Vuokraturvan Metsola: Kiinteistövälittäjien palkkiot poskettomia

Heikkilä

9

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roistomaista

      ko-myyntikanava on vihonviimeinen vedättäjä,mitä maassa on ja ollut todella
      kauan. heidän "ansiostaan" hinnat taivaissa,ovat todellisia kusettajia.
      asuminen heidän ansiostaan on "jopa 50%" kalliimpaa kuin ilman heitä.
      ko. elättisakki ja pankit ovat luoneet itselleen kiitettävän toimen.
      asiakkaat ovat olleet ja ovat edelleen täysiä tolloja uskoen ja maksaen niin
      järjettömiä summia,että aivan huimaa.
      arvioikaapa mielissänne ko.alan toimia. järkytytte varmasti tai tajuntanne loppunut.

    • Heikkilä

      juu näin on kyllä, välittäjät osaa kyllä vedättää.

    • hikipää__

      joo.. ja minun mielestäni välityspalkkio jonka vuokraturva perii kun he vuokraavat huoneiston on aivan posketon... vuokra-asunnothan viedään käsistä.. mielummin vuokraan huoneiston itse kun maksan vuokraturvalle törkeää välityspalkkiota. Metsolan toistuvat lausunnot 10% vuokratason noususta on ollut omiaan korottamaan vuokratasoa pääkaupunkiseudulla.. eli vuokralaiset, kiittäkää Metsolaa..

    • Matematiikkaa harras

      Varsin hupaisa lausahdus, hänen oma lafkansa perii palkkiona 8,3 % alv, edellyttäen että vuokralainen asuu asunnossa ainakin 12 kk ajan (mitä lyhyempi asumisaika, sitä korkemampi palkkio). Ja heidän perimänsä palkkio laskee meidän myyntivälityspalkkion (3,5 % alv) vasta siinä vaiheessa kun vuokralainen on asunut 2 vuotta ja 4 kuukautta.

      Kannattaisikohan heidän olla ihan hiljaa??

    • Hemppuli1234

      Matematiikka harras: on valitettavaa, että LKV-tutkintoon ei sisällytetä äidinkielen arvosanoja.. :/

    • omankädenseppä

      nyt kun Oikotieltä tosiaan löytyy myös kaupankäyntiin apuja, niin olisi typerää olla myymättä itse. Välittäjä ei tarjoa oikeasti yhtään mitään lisäarvoa.

    • inmo

      en edelleenkään ymmärrä mikä intressi meillä välittäjillä olisi vedättää hintoja ylöspäin? Myyntihän vaikeutuu ja pitkittyy mitä korkeampi hinta on! ja jos palkkiota ajatellaan, tässä hieman laskukaavaa:
      Asunnon hinta 200t€, välityspalkkio vaikka 3,69 (sis alv 23%) eli 7380, tästä pois alv jää 6000€, tästä välittäjä saa noin 30% eli 1800€ ja tästä välittäjä maksaa tuloveron esim. 35% jolloin jää 1170€ käteen. Sama kaava asunnon hinnalla 230t€ jättää käteen 1345€ eli 175€ enemmän. Ensimmäisellä hinnalla asunto myydään todennäköisesti hyvin nopeasti, jälkimmäisellä saattaa mennä kuukausia. Kyllä se on yleensä asunnon myyjä joka sitä hintaa ylöspäin vedättää, järkevä ja asiantunteva välittäjä ei ota ylihintaisia kohteita riesakseen.

    • lkvlkvlkv

      Juu kyllä lähti lehdet kirjoittamaan kuinka hirveitä palkkioita muut välitysliikkeet perivät.........

    • ei.ei.ei ja vielä ei

      Huono kokemus:
      Näyttävät asuntoani pari kertaa viikon välein sitten jos ei mene laittavat tauolle.
      Arvioivat että kestää saada kaksio n 2kk vuokratuksi.
      Ei mitään mieltä.
      Oma ilmo ja aina valmiina esittelemään niin kyllä menee.
      Heidän kanssaan 3kk vuokra äkkiä saamatta joten kova hinta siitä, että ekan vuoden vuokrat taataan.......................

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7463
    2. 83
      5102
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      80
      4895
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4288
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3078
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2709
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      43
      2642
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2267
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2243
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1860
    Aihe