kani+allergia

jos haluaisit kanin(minä haluan)
ja on allerginen voiko kanien alle laittaa heinää purujen sijasta?
kaikki (melkein) sanovat että kun on allerginen ja on vaikka se kani niin siihen tottuu ja ei tule allergia kohtausta. onko näin?
kertokaa mielipiteenne!
10586
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

moikka!
Mulla on itellä kaks kanii.Ne asuvat ulkorakennuksessa.Ja muuttavat pian (tänä kesänä) ponin ja hevosen kanssa navettaan.Suosittelen purua häkkiin vaan.Heinälle minä olen allerginen.Puru ei musta ole allergisoiva (ainakaan niin paljon kuin heinä)Voit kysyy lisää!Jos kiinostaa.Mulla on kääpiöluppii.

Äänestä
  • olen purulle allerginen joten se ei oikein sovi siihen.

    Äänestä

Mun pikkuveli on allerginen kaikille karvasille elukoille (varsinkin kissalle ja koiralle). Kanista ei kuitenkaan ole tullut mitään, vaikka se paijaa sitä päivittäin. Ilmeisesti veljeni on jotenki tottunu siihen. Vaikea sanoa, mutta usein suositellaan "siedätyshoitoa".

Äänestä
  • On olemassa sellainen kuivike, joka korvaa purun. Kuivikkeen nimi on otsikossakin mainitsemani Mörttiröpö. Se on pölyämätön, joten sopii hyvin allergisen eläimen omistajalle tai allegiselle eläimelle! Mörttiröpöä sinun kannattaa kysyä eläinkauppiaaltasi. Jos hänellä ei löydy sitä valikoimista, hän varmasti voi tilata sitä, jos pyydät.

    Minulla itselläni on 25 vuotta sitten todettu eläin-, siite-, vaate- ja huonepölyallergiat ja useita ruoka-aine allergioita. Kuitenkin minulla on ollut kaneja, hiiriä, gerbiilejä ja hamstereita jo kuuden vuoden ajan, eikä oireita ole tullut muuten, kuin aluksi hieman. Olen siis siedättänyt itseäni eläinpölylle pitämällä kaneja. Nykyään en kärsi enää edes siitepölystä, joka on ollut aina minulle pahin allergian aiheuttaja. :)

    Äänestä

  • Jenni kirjoitti:

    On olemassa sellainen kuivike, joka korvaa purun. Kuivikkeen nimi on otsikossakin mainitsemani Mörttiröpö. Se on pölyämätön, joten sopii hyvin allergisen eläimen omistajalle tai allegiselle eläimelle! Mörttiröpöä sinun kannattaa kysyä eläinkauppiaaltasi. Jos hänellä ei löydy sitä valikoimista, hän varmasti voi tilata sitä, jos pyydät.

    Minulla itselläni on 25 vuotta sitten todettu eläin-, siite-, vaate- ja huonepölyallergiat ja useita ruoka-aine allergioita. Kuitenkin minulla on ollut kaneja, hiiriä, gerbiilejä ja hamstereita jo kuuden vuoden ajan, eikä oireita ole tullut muuten, kuin aluksi hieman. Olen siis siedättänyt itseäni eläinpölylle pitämällä kaneja. Nykyään en kärsi enää edes siitepölystä, joka on ollut aina minulle pahin allergian aiheuttaja. :)

    Minulla on kanssa kaikki allergiat helpottuneet HUOMATTAVASTI sen jälkeen kun muutin pois supersteriilistä lapsuudenkodistani. Kaneja minulla oli toki lapsenakin, mutta ne asuivat eri kerroksessa kuin minä. Nyt kanini juoksentelevat vapaana joka puolella, myös makkarissa, ja minulle ei tule enää allergiaa puruista, heinästä eikä oikein mistään ja pienenä olin tosi allerginen. Monet lääkärit ovat sanoneet että tämä on hirveä riski pitää eläimiä, että voi olla että jonain päivänä saan yhtäkkiä pahan allergiakohtauksen, mutta toisaalta eräs lääkäri sanoi, että hän ei näe siinä mitään pahaa, vaan hyvä vaan jos totutan itseäni ja allergiat helpottuvat.

    Äänestä

kanit aiheuttavat herkästi allergiaa, joten jos tiedät jo olevasi allerginen, niin ei todellakaan kannata hankkia kania. Luultavasti rupeaisit oireilemaan, ja pitäisi luopua kanista. Jos allerginen on aina alttiina kanille, voi aiheutua esim. astmaa.
Eli ei siihen kaniin noin vain totu, ellei pienestä pitäen ole niiden kanssa ollut tekemisissä.

Äänestä
  • Minä en myöskään suosittele kania allergiselle. Liian usein näkee ilmoituksia jossa myydään kani pois allergian takia. Heinä, purut ja muut kuivikkeet pölyävät aika paljon. Itse kanilta lähtee silloin tällöin karvaa ja niiden iho hilseilee siinä missä muidenkin eläinten. Kanit ovat seurallisia eläimiä enkä mistään hinnasta laittaisi niitä asumaan mihinkään vajaan tai vastaavaan, vaikka niitä olisi kaksikin. En suosittele!

    Äänestä

  • Lue aiempi viestini. Sain ensimmäisen karvaisen kaverin ollessani 22v. Allergia todettiin kun olin 5v. Et ole vissiin kuullut siedätyshoidosta? Liian steriilissä ja allergisoivat asiat minimoisoidussa lapsuudessa pienetkin pölyt ahdisti. Teini-iässä kävin "oikeassa" siedätyshoidossa kolmen vuoden ajan. Allergialääkäri antoi minulle hyväksyntänsä lemmikin hankintaan, josta alkoi oma siedätyshoitoni. Allergiatkin voivat siis parantua!

    Äänestä

laita kissanhiekkaa, puupohjaista!
se ei pölyä..

Äänestä

Yks hyvä keino on laitaa kanille häkin pohjalle räsy matto.
Kuivikeeksi kissan hiekkaa vatiin,jonne kani pääsee tarpeilleen. Ja ruohoa sen verran mitä kani syö...ja pesään pehmukkesi..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


allerginen kirjoitti:

jos haluaisit kanin(minä haluan)
ja on allerginen voiko kanien alle laittaa heinää purujen sijasta?
kaikki (melkein) sanovat että kun on allerginen ja on vaikka se kani niin siihen tottuu ja ei tule allergia kohtausta. onko näin?
kertokaa mielipiteenne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu