Kokemusta spermanäytteen kujetuksesta...?

Heippa!!! Ollaan päästy alkuun lapsettomuuden tutkimisessa ja nyt olisi aika antaa spermanäyte... Ongelma vain on, että asumme pienessä kaupungissa, jossa spermanäytteitä ei tutkita vaan lähin paikka on Helsinki.. Meiltä Helsinkiin tulee matkaa noin 100km.. Tiedän, että mieheni ei varmasti suostu antamaan näytettä klinikalla, vaan jos hän suostuu sen antamaan niin kotona korkeintaan..
Onko kellään siis kokemusta näytteen kuljettamisesta? Tai muutenkaan Bulevardin Andrologisesta Laboratoriosta?
7350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Niin no, meillä näyte kylmeni matkalla ja inssi tehtiin sitten niistä jämistä mitä käytettävissä oli. Sanomattakin selvää, että nega tuli. Matkaa sairaalaan oli alle 1km ja näytepurkki kulki sairaalan ohjeiden mukaan miehen povitaskussa kiinni ihossa koko matkan. Eipä auttanut. Tämän jälkeen näytteet on aina annettu sairaalassa ja tulos sperman laadun suhteen on ollut miljoonia siittiöitä parempi :).

Mielestäni miehellä ei ole kyllä mitään varaa kitistä ja nirsoilla luovutuspaikan suhteen tuossa vaiheessa kun lapsettomuustutkimuksiin kerran lähdetään. Miehen osuus on koko rumbassa niin naurettavan pieni, että luulisi nyt sen sentään hoituvan. Sinähän siellä makaat ketarat levällään lääkärin, hoitajan ja mahdollisten opiskelijoidenkin nähtävänä ja ihmeteltävänä. Ja kun hoitoihin lähdetään niin monta kertaa kuussa olet ronkittavana. Kyllä siinä kaikki yksityisyys ja häveliäisyys karisevat kun niin rutiiniksi ja turtuneeksi muuttuu olo. Napsit lääkkeitä, pistätä itseäsi neuloilla mahaan, tikutat, lasket päiviä, olet hormonipöllyissä, makaat tutkuspöydällä erinäisissä tutkimuksissa, tutkimuksia tehdään vaikka menkatkin lorisisi jne. Kai mies nyt sentään voi suljetussa huoneessa yksikseen sen näytteen koittaa tuhertaa ?! Jos ei voi edes vauvan takia, niin itse en kyllä sellaista arkajalkaa pitkään katselisi.

Äänestä

Ei siis olla olla missään inssivaiheessa vielä, ja tuskin itse olen siihen ja kaikkeen siitä seuraavaan vielä rankempaan touhuun ikinä valmis... Ollaan siis vasta kartottamassa tilannetta, että kummassa vikaa vai onko kumassakaan ja jos on niin kuinka vaikeasti "korjattavissa"...

Äänestä

Meille hoitojen aikana tarjottiin s-näytteen kuljetukseen tarkoitettua laatikkoa, jossa näyte pysyy lämpimänä. Asuttin niin lähellä, ettei kuitenkaan tarvittu. Itse aina automatkan ajan lämmitin purkkia käsissäni ja talvellakin pysyi lämpimänä.

Äänestä

Selvää on ja lääkärinkin ohje, että oikea tulos saadaan selville vain kun testi tehdään paikan päällä. Samalla tavalla asumme 100 km päässä laboratoriosta ja mies kävi siellä enemmän kuin mielellään. Rahan ja mielenrauhan tuhlausta mielestäni tehdä testiä muulla tavoin.

Äänestä

meiltä on matkaa hoitoihin 350km..hesaan myös ollaan jouduttu ajamaan joka asiassa. jos sinusta toi sata km on pitkä matka niin....?? hevosellako meette?olen samaa mieltä että jos pariskunta lasta halajaa niin spermanäytteen anto paikalla kuuluu aika luonnollisiin toimiin. aika natku on mies jos ei suostu.. useesti tällä palstalla törmää just miehiin jotka ei suostu ko.hommaan..aika vankalla pohjalla on parisuhde.rakkaus ainakin uupuu.

Äänestä

me saimme joskus sairaalasta laatikon jossa oli lämmitettävä geelipussi jotta näyte säilyi lämpimänä. Ohje oli myös että tunnin kuluessa näytteen ottamisesta tulisi viedä se. Oli joskus myös pipon ja lapasen sisällä purkki sekä vielä minun haaroissa. Matkaa meiltä oli sairaalaan 55 km. Mieheni antoi ensimmäisen näytteen joka tutkittiin sairaalassa, mutta sanoi että tosi epämiellyttävää kun käytävältä kuului kaikenmaailman ääniä, yritä siinä sitten, joten ymmärrän.

Äänestä

Ihme nysvöjä muutamien miehet, ei voi muuta sanoa. Matkalla menetetään aina iso määrä siittiöitä ja laatu heikkenee silloin huomattavasti, näin meilel sanoi tyksissä lääkäri. Mies ei edes harkinnut sen jälkeen näytteen ottoa kotona, vaikka 5-10min kävelymatkan päässä asutaankin. Itse totesi, että se on vähintä ja oikeastaan ainoa asia, mitä hän voi yhteisen "projektin" onnistumiseksi tehdä ja tottakai hän sen silloin yrittää parhaalla mahdollisella tavalla hoitaa. Eikö teidän miehet ole tosissaan mukana hoidoissa? Kai nyt aikuinen mies pystyy tuon asian hoitamaan kun edes kukaan ei ole kyttäämässä vieressä?? Erektiota parantavaa lääkettäkin on aina saatavilla sairaalassa jos tuntuu, että tarvis on. Aika munattomia ja tossukoita tonttuja, jos eivät uskalla, kehtaa tai suostu pyytämään tarvittaessa sellaista tai jos ei yksikseen saa tumppuunsa tuherrettua. Kopissa saa olla niin pitkään kuin haluaa ja kiire ei ole. Ottakoot vaikka läppärin mukaan ja sieltä virikettä jos ei muuten onnistu. Hassua, että miehellä on varaa kitistä kuin pikkutyttö siitä ainoasta asiasta mitä he voivat hoidon onnistumisen eteen tehdä :-/. Hameet kuuluisi tollaisille neideille vetää päälle! Miehillenne kannattaa ehkä painottaa, että teidän värkkejänne siellä syynätään lampun alla yhtenään ja siinä ei häpeilyt auta jos sen vauvan meinaa joskus saada. Siksi miehenkin on syytä lopettaa nirsoilut paikan suhteen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Woodoll kirjoitti:

Heippa!!! Ollaan päästy alkuun lapsettomuuden tutkimisessa ja nyt olisi aika antaa spermanäyte... Ongelma vain on, että asumme pienessä kaupungissa, jossa spermanäytteitä ei tutkita vaan lähin paikka on Helsinki.. Meiltä Helsinkiin tulee matkaa noin 100km.. Tiedän, että mieheni ei varmasti suostu antamaan näytettä klinikalla, vaan jos hän suostuu sen antamaan niin kotona korkeintaan..
Onko kellään siis kokemusta näytteen kuljettamisesta? Tai muutenkaan Bulevardin Andrologisesta Laboratoriosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu