Lapsi neljä vuotta on siirtymässä turvaistuimesta korokkeeseen. Suositelkaa jotain merkkiä! Kävin lastentarvikkeessa kyselemässä ja katselemassa ja valikoima oli noistakin valtava. Semmonen kiinnostaa jossa on selkänoja, koroke ja säätö varaa nukkuessa.
Hyvä korokeistuin?
8
2432
Vastaukset
- m*
Britaxin kid plus on hyvä tuoli. säätövaraahan ei juuri ole enäää turvavyöistuimissa. Ja en suosittele pelkkää koroketta kun iinä ei sit ole mitään suojaa kolarin sattuessa. Eli selkänoja mielestäni on ehdoton.
- katso eri testejä
En suosittele Britax kid plus istuinta. Onhan se halpa, mutta tosi huono. Huonosti pärjännyt testeissä eli ei ole turvallinen. Katso mm. autoliiton testi: http://www.autoliitto.fi/testit_ja_ajoneuvot/lasten_turvaistuimet/britax_kid_plus_2005/
Just tärkeimmät asiat ei natsaa: kuormitukset etu- ja sivutörmäyksessä korkeat ja lapsella huono näkyvyys ulos, epävakaa auton istuimella ym.
Mielestäni turvaistuimien ostossa ei kannata liikaa pennosia säästellä, säästää mielummin jossain muussa. Lapsen terveys on kuitenkin asia, mille ei voi hintaa määritellä. Jos joskus käy huono tuuri ja kolari tulee, joku känniääliö ajaa vaikka päin, niin huonon istuimen kanssa jää kyllä huono omatunto jos lapselle jotain sattuu.
Tuttuni on ensihoitaja ulkomailla (ambulanssi) ja on kertonut, kuinka hyvä turvaistuin voi oikeasti pelastaa paljolta!
- luxustaelämään
Concord transformer XT. Todellinen luxus istuin. Makuuasento säädettävissä yhdellä napilla, kuten kaikki muukin, jopa isofixit. Hyvän näköinen istuin, laadukkaat kankaat, turvallisempaa turvavyöistuinta ei olekkaan. Pärjännyt kaikissa testeissä. Ainoa asia missä istuin on saanut miinusta, on kankaiden irroitus, hahah!
Penkkiin mahtuu IHAN OIKEASTI (eli ei yhtään ahdas) myös isompi lapsi, kokeiltiin 11v. serkulla :) - Hyvä istuin31
Tähän mennessä paras EU:n Autoliittojen ja kuluttajaviranomaisten testaamista turvavyöistuimista on ollut Cybex Solution X2-fix. Syvyyssuunnasa säädettävä niskatuki, selkänojan korkeussäädön lisäksi ja mahtavat sivusuojat ovat kaikisssa Cybexin istuimissa vakiovarusteina. Cybex istuimissa ei edes kankaiden irrotus ole vaikeaa. Nelivuotiaalle kannattaa vielä panostaa hyvään istuimeen. Katsi testit www.autoliitto.fi,
- concord vs. cybex
Cybex saanut kumminkin miinusta vähän tärkeimmistä ominaisuuksista kuin tuo concordin kankaiden irroitus. Esim. Istuin on ahdas isommalle lapselle, vie myös autossa paljon tilaa ja lapsi näkee huonommin ulos autosta. Nukkuma-asentoa istuimeen ei saa, ainoastaan päätukea voi säätää, pitkällä matkalla rasittaa lapsen selkää. Jos on käynyt molempia istuimia katsomassa livenä, huomaa, että cybex on vähän halvemmin toteutettu, ei niin viimeistelty. Cybexin istuimessa on panostettu hirveästi sivutörmäys suojaan, mikä on concordissakin tosi hyvä.
Turvallisuudessa molemmat istuimet taitavat olla yhtä hyviä. Cybexi kerää pisteitä vähän "turhemmilla" asioilla.. - Hyvä istuin 31
concord vs. cybex kirjoitti:
Cybex saanut kumminkin miinusta vähän tärkeimmistä ominaisuuksista kuin tuo concordin kankaiden irroitus. Esim. Istuin on ahdas isommalle lapselle, vie myös autossa paljon tilaa ja lapsi näkee huonommin ulos autosta. Nukkuma-asentoa istuimeen ei saa, ainoastaan päätukea voi säätää, pitkällä matkalla rasittaa lapsen selkää. Jos on käynyt molempia istuimia katsomassa livenä, huomaa, että cybex on vähän halvemmin toteutettu, ei niin viimeistelty. Cybexin istuimessa on panostettu hirveästi sivutörmäys suojaan, mikä on concordissakin tosi hyvä.
Turvallisuudessa molemmat istuimet taitavat olla yhtä hyviä. Cybexi kerää pisteitä vähän "turhemmilla" asioilla..Mielenkiintoisia kommentteja on tuohon testiin tullut. Kun saman istuimen edellisiä versioita on testattu se ei ole ollut ahdas, vaikka istuinosa on täysin sama. "Nukkuma-asento" Concordessakin on vain pieni kallistus. Viimeistelystäkin saa olla eri mieltä samoin kuin muotoilusta. Turvallisuudessa tosiaan ei liene merkittävää eroa. Samoin voi ostaa Solution X-fixin, joka ei vie autossa tilla. Tämä tosin tulee vastaan vain, jos travitsee kolme istuinta takapenkille. Ulosnäkemiseen vaikuttaa sivusuojaus. Jos on hyvä sivutörmäyssuoja, niin ulosnäkeminen ei voi olla kovin hyvä. Kummpi sitten tärkeämpi.
- Miettiimiettiiettä..
Onko kellään enempää kokemusta Concorden transformer T:stä tai Xt:stä? Ilmeisesti T:ssä ei kuitenkaan ihan pysty asento ole, riippuen auton omasta penkistä? Pysyykö lapsi hyvin paikoillaan ja viihtyykö kun on niin suuret (ja turvalliset) sivusuojat?
- ....
Google haulla voi myös löytää hakemalla "vyöistuin" tai "vyöistuimet".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa933641Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292393Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1422049Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.34901- 44831
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30820Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61805Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet5789- 40707
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies88692