Voinko mitenkään tehdä erikseen yksityis tilit esim suomi24 ja pp.inet sähköposteille Mikrosoft Outlookkiin vaikka minulla on neljä domaintiliä Outlook Expressissä työn puolesta.
Koneessa on Soneran laajakaista ADSL
Voiko näitä käyttää rinnan. Onko joku kokeillut.
Koneessa on Soneran laajakaista ADSL
Voiko näitä käyttää rinnan. Onko joku kokeillut.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voi käyttää eri tarkoituksiin, esim. epxressiä nyysseihin, mutta tavallisena sähköpostina vain yhtä kerrallaan.
Asetuksissa voi kyllä vaihtaa oletusta tarpeen mukaan, mutta ei liene kivaa pitempään.
Olen kyllä sitä mieltä, että yhdessä outlookissa on tarpeeksi kärsimistä.
Laita siis kaikki tilit jompaan kumpaan.
Ei siinä tietääkseni ole rajoitusta ja jos on niin laita Mozilla postiksi Outtien sijaan.
Kiva kun vastasit. En ole ollenkaan taitava näissä asioissa.
Tein Outlook Expressiin soneran aspal mukaan pp.inet tilin yksityis maililleni . SAAPUVA POSTI: MAIL.INET.FI LÄHTEVÄ POSTI MAIL.INET.FI
kAIKKI AIKAISEMMAT DOMAIN MAILIT LAKKAS TOIMIMASTA.
POISTIN INET`´IN KAIKKI TOIMII TAAS
Yritän selvittää, voinko käyttää molempia Outlook Expressiä ja Microsoft Outlook ohjelmaa rinnan, molemmissa eri tilit, niin etteivät häiritsis toisiaa
Expressiä nyysseihin ja sitä varsinaista posteihin. Ei kahta postiohjelmaa saa olla samaan aikaan. Vaihto kyllä onnistuu kun vastaa vaihdettaessa "Yes" oletuskysymykseen.
Kyllä tilejä voi olla monta, samoin postiservereitä.
Siitä vain seuraa, että joutuu käymään kaikilla erikseen, jos ne ei ole samassa profiilissa.
Meikäläisellä on puolitusinaa tiliä Mozillassa ja se hakee kaikki kerralla, jos salasanat on talletettu, muuten vain ne, joihin antaa kysytyn salasanan.
Lähetys pitää yleensä tehdä yhdellä ja ainoalla serverillä, oli tilejä kuinka monta tahansa.
Jos on useita profiileja voi lähetys tapahtua jokaisessa profiilissa eri serveriltä, mutta ei kovin järkevää jos on vain henkilökohtaisia tilejä, koska joutuu koko ajan vaihtamaan profiilia (logout, login) eri tilejä käytettäessä.
Kiitos, että vastasit ja selvensit. Onko tosiaan niin , että voin laittaa kaikki muut tilit Outlook Exressìini paitsi suomi24, joka kertoi että ei tue POP3. Must tuntui ett kaikki meni sekasin , kun lisäsin tilin pp.inet.
Haluaisin asian hallintaani
suomi24 sähköpostia ei saa toimimaan Outlook Expressillä, koska suomi24 ei tue POP3:sta.