Rekisteröityminen

satunnainen kysyjä..

Mm. ulkoministeriön matkustustiedote kertoo, että jokaisen ulkomaalaisen on Kroatiassa rekisteröidyttävä 48 tunnin kuluessa. Samalla todetaan, että hotelli kyllä hoitaa rekisteröimisen. Tarkoitukseni olisi kuitenkin vain käväistä aivan pikaisesti Kroatian puolella Sloveniasta käsin ja viipyä siellä vain pari kolme tuntia, joten en majoittuisi minnekään. Pitääkö tuosta asia osa siis käyttää paperien täyttämiseen poliisiasemalla? Ja jos pitää mutta jättää asian sikseen, arveletteko että siitä koituisi minkäänlaisia ongelmia?

2

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reissuliina

      No tuskin tulee ongelmia jos olet vain piipahtamassa. Kyse on myös omasta turvallisuudesta, jos jotain sattuu tiedetään, että olet siellä. Itse olen joskus rekisteröitynyt, joskus en ja aina oleskellut pidemmän aikaa. Koskaan ei ole ollut ongelmia. Aikaa siihen poliisiasemalla tuhlaantuu ja luulen, että kyseessä on rekisteröityminen vain jos olet yöpymässä. Kuten mainitsit 48 h kuluessa, jos olet vain muutaman tunnin, ei mitään hätää.

    • V2

      Sinun ei tarvitse välittä rekisteröitymisesta yhtään mitään. Jos poliisi pysäyttäisi ja kyselisi papereita voit kertoa, että tulit juuri Sloveniasta ja lähdet takaisin ihan pian.

      Muussa tapauksessa pitää rekisteröityä. MUTTA. Mikäli asut hotellissa tai rehellisessä yksityismajoituksessa jolla on se sininen kyltti ja tähdet seinässä, he tekevät rekisteröitymisen puolestasi. Mikäli olet maassa ns. "pimeässä" majoituksessa ja sattuu jotain ikävää, kolari vaikka. Olet kusessa koska et ole rekisteröitynyt eli siis laittomasti asut pimeästi jonkun luona joka ei maksa veroja ja velvoitteitaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      345
      3835
    2. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      3201
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      71
      2180
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      340
      1630
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      196
      1525
    6. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1337
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      105
      1243
    8. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1232
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1147
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1085
    Aihe