Tämähän on Windowsin parhaita puolia, uudessa käyttöjärjestelmäversiossa voi käyttää vanhhemmalle versiolle ostettuja laitteita. Itseltäni löytyy Xp:lle ostettuja laitteita jotka toimivat ongelmitta niin Vistassa(32-bit) kuin Win7:kin(64-bit).
"Sinofsky tekee jo yhden lupauksen Windows 8:n suhteen. Uusi käyttöjärjestelmä on täysin yhteensopiva Windows 7:n ja sitä tukevien laitteiden kanssa. Windows 7:ää on myyty yli 400 miljoonan lisenssin verran, ja yhteensopivuus tähän ohjelma- ja laitekantaan halutaan säilyttää."
http://www.tietokone.fi/uutiset/windows_8_blogi_kaynnistyi
"Sinofsky tekee jo yhden lupauksen Windows 8:n suhteen. Uusi käyttöjärjestelmä on täysin yhteensopiva Windows 7:n ja sitä tukevien laitteiden kanssa. Windows 7:ää on myyty yli 400 miljoonan lisenssin verran, ja yhteensopivuus tähän ohjelma- ja laitekantaan halutaan säilyttää."
http://www.tietokone.fi/uutiset/windows_8_blogi_kaynnistyi
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jep, M-Karin ennustukset menivät jälleen persielleen. Windows 8 sisältää uudenlaisen työpöydän MUTTA vaihtoehtona on myös classic eli uuttakaan ei tarvitse opetella, ellei halua!
Niin ja Windows 2003:n piti olla yhteensopiva Windows XP:n kanssa ja Windows XP SP2:n piti olla yhteensopiva Windows XP SP1:n kanssa...
Kyllä Windows XP SP1 oli hyvinkin yhteensopiva SP2:n kanssa. Tällaistahan sattuu paljon Ubuntussa:
http://askubuntu.com/questions/37590/nvidia-drivers-not-working-after-upgrade-why-can-i-only-see-terminal
http://www.linuxquestions.org/questions/ubuntu-63/wifi-not-working-after-upgrade-to-ubuntu-11-04-a-876157/
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1801480
http://drupal.org/node/1002310
http://www.mydellmini.com/forum/beginners-questions/7036-wireless-not-working-after-ubuntu-upgrade.html
http://sokoloperkovuskeci.com/in.php?g=506
http://www.unrealsoftware.de/forum_posts.php?post=204071
http://postgresql.1045698.n5.nabble.com/postgreSQL-not-working-after-upgrade-to-Ubuntu-10-4-td1926353.html
http://forum.eeeuser.com/viewtopic.php?id=86695
Jne. Ubuntu-käyttäjiä on varsin vähän XP-käyttäjiin verrattuna mutta silti Ubuntussa hajoaa yhteensopivuutta aivan hemmetisti todella usein kun päivittää.
Tuota joo. Itse olen käyttänyt Ubuntua vuodesta 2005 ja Windowsia vielä kauemmin. Ainoastaan Windowsissa päivitykset ovat takkuileet. Kummaa että Ubuntussa ovat kaikki päivitykset toimineet. Epäilen syyksi sitä että en asenna netistä ohjelmia, vain luotettavista ohjelmalähteistä. Windowssiin aennellaa ohjelmat googlettamalla, ei hyvä ei.
Et siis tiennyt mistä ohjelmat asennetaan Windowsiin vaan hait ne googlettamalla, joten...
Hä mihin vittuun vastailit? Jos minulle niin: Mistä ladataan Windowsiin tarvittavat ohjelmat. Ubuntussa laitetaan vain rastia ruutuun ja ohjelma asentuu, tai komennolla päätteessä.
Tiedän miten Ubuntussa ohjelmat asentuu, kun molemmissa koneissa sellainen on. Olit siis kuuklettanut Windowsin päivitykset ympäri nettiä? Ne asennetaan(asentuu ihan itsestäänkin jos haluaa) Windows updatesta. Ei juuri poikkea Ubuntun tavasta. Jos on liian vaikea oppia kannattanee pysytellä Ubuntussa. Mulla on molemmissa päivitykset toimineet ihan hyvin.
Jää nähtäväksi tosiaan. Tähän asti kuitenkin ohjelmat ja ajurit ovat hajonneet seuraavassa windowsversiossa tai kuten matti sanoi niin jopa servicepäkeissä. Ainahan kuitenkin on luvattu kymmenen kaunista ja yhdeksän hyvänhajuista mutta paskanhaju on käteen jäänyt.
Toki hyvä jos mikkis lopulta sa yhteensopivuuden toimimaan. Kukahan sovittaisi ne minun työssäni tarvittavat softat edes seiskaan? Ehkä pena, hiski ja wc-drinkki yhteistyössä pistävät mun softat toimimaan kun valmistaja ei sitä tee ja itse en osaa?