Millon on "aikuinen"??

Onko sitä määritelty muulla tavalla kuin että "kun olet 18, olet aikuinen." Itse olen 19 ja ei aikuiselta tunnu.
121456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

mäkin oon 19 ja ihan "kakara" olo vielä=). En tiiä miten aikuisuus on määritelty, mut mun ymmärtääkseni ainakin rikoslaissa 18-21 vuotiaita pidetään vielä nuorisorikollisina.

Toisaalta mekin ollaan kai vielä "teinejä", koska jos mietit mistä sana teini oikeesti tulee: nineTEEN.

Mut kai sitä on aikuinen sitte kun tuntee olevansa, ja toivottavasti sitä pysyis koko ikänsä ees vähän lapsenmielisenä!!

Äänestä

Niinhän se on, että teinejä ollaan 13-19 -vuotiaina :)

Tuo 18-vuoden "aikuisuus/täysi-ikäisyys" on tosiaan aika hassu, harvempi kun tuntee olevansa aikuinen vielä silloin. Tai, no, jotkut KUVITTELEVAT olevansa aikuisia.. No, esim. linja-autolipuissa alle 12-vuotias on lapsi ja siitä ylös päin maksetaan "aikuisen" taksa.. :D

Toki 18-vuotiaana on jo paljon aikuisempi kuin esim. 15-vuotiaana, ja nyt 22-vuotiaana huomaan olevani paljon aikuisempi kuin 18-vuotiaana.. Eiköhän se ole niin, että ihmisen "aikuistuminen", kasvaminen ja kehittyminen kestää vielä pitkään.

Eli vaikka sitä nyt 22-vuotiaana alkaa olla jo "aikuinen olo", niin eiköhän sitä ole vielä paljon oppimista ;)

Äänestä
  • Bussiyhtiöiden mukaan aikuinen on 12 ikävuodesta ylöspäin..
    Rikoslain mukaan yli 15 vuotias..
    Suomenlain mukaan 18vuotias..
    amerikassa vaihtelee..

    Äänestä

  • hacker kirjoitti:

    Bussiyhtiöiden mukaan aikuinen on 12 ikävuodesta ylöspäin..
    Rikoslain mukaan yli 15 vuotias..
    Suomenlain mukaan 18vuotias..
    amerikassa vaihtelee..

    "Rikoslain mukaan yli 15 vuotias.."

    Rikoslaissa alle 15v. on syyntakeeton, eli ei rangaistus.

    15-17 vuotias on alentuneesti syyntakeeton, alentunut rangaistus.

    18 vuotta täyttänyt on syyntakeellinen, täysi rangaistus.

    Sellaisen johtopäätöksen siis vetäisin, että rikoslainkin mukaan "aikuinen", eli vastuussa teoistaan, on täysi-ikäinen.

    Asian voi tarkistaa Suomen rikoslaista. =)

    Äänestä

aikuinen kun sinulla on vaimo/mies ja lapsi elätettävänä ja otat vastuun tosissasi.

Äänestä

parempi pysyä lapsena
se on ainoa tosiasia

Äänestä

Aikuinen on silloin kun on itse aikuistunut.
Eli esim. S**sistä ei naureta ym.

Äänestä
  • Sitten kun ei seksistä naureta, vai? Nykyään 7 vuotiaatkin tietävät mikä on kortsu, mitä ovat menkat, miten lapsia tehdään ja mitä ovat "stringit". Kyllä se varmaan menee enemmän henkisen kehityksen puolelle se aikuistuminen. Toisin oli kyllä ennen :-) lapset sai elää tietämättömyydessä ainakin n. 16 vuotiaaks asti. Mutta ei se lasten vika ole kun joka tuutista ja mediasta pursuaa puolipaljaita malleja, kello 8 tulee naistenmyyntimainoksia TV'stä, lehdissä on kaiken maailman kohuja ja skandaaleja. Oli kyllä aika hämmentynyt olo kun bussissa n. 1 kk sitten eka-tokaluokkalainen tyttö puhui näistä asioista aivan asianmukaisesti tietäen mistä hän puhui. Kai se sitten on vaan kehityksen suunta. Vaikka oli sekin kyllä aika hämmentävää kun tuli kaupungilla vastaan kolme noin 14-15 vuotiasta pojankörilästä joista jokikinen oli n. 190cm pitkä ja aikuisen yläkroppa kasvoja lukuunottamatta. Siten se kehitys vaan kehittyy, ei siihen vanha neiti enää osaa tottua..

    Äänestä

  • Heart kirjoitti:

    Sitten kun ei seksistä naureta, vai? Nykyään 7 vuotiaatkin tietävät mikä on kortsu, mitä ovat menkat, miten lapsia tehdään ja mitä ovat "stringit". Kyllä se varmaan menee enemmän henkisen kehityksen puolelle se aikuistuminen. Toisin oli kyllä ennen :-) lapset sai elää tietämättömyydessä ainakin n. 16 vuotiaaks asti. Mutta ei se lasten vika ole kun joka tuutista ja mediasta pursuaa puolipaljaita malleja, kello 8 tulee naistenmyyntimainoksia TV'stä, lehdissä on kaiken maailman kohuja ja skandaaleja. Oli kyllä aika hämmentynyt olo kun bussissa n. 1 kk sitten eka-tokaluokkalainen tyttö puhui näistä asioista aivan asianmukaisesti tietäen mistä hän puhui. Kai se sitten on vaan kehityksen suunta. Vaikka oli sekin kyllä aika hämmentävää kun tuli kaupungilla vastaan kolme noin 14-15 vuotiasta pojankörilästä joista jokikinen oli n. 190cm pitkä ja aikuisen yläkroppa kasvoja lukuunottamatta. Siten se kehitys vaan kehittyy, ei siihen vanha neiti enää osaa tottua..

    Totta,kaikki tietävät ´nämä kyseiset asiat,joka
    ei ole välttämättä mikään hyvä juttu. Mutta eipä sille voi mitään kun jokaisessa Ohossa,Seiskassa ym. on paljasta pintaa vaikka kuinka paljon. Ohossa tämän viikon numerossa on paljastavia kuvia kun playboy malli näyttää kaikki silikoneista perseeseen. Ei hyvä juttu vaikka n.7 vuotiaalle pojalle. Kyllä pentujen pitäisi antaa olla pentuja,eikä näyttää heti pentuiässä alastomia ihmisiä...

    Äänestä

  • aleo kirjoitti:

    Totta,kaikki tietävät ´nämä kyseiset asiat,joka
    ei ole välttämättä mikään hyvä juttu. Mutta eipä sille voi mitään kun jokaisessa Ohossa,Seiskassa ym. on paljasta pintaa vaikka kuinka paljon. Ohossa tämän viikon numerossa on paljastavia kuvia kun playboy malli näyttää kaikki silikoneista perseeseen. Ei hyvä juttu vaikka n.7 vuotiaalle pojalle. Kyllä pentujen pitäisi antaa olla pentuja,eikä näyttää heti pentuiässä alastomia ihmisiä...

    se onki ihmeellistä, et mikä kiire nykyään on "olla aikuinen". jotku 10-vuotiaat polttaa tupakkaa, juo ja ehkä siirtyy kohta huumeisiin. pojat, ja varmaan tytötkin, kattoo pornoo ala-asteella jne.

    miu mielestä alan pikkuhiljaa tulla aikuisuuden portille, mut en viel oo ollenkaa aikuinen (kohta 16wee). ja ajattelen, et miksei sitä vois vieläki mennä vaikka hyppimään viattomasti narua naapurin tyttöjen ja poikien kanssa. ois kivaa, ku sais olla lapsi 15-vuotiaaks asti ja sit vasta tarviis alkaa aikuistumaan :)

    mut minkäs sille mahtaa, et maailma menee siihen suuntaan ku menee. ehkä siinä on joku hyväki puoli.

    Äänestä

Aikuisuus alkaa käsitykseni mukaan siitä, kun yksilö on kykenevä assimiloimaan ristiriitaisia tietoja itsestään.

Äänestä

tyttöjen murros ikä on 11-17 ja poikien 12-18

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyttö kirjoitti:

Onko sitä määritelty muulla tavalla kuin että "kun olet 18, olet aikuinen." Itse olen 19 ja ei aikuiselta tunnu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu