Portaiden alla oleva valu kastelee sokkelia

KosteaaOn

Talomme ulko-oven eteen on valettu betonilaatta, jonka päällä on (puu)portaat. Ilmeisesti tuo valu on tehty laajennuksen yhteydessä -98. Ongelmana on, että sadevesi (suojaa vain räystään verran) kastelee valun ja sitä kautta kosteus nousee sokkeliin. Sokkelista on rappaus irronnut n. 10cm korkeuteen yhdestä kohtaa n. 30 cm matkalta. Aina sateen jälkeen näkee kosteutta alhaalla sokkelissa tuolla kohtaa. Kuistin toisella seinustalla on ajotie eli sekään puoli ei juuri kosteutta läpäise, mutta siellä ei sokkelissa näy jälkiä.

Näkeekö sen kosteuden nousun rouhepinnoitetussa sokkelissa??? Muuttuuko sokkelin väri?? Näen kyllä sen tuossa kohtaa mistä puuttuu pinnoite ja ei kosteus yleensä siinäkään pätkällä nouse kovin ylös, max n. 4cmn korkeuteen. Pelkään, että kosteus nousee sokkelia pitkin ylemmäs, varsinkin kun on useita sadepäiviä ja sokkeli ei ehdi kuivua.

Mitä tehdä tuolle valulle? Piikatakko pois? Onnistuuko edes? Pitäisi kuitenkin joku pohja tehdä portaillekin. Takapihalla on betonirappuset sateessa eikä niistä silti mitään kosteutta siirry.

Kiitos asiallisista vastauksista.

2

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KosteaaOn

      Eikö mitään neuvoja?
      En pääse (tietenkään) tutkimaan, että onko sokkeli miten kauan märkä tuon valun alapuolelta. Yläpuolelta kuivuu lähes heti, kun puotaantuu. Kai se näkyisi sokkelissa, jos kosteus nousisi korkeammalle (siis lähelle tiiliverhousta tai sokkelin yläosaa)??

    • ladetsy

      Vaikeahan tuohon neuvoa antaa, kun ei näe sitä. Kuva olisi kiva :)
      Laatta siis johtaa veden sokkeliin. Kyllähän sen varmaan voi piikata pois, mutta voiko sen kaadon muuttaa pois talosta? Eli voisiko siihen laattaan valaa hieman kallistusta, ettei vesi enää pääsisi sokkeliin? Onko rappuset mahdollista purkaa helposti? Kun veden tulo sokkeliin loppuu, se kuivuu aika nopeasti, silti se saattaa pitkän ajan kuluessa aiheuttaa ongelmia mm. sisäilmassa. Veden pääsy sokkeliin olisi kyllä saatava loppumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      170
      2034
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      37
      1445
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1144
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      882
    5. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      836
    6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      250
      794
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      782
    8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      16
      722
    9. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      703
    10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      195
      617
    Aihe