Kyyhkyn ruokinta

metsästäjä94

Onko liian myöhäistä tässä vaiheessa alkaa ruokkimaan kyyhkysiä? Ehtiikö niitä vielä pellolle ilmaantua 31.10 mennessä jos piakkoin alkaa ruokkimaan?

7

2348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikea sanoa

      Riippuu missäpäin maata asut.
      Täällä etelämmässä on melko järjetöntä enää aloittaa ruokinnalla houkuttelua kun iso osa pelloista on jo puitu, ja kyyhkyset jo niissä käyvät.
      Ehkä saattaa muutama alkaa sattumalta käymään pienellä ruokintapaikalla, mutta en pitäisi järkevänä aloittaa enää tälle syksylle ruokintaa. Ennemmin tutkisin missä ne parvet muuten käyvät ruokailemassa.

      Omasta mielestäni nuo pienet ruokintapaikat on muutenkin vähän siinä ja siinä ymmärrettävissä. Tulee kyyhkyselle kova kilohinta ;)

      • metsästäjä94

        Niin ja kuvia on 3kpl ruokailevia..pääsisköhän niillä edes alkuun(:


    • metsästäjä94

      Etelä-Pohjanmaalla asustelen ja tulevan ruokintapaikan lähellä on puimattomia kaurapeltoja..n.100m päässä. Joo niinhän se tulee,mutta ihan mielenkiinnosta kokeilisin :). Yhellä tilalla oon töissä ja sieltä saan kyllä kauraa ja ohraa,hernettä on 25kg säkki..merisuolaakin joskus hommattu 40kg.

      • Toki...

        No ei kyyhkynen erikoisemmin kaurasta välitä...
        Ja kolme kuvaakin on vähän heikko houkutin, mutta parempi sekin kuin ei mitään. Tosin ei kymmenen kyyhkysen parvi tee edes mutkaa kolmen kuvan takia.
        Kokeillahan toki voit, mutta ei kannata masentua jos ei kyyhkyset kiinnostu.
        Onpa ainakin ensivuodeksi ruokintapaikka valmiiksi rakennettu, jolloin kannattaa aloittaa jo aikaisemmin ruokinta.


      • metsästäjä94
        Toki... kirjoitti:

        No ei kyyhkynen erikoisemmin kaurasta välitä...
        Ja kolme kuvaakin on vähän heikko houkutin, mutta parempi sekin kuin ei mitään. Tosin ei kymmenen kyyhkysen parvi tee edes mutkaa kolmen kuvan takia.
        Kokeillahan toki voit, mutta ei kannata masentua jos ei kyyhkyset kiinnostu.
        Onpa ainakin ensivuodeksi ruokintapaikka valmiiksi rakennettu, jolloin kannattaa aloittaa jo aikaisemmin ruokinta.

        aamulla tipahti yks kyyyhkynen ja kauraa löyty kurkkutorvesta (: puolukkaa ja mustikkaa kyllä pääasiassa.. yksittäisiä kyyhkysiä lenti ja käänty aina kohti ku kuvat näki. nyt on 5 kuvaa..voishan niitä laittaa vielä toiset 5 lisää.


    • Anonyymi

      Ruokin rakkaudella kesät ja talvetkin jos näkyy, PYYTETTÖMÄSTI, en ammu, en tapa.. rakastan, ihailen.
      Kunnioitan.. kyyhkyläiset, hellät ja lempeät linnut... jollaisia ihmispedot ei kykene olemaan koskaan. Ei ole nälkä, pitää vain päästä huijaamaan, murhaamaan...
      hävetkää!
      Pysähtykää luonnon ja lintujen äärelle kuunnellen, ihaillen, rakastaen..
      oma itsekäs ego tiehensä ja luontoon ei koskaan pyssyjä!!
      Niin kuin Franciscus Assisialainen. Jokainen liipaisimen painanta on murha!
      Se on synti.

      • Anonyymi

        Edelleen neuvon että sinulle on omat palstat täällä mihin pääset oksentamaan pahaa oloasi. Joka viikonloppu tähän samaan aikaan aina olet täällä ilmeisesti päihteiden vaikutuksen alaisena kiukuttelemassa.
        Jos minua ei kiinnosta jalkapallo en mene lukemaan jalkapallo palstaa ja haukkumaan heitä. Joten ihmettelen mitä masokismia tuo on että luet vihaamiasi sivuja.
        Häpeäisit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      530
      8937
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      160
      6144
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      374
      5203
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4749
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4351
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4053
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3942
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1886
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1404
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      969
    Aihe