mika on hyva jalusta ja jalustan paa yhdistelma otsikon mukaiselle kokoonpanolle. olen nyt juuri jenkeissa joten ph- photosta helppo ja nopea tilata rahtivapaasti. Minkalainen paan pitaisi olla (kuula tai ?)? Myoskin mika on paan koodi kun tilaa etta ei tule vahingossa videokameran paata joka on sopimaton
Manfroton tuotepakettaja (kit) aika edullisesti ph photossa myynnissa
Jalusta canon 7d sigma 70-200 APUA KAIPAAVA
11
287
Vastaukset
- 02o
mutu:
Hinta laatusuhteeltaan paras jalusta on Slik Pro 700DX AMT-Titanium Alloy Tripod
esim.
http://www.adorama.com/SL700D.html
Jos kaipaat kuulapäätä niin kätevin on Vanguard GH-100
esim.
http://www.bhphotovideo.com/c/product/733655-REG/Vanguard_GH_100_GH_100_Pistol_Grip_Ballhead.html- Jalustaton kuvaaja
Kiitoksia hyvasta vinkista, tilasin juuri ph-photosta slikin jalustan ($137) samalla langattoman ohjaimen 7d kameraan ($25) ,pariston 7d (Canonin oma $62) ja pinen laukun ($39)
Hinnat ovat kyllaedullisimpia kuin suomessa (Rajala). kertoilen kokemuksia jalustasta kun saan sen ensi viikolla
edellisen vastaajan vinkit ovat hyviä.
itselläni on vastaavanlainen manfroton jalusta (alumiinia tietääkseni) ja tuo vanquardin pistoolikuulapää. tuo on tosi kätevä kuulapää eikä hintakaan ole paha.- 02o
Uskon, että teit hyvän valinnan. Kestää huoltamatta kovaa käyttöä.
Tuo Slikin jalusta tekee myös spakaatin pikalukoilla ja keskiputken voi kääntää ylösalaisin jolloin kameran pystyy laskeman maahan asti.
Pyörivä adapteri on tosi kätevä kameran käännössä (pään asento ei muutu kameraa käänätessä).
Tuollaiset pyöreät putkijalat on tukevimmat.
Korkeus riittää pitkällekin kuvaajalle. - Ei kallista
"pariston 7d (Canonin oma $62)" - tuo on aikakova hinta, sillä täysin yhteensopivia saa noin puoleen hintaan. (Canonin laturiin sopiva ja kaikki samat toiminnot kuin alkuperäisessäkin akussa)
- jalustallinen kuvaaj
Jalusta saapui ja ensimmainen kuvausreissu tehty. Todella tukeva ja tuntuu myos kestavalta, monkijan kyydissa kaksi paivaa. Raskas jos pitaisi kanniskella jatkuvasti.
Kaukosaatimen kanssa uusi kokemus ottaa sellaisia kuvia missa itsekin. Suosittelen kaukosaadinta kaikille - onnea..
jalustallinen kuvaaj kirjoitti:
Jalusta saapui ja ensimmainen kuvausreissu tehty. Todella tukeva ja tuntuu myos kestavalta, monkijan kyydissa kaksi paivaa. Raskas jos pitaisi kanniskella jatkuvasti.
Kaukosaatimen kanssa uusi kokemus ottaa sellaisia kuvia missa itsekin. Suosittelen kaukosaadinta kaikilleEhkä parasta olisi mainita tuo yhdistelmä, minkä hankit ja lopullinen hinta. Täällä on liika ihmisiä, jotka eivät jalustaan halua satsata sitä satastakaan. Heikko niitä on neuvoa, että kunnon jalusta kestää pidempään kuin kamerarunko ja jopa objektiivit(uudet).
- 2,5 kg raskas?
jalustallinen kuvaaj kirjoitti:
Jalusta saapui ja ensimmainen kuvausreissu tehty. Todella tukeva ja tuntuu myos kestavalta, monkijan kyydissa kaksi paivaa. Raskas jos pitaisi kanniskella jatkuvasti.
Kaukosaatimen kanssa uusi kokemus ottaa sellaisia kuvia missa itsekin. Suosittelen kaukosaadinta kaikille”Raskas jos pitaisi kanniskella jatkuvasti.”
– n. 2,5 kg raskas?
Itsekin pääsee kuvaan myös kameran ns. vitkalaukaisimella, se on ekvyempi kaniskella jatkuvasti kuin kaukolaukaisin. - 02o
No hätä! tuo Slik PRO 700 DX toimii ilman 7d-paristoa. Canonin laturiakaan ei tarvita.
- on liika ihmisiä?
onnea.. kirjoitti:
Ehkä parasta olisi mainita tuo yhdistelmä, minkä hankit ja lopullinen hinta. Täällä on liika ihmisiä, jotka eivät jalustaan halua satsata sitä satastakaan. Heikko niitä on neuvoa, että kunnon jalusta kestää pidempään kuin kamerarunko ja jopa objektiivit(uudet).
Onko vaikea laskea itse?
”Ehkä parasta olisi mainita tuo yhdistelmä, minkä hankit ja lopullinen hinta. ”
>>>>>>>>>>>>>>
”slikin jalustan ($137) samalla langattoman ohjaimen 7d kameraan ($25) ,pariston 7d (Canonin oma $62) ja pinen laukun ($39)”
Eikös tuosta tule 263 taalaa eli n. 190 € - jalustallinen kuvaaj
2,5 kg raskas? kirjoitti:
”Raskas jos pitaisi kanniskella jatkuvasti.”
– n. 2,5 kg raskas?
Itsekin pääsee kuvaan myös kameran ns. vitkalaukaisimella, se on ekvyempi kaniskella jatkuvasti kuin kaukolaukaisin.Vitkalaukaisin on kylla myos hyva. tykkasin kaukasaatimesta kun asetin kameran jalustalle leiriytyessa. lapsista ja muistakin todella hyvia tilannekuvia kun kamera otti ikaankuin "salaa" kuvat. ei poseeramista. tietenkin asetuksissa pitaa asettaa virrankatkaisu 30 minuuttiin ja asetukset tilanteen mukaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662368Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1822028Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.451997Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣301708Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1111653Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1651354Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1911302Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬251176En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9992- 80991