ninnin pikkuveljelle? Tyttöjen koko nimet ovat Nonna Jasmin Marleena ja Ninni Juuli Mikaela. Mitä mieltä olette tyttöjen nimistä?
Uudelle pojalle on ajateltu seuraavia nimejä. Toinen ja kolmas nimi on jo päätetty ja ne ovat Veeti Taneli. Mikä pirtsakka nimi sopisi siihen eteen?
Jonni?
Leevi?
Julle?
Mico?
Marcus?
Möpi?
Hannu?
Hannes?
Ehdotelkaa kivoja nimejä!
Nonnan ja Ninnin pikkuveli
14
1043
Vastaukset
- senja
Jos Nonna, Ninni ja pikkuveli saavat vielä pikkusiskon tuleeko nimeksi Nanna...? Minusta Nonna ja Ninni on ihan liian samanlaiset nimet siskoille, vähän turhaa söpöilyä...
MiKo Veeti Taneli voisi olla ihan kiva.
Et kai ollut tosissasi Möpin kanssa...? Se on vähän pöpi nimi... - kylli
Onni Veeti Taneli natsaa Nonnin ja Ninnin kanssa.
tai
Nuutti Joona Mikael - jiji
Hyviä valintoja tytöille.Oma suosikkinikin on päässyt mukaan ;Jasmin
Pojalle
Mico Veeti Taneli
Jonni Veeti Taneli - pena3
nimi pojallenne on Nynny Veeti Taneli!!!! Jos saa pikkusiskon vielä, siitä tulee Nänni Jenika Margareeta.
- tapani
Tuo esimerkki näyttää ehkä hieman liioitellenkin, miten kummallisia, jopa naurettavia nimiä lapset voivat joutua kantamaan seurauksena erikoisuutta tavoittelevien vanhempien merkillisistä päähänpistoista.
Oli muuten osuvasti lohkaistu, ehdottomasti palstan parasta. Kyllä nauratti! - Anonyymi
tapani kirjoitti:
Tuo esimerkki näyttää ehkä hieman liioitellenkin, miten kummallisia, jopa naurettavia nimiä lapset voivat joutua kantamaan seurauksena erikoisuutta tavoittelevien vanhempien merkillisistä päähänpistoista.
Oli muuten osuvasti lohkaistu, ehdottomasti palstan parasta. Kyllä nauratti!Niin että kaikkien pitäisi niinkun samaa rataa mennä ja laittaa niitä tavallisia nimiä vaan että joku niin tykkää.
Onpa ainakin etu ettei ole sitten koulun alkaessa kolmea saman nimistä luokassa kun laittaa nimen joka on harvinaisempi.
- pirpana
Niklas Veeti Taneli
Nuutti Veeti Taneli - babe
Jos jatkatte samaa nännännää-linjaa, ehdotan kanssa pojalle nimeä Nynny.
- Laura
Nonna on hyvin harvinainen ja omaperäinen nimi, mutta kuitenkin kaunis. Nonna Jasmin Marleena on kokonaisuudessaan säilyttänyt kauneutensa. ninni on myös harvinainen nimi, mutta myös veikeä ja hauska. Juuli nimestä en henk. koht. pidä, mutta se kieltämättä sopii yhteen Ninnin ja Mikaelan kanssa! tyttöjen nimet ovat kieltämättä hieman samankaltaiset...
Nimiehdotukset pojalle:
Jonni Veeti Taneli
Joni Veeti Taneli
Tuomas Veeti Taneli
Teemu Veeti Taneli
Jani Veeti Taneli
minua jäi vain häiritsemään se kun isosiskojen nimet alkavat molemmilla samoilla kirjaimilla, niin miksi ette jatkaisi samaa linjaa..?
Onnea uudesta vauvasta!- Anonyymi
Nonna on italiaa, ja tarkoittaa isoäiti. Nonno vastaavasti isoisä.
- kieltä
Mitä kumman nimejä sinä lapsellesi annat? Suomen sana "nimi" taipuu "nimiä" monikon partitiivissa.
- jinnä
Mikähän näitä vaivaa, kun pitää vanhat hyvät suomalaiset nimet vääntää ihan oudoiksi väenväkisin, jotta saadaan muksulle joukosta erottuva nimi. Sitte on Jinnaa ja Junnaa ja Jännöö ja mikköö ja makeliasta.
- Anonyymi
jinnä kirjoitti:
Mikähän näitä vaivaa, kun pitää vanhat hyvät suomalaiset nimet vääntää ihan oudoiksi väenväkisin, jotta saadaan muksulle joukosta erottuva nimi. Sitte on Jinnaa ja Junnaa ja Jännöö ja mikköö ja makeliasta.
Mutta miten voit kirjoittaa tuolla lailla ihmiselle . Tottakai jokainen antaa lapselleen nimen mistä pitää. Onko siinä sitten mitään ihmettelemistä ja moittimista. Ja kun nämä lapset ovat saaneet hieman harvinaisemmat nimet niin ei ole pelkoa että monella on sama nimi. Joten mielestäni ei saisi loukata ihmistä siksi että hänellä on uusia ideoita nimien suhteen. Kymmen vuoden päästä tulee varmaan moni saamaan näitä nimiä .
Meitä on monta joilla on niitä tavallisia nimiä joista minä en edes tykkää enkä omastani liioin, mutta kun vanhemmilla ei ollut mitään mielikuvitusta niin antoivat tavallisen suomalaisen nimen
- Anonyymi
Hannu Marcus Micael
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1598068Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1027333Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht27306Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit357230Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t217078Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t856826Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126512Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv236334Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845700Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?475488