jouluna Roomaan

joulu roomassa

ollaan lähdössä jouluksi Roomaan, onko kellään tietoa onko siellä silloin kaikki kaupat, ravintolat tai nähtävyydet kiinni vai auki. Kuinka pitkä matka lentokentältä, mihin Ryan air lasketuu on keskustaan ja pääseekö jollain yleisellä kulkuneuvolla esim junalla tai bussilla keskustaan
kiitos tiedoista jo etukäteen

7

562

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinen nonno

      Ryanin käyttämä Ciampinon kenttä on vähän lähempänä keskustaa kuin suurempi Fiumicinon kenttä. Koneesi laskeutuu aika myöhään illalla, mutta silloin pitäisi vielä lähteä lentokenttäbusseja Terminin päärautatieasemalle. Jos sinulla on matkakumppani, kannattaa yöllä ehkä ajaa taksilla suoraan hotellille. Takseilla on kiinteä taksa Rooman keskustaan eli muurien sisäpuoliselle alueelle 30€.

      • joulu roomassa

        kiitos neuvoista


    • pantse89

      Samat suunnitelmat meillä. Olen kiinnostunut kaikista mahdollisista vinkeistä, keskiyön messusta ja nähtävyyksistä, joihin voi tutustua joulupäivänä. Matkakuumeen vallitessa kaikki tieto, muiden kokemukset ja matkakertomukset ovat kiinnostavaa luettavaa, vaikka niissä tulisikin tuttuja asioita esille.

      Asiallisista vastauksista jo etukäteen iso kiitos!

    • fani vm 65

      Olimme Roomassa jouluna 2007 ja reissu oli todella hieno. Vaikka en siellä ensimmäistä kertaa silloin ollutkaa oli matkassa "taikaa".

      Kaupungissa olimme 5 yötä ja lähdimme Finnairin lennolla kotiin tapaninpäivän aamuna. Sää oil aurinkoinen ja lämpöä n. 10-12 astetta. Yhtenä päivänä taisi sadellakin. Hanskat on ainakin aiheellista ottaa mukaan ja kevyehkö toppatakki.

      Nähtävyyksistä sen verran että jouluaattona olimme pietarinkirkossa ja kupolissa, joten se oli auki (ainakin vielä keskipäivällä). Kovasti siellä laitettiin kukkia ja alttareita kuntoon joulupäivän messua varten. Kaupat olivat myös auki alkuiltaan asti ja osa ravintoloista myös. Jouluahan vietetään 25 päivä ja silloin aamupäivällä kävelimme kaupungin halki kuuntelemaan paavin siunausta Pietarinkirkolle. Matkan varrella ei oikein mikään kahvila tms. ollut auki. Sitten kun lähdimme aukiolta (oli hieno kokemus vaikka emme kovin uskovaisia olekaan) niin bussit eivät kulkeneet (niillä on tauko klo 13-16) ja jouduimme kävelemään myös takaisin termiinin luo hotelliimme. Matkalla löysimme ruokapaikan auki ja kävimme syömässä. Oli ihan täyttä ja hyvä kun jotakin suuhumme saimme. Joulupäivänä ei siis voi nähtävyyksiä katsella eikä paljon muutakaan (illallakin olivat ravintola pääosin kiinni). Tapaninpäivänä lähdimme niin aikaisin etten siitä tiedä.

      Hyvää matkaa kaikille! Mielelläni lähtisin sinne tänäkin jouluna :)

    • pantse89

      Kiitos vastauksesta! Kovasti jo matkaamme odotan :-) Tarkoituksenamme on osallistua jouluyön messuun ja matkan lyhyyden takia taitaakin Vatikaani olla reissumme pääosassa.

      Jostain olin katsovinani, että kiertoajelubussit on liikenteessä joulupäivänä, mahtaakohan pitää paikkansa?

    • santa messa

      Pyhän Pietarin basilikan keskiyönmessuun on turha toivo odottaa päästä sisään. Sinne on anottava lupaliput jo ajoissa. Ehkä jo vuosi ennen. Ja jos saa liput niin kirkkoon mennään sisään jo useita tunteja ennen kuin messu alkaa. Turvatarkastukset ovat kovat. Mutta voihan sitä katsella torillakin vaikka torillekin on alettava jonottamaan jo tunteja ennen. Roomassa on muitakin kirkkoja joissa on keskiyönmessu joten kannattaa miettiä niitä mielumminkin.

    • pantse89

      Unohtui mainita aikaisemmassa viestissä, että tuo lippuasia on jo kunnossa. Olisikin mukava kuulla messuun osallistuneiden kommentteja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      112
      1417
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      46
      935
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      145
      730
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      586
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      530
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      107
      503
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    12. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      478
    14. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      468
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    18. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe