Te jotka olette olleet all inclusive matkalla,annatteko tippiä sille hotellin henkilökunnalle,missä asutte?Aika hankala ,paljonko annetaan,jos yleissääntönä on esim10% laskusta (kaikkihan on jo etukäteen maksettu)
Kiitos vastauksista!
tippi
12
461
Vastaukset
- AI
ollaan annettu tippi lähtiessä pois. Siivoojille jätetty huoneeseen, respassa ja baareissa on yleensä omat boxinsa johon voi rahaa laittaa
- nmmm...
Pitääkö tippiä jättää Joka pv? ja kuinka paljon kerralla?
- rtyui.
Minä olen tipannut heti alussa siivoojia pienemmillä summilla ja sitten lopuksi antanut vielä lisää. Tipin olen antanut joko suoraan henkilölle tai jättänyt niin, että sen ymmärtää tipiksi. Tarkoitukseni on ollut saada hyvää siivouspalvelua ja olenkin onnistunut.
Respan, ravintolan, baarien yms. henkilökunnalla on useimmiten omat laatikkonsa, joihin laitan tipin poislähtiessä. - Henkilökoht minä
nipistelen aina turkkilaisten naisissiivoojien perseitä ja puristelen tissejä.
- Sidessä mekin
Olimme heinäkuun lopulla vastaavalla matkalla ja lähtiessämme annoimme siivoojalle, joka koko kahden viikon ajan siivosi huoneemme, tipin suoraan käteen ja sama juttu meitä ravintolassa palvelleelle nuorellemiehelle.
- Sidessä mekin
jatkoa edelliseen.... annoimme molemmille 20 liiraa.
- yx vaan
All inclusive matkalaisena olet jo kaiken maksanut.Siivoojalle annanmme aina hiukan tippiä jo loman alussa ja kylläpä rupee tulemaan ylimääräisiä vesipulloja jääkaappiin.1½l kun kuuluu joka
päivä muutenkin.Kyllä Turkissakin laskun loppusummassa on tarjoilu
prosentit jo humioitu.Hyvästä palvelusta voi aina toki muistaa.
Me lähdemme 14.9 Sideen.Hyvät matkat! - **¨¨öö
Ei sitä tippiä tarvitse maksaa mennen tullen ja palatessa. Itse maksan vain ja ainoastaan silloin jos koen saaneeni hyvää palvelua. Se ei siis ole mikään pakonomainen kulttuurin sanelema maksu.
http://www.rantapallo.fi/matkavinkit/nain-annat-tippia-matkallasi/ - bh
No just näin pitää toimia
- woman 51
All inclusive hotelleissa kannattaa antaa tippi suoraan sille tarjoilijalle joka sinua palvelee, ovat siellä kertoneet että tippilaatikon rahat menevät" kravattimiehille".
- Anonyymi
Kyllä yrityksen pitää pystyä palkka maksamaan työntekijälle ettei tarvitse erikseen ruikuttaa. En minäkään yrittäjänä tippejä ruikuta, ei varsinkaan työntekijät. Maksakaa kunnon palkka.
- Anonyymi
Eikös tuon idea ole ettei rahaa tarvitse kantaa mukanaan......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841626Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691541Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2701276Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56867
- 66844
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64837Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40821- 40817
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44781