Sängyn valinta

pähkäilijä

Olen ensimmäistä kertaa elämässäni hankkimassa parisänkyä ja sen valinnsta on tulossa elämää suurempi ongelma:) Kaupoissa on tarjolla monenlaisia ja monenhintaisia sänkyjä. Tänään tuli mieleen, että mitä jos ostankin sen jo olemassa olevan yhden hengen runkopatjan rinnalle toisen samanlaisen, jos sattuisin samankorkuisen löytämään ja siihen päälle sitten kahden hengen petauspatjan. Vai olisiko sänkyrunko kuitenkin parempi? Onko kahdella erillisellä runkopatjalla se vaara, että murun kanssa temmeltäessä patjat eivät pysy paikoillaan vaan väliin syntyy rako?:)

Auttakaa hyvät siskot tässä vakavassa ongelmassa:)

10

2144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anneli

      Minulla on perinteinen sänky. Oli joskus runkopatja mutta sen ongelma on, että jouset kuluu ja selkä tuhoutuu.
      Nyt on kunnon sänky, 120 cm leveä ja siinä sitten oikea patja. Hyvin nukutaan molemmat siinä söpösti. Okei, olemme aika pieniä naisia kumpanenkin.

    • Jennifer

      ..että harkitset tarkkaan sängyn valintaa. Se on ihan oikeasti tärkeää ja siinähän me vietetään vuorokauden 24 tunnista aika monta.

      Runkopatja, joka ei ole mikään "trampoliini", vaan tanakoilla jousilla monisäikeisesti varustettu on varmasti hyvä. Leveä (160-180 cm) ja yhtenäinen patja on paras, mutta sitä on vähän huono tuulettaa.

      On olemassa aeroflex (vai mitä ne nyt oli) patjoja, joissa myöskin on vuosien takuu. Ne ovat suunniteltu ihmisen painon mukaan.

      Yhtenäinen ja hikoilematon sijauspatja on mainio, mutta senkin tuulettelu tuottaa ongelmia.

      Vuodevaatteita tulisi tuulettaa ainakin talvella, niin pölypunkit saavat huutia.

      Se mikä on mukava, ei välttämättä ole käytännöllisin.

      Ota tästä sitten selvää.

      Mutta itse sänky tulisi olla tukevilla jaloilla. Natiseva sänky on kamalinta, mitä tiedän.

      Sängyn paras ystävä on lisäkseni pölyimuri puhtaalla suulakkeella.

    • Laika

      Hyvä, tukeva sänky ja siihen hyvälaatuiset patjat, jotka on valittu oman painon mukaan. Näissä useimmiten tulee mukana hyvät, kevyet ja helposti pestävät petauspatjat. Jos haluaa varmistaa sängyn rakenteen, kannattaa kiinnittää huomiota ainakin liitoksiin ja niiden kiinnitykseen.

      Kaksi erillistä patjaa muodossa missä tahansa on hankalaa, jos nukkujia on kaksi. Liikkuvat aivan takuulla jo pelkästään nukkuessa, saati sitten muuten leikkiessä...

      Ja kehuskelen nyt, että meilläpä on aivan upouusi ja helkkarin hieno sekä toimiva sänky, jonka muruni on itse rakentanut. Kelpaa kuulkaa kölliä!! :)!

      • Ostaja

        osta kunnon punkka mut älä sekaannu ukko-punkkaan!


    • veli vastaa

      kaksi erillistä runkopatjaa on oikeastaan paras ratkaisu, mikäli ette ole patjatarpeiltanne lähes identtisiä. Kahdella patjalla voitte kumpikin valita sellaisen kovuuden ja mallin (olettaen samat ulkomitat) sänkyynne, mikä mielyttää teitä.

      Kaksi runkopatjaa on hyvin yksinkertaista kiinnittää toisiinsa joko sänkyliikkeistä saatavilla U:n muotoisilla kiinnitysraudoilla, tai yksinkertaisesti ruuveilla. Petari päällä, niin tuntuu kuin olisi yksi sänky, mutta kummallakin on yksilöllisesti optimaalinen jousitus allaan.

      • -me

        Meillä kaksi runkopatjaa ja iso yhteinen paksu petauspatja ollut reilun vuoden ja koko ajan on sängyt hyvin pysyneet paikoillaan vaikka ei olla niitä edes kiinnitetty yhteen.


      • heta

        runkopatjan reunoista. Ajaa saman asian kuin kiinnitysraudat mutta edullisempia, muutama € /kpl.


      • pähkäilijä

        Kiitos teille kaikille vinkeistä. Uusi joustinsänky on ostettu vanhan rinnalle ja niiden päällä leveä petari, mikä olikin hyvä ratkaisu. Muru tulee huomenna sängyt kokeilemaan:)


    • Mies 30

      vai rako sängyssä?

    • heta

      hyvä valinta? -Mieluisat unet ja muutenkin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1410
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1355
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      289
      1245
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1105
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1051
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1028
    7. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1009
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      878
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      17
      833
    Aihe