Vellum - Kaikkeuden kirja 1.

scifihörhö

Rupesin lukemaan Hal Duncanin hittiä vuodelta 2005. Kirjaa on paljon kehuttu, joten odotin että nyt saa nannaa.

Olen lukenut nyt 118 sivua ja olen valmis heittämään opuksella vesilintua. Tiesin että tarina on kimurantti ja vaikeaselkoinen jatkuvan aika / paikka / hahmo loikkimisen vuoksi mutta tämä on jo naurettavaa. Mitä itse tarinaan tulee niin koko stoori vaikuttaa kliseiseltä Stephen King / Neil Gaiman kloonilta ilman omaperäisyyden häivää. Suorastaan raivostuttavan tylsää jorinaa.

Tulee mieleen Clive Barkerin Abarat. Senkin piti olla jotain ainutlaatuisen mahtavaa, joka painettiin koviin kansiin 4-väri kuvituksen kera, mutta ensimmäisen osan luettuaan tuntui siltä että olis tässä jotain fiksumpaakin voinut tehdä samalla ajalla.

Kaiken huipuksi jemmasin kirpparilta Vellumin jatko-osan "Muste". Joka on jo kriitikoidenkin mielestä paska. Kenties tarina paranee aikaa myöten mutta mulla on paljon muutakin luettavaa odottamassa eikä suoraan sanoen paljon nappaa jatkaa eteenpäin. Jos ei lukijaa ole saanut ekan sadan sivun aikana koukkuun niin ei hyvin mee.

Joku skitsahtanut saa tästä ehkä kiksinsä.

4

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palava kirja

      Ostin kirjakaupasta Vellumin. Virhe. Luin ensimmäiset kaksi lukua ja sitten oli aloitettava alusta. Kun pääsin hiukan pitemmälle, kirja lensi seinään. Nyt yritän miettiä miten tuhoaisin teoksen: kenties repisin tai polttaisin sen? Hmm... ainoa mielenkiintoinen asia kirjassa oli ensimmäinen lause: Palava kartta. Siitä lähtien alettiin mennä hakoteille ja pahasti.

    • adsgadg258sr2613

      Mielenkiintoinen kirja voisi olla 'Tällä kirjalla voi lyödä kaikkia päähän ja sen piti olla kumista tehty. Pehmeäkantinen.' - sitten painon jälkeen kaikki voisivat todeta no ei ollutkaan.

    • Bimboxxx

      Heipsistä!
      Sain juuri luettua Vellumin loppuun. Minut se vetikyllä imuunsa. En hetkeäkään ajatellut lopettavani. Totta, se poukkoilee ajasta ja paikoista minne sattuu, mutta koen sen olevan tarkoitus osoittaa millainen Vellum on; siellä ei ole varsinaista aikaa ja kuitenkin kaikki tapahtuu yhtä aikaa. Jos haluaa helppoa lukemista, en voi suositella, mutta jos haluaa haastaa itsensä niin se on tässä!

    • kommentoija1234

      Vellum voi olla liikaa niille, joille selkeä ja yksinkertainen puustaveistetty juoni on kaiken yllä. Jos on kiinnostunut erilaisista näkemyksistä oikeasti maailmassa, niin Vellumissa on yksi toisenlainen katsonta kanta elämään. Kirjoitusjäljeltään hieno kirja ja tarina itse pysyy kohtalaisesti kasassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1719
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1595
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      288
      1363
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1299
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      905
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      48
      881
    7. 66
      874
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      873
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      851
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe