asumistuen tulorajoja korotetaan jo ensi vuoden alusta
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/114911-100-€kk-–-”historiallista”
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/114911-100-€kk-–-”historiallista”
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hyötyy vaan he jotka ei ole sossun asiakkaana, sossu kun laskee kaikki omiin vähennyksiin kuten sen luvatun 100 euron korotuksenkin. Tietysti he hyötyvät jotka ei sossua tarvitse.
Urpilainen kyllä tänään sanoi televisiouutisissa, että myös minimitoimeentuloa korotetaan siten että se vastaa sitä 100 euron korotusta asiakkaille.
Käsitin sen niin, että se ei varmaan tarkoita täyttä satasta, mutta ehkä 70-80 euron korotusta (sossun tuista kun ei mene veroja sun muita maksuja).
Ainoa ongelma tässä on, että inflaatio taitaa syödä sen korotuksen nopeasti pois, kun ruoan ja energian hinta on nousussa (kun unohdetaan tän hetkinen pikku kuoppa jenkkien tilanteen takia - sehän kumminkin tasoittuu vanhalle radalle piankin). Saksan ydinvoimasta luopumisesta joudutaan mekin kärsimään...
Ja kun energian hinta nousee, nousee kaiken muunkin hinta.
Voi hyvät ihmiset, älkää nyt oikeasti uskoko näitä lupauksia, jotka antaisivat enemmän rahaa! Kyllä ne josssain vaiheessa perutaan. Ennen vaalejakin luvattiin vaikka mitä köyhille ja kuinka kävi. Kaikki viedään. Tosin minä en ole vuosikausiin uskonut hallitusherroja. Enkä vaalilupauksia. Jos asumistukea koroteen, toimeentulotukea pienennetään. Plus miinus nolla.Ihan sita hölmöläisten peiton ompelua!
Niin, toiset ihmiset katsoo elämää lasi puoli täynnä, toiset puolityhjänä.
Kun tässä muutenkin ollaan köyhiä, niin mukavampihan se on elää katsoen asioita positiivisesti kuin manata tuomiopäivää.
Sattumoisin tunnen erään puolueen suhteellisen merkittävässä asemassa olevan poliitikon ihan henkilökohtaisesti ja hän kyllä vakaasti uskoo tuohon perusturvakorotuksen toteutumiseen.
Ja vaalilupauksiahan nämä ei ole, nämähän päätettiin vaalien jälkeen, hallitusneuvotteluissa !
Mutta tuota, jokainen saa uskoa asiat miten haluaa.
Valittamisen sijaan olisi hyvä kumminkin muistaa, että meidän asiamme täällä Suomessa on melko lailla hyvin. Ei tarvitse kuin verrata itänaapurimme köyhimpiin, niin kontrasti on melko selkeä.
Sanoi kyllä että korotetaan minimi perusturvaa ei toimeentuloturvaa. Senhän he ovat jo luvanneet, että perusturva eli peruspäiväraha/työmarkkinatuki nousee 100 euroa. Toimeentulotuessa se korotus on vain 25 euroa joka sano mun sanoneen syödään siellä sossussa jollain muulla konstilla nollaan euroon.